Haber Detayı
09 Şubat 2021 - Salı 11:01
 
SERVİ DUT PEKMEZİ TESCİLLENDİ (YENİLENDİ)
Çobantaşı Kavurmasının ardından Bingöl adına tescillenen ikinci ürün Servi Dut Pekmezi oldu.
- Haberi
SERVİ DUT PEKMEZİ TESCİLLENDİ (YENİLENDİ)

Bingöl Tarım ve Orman Müdürlüğü tarafından Servi Dut Pekmezine coğrafi işaret alınması için 2020 yılında Türk Patent ve Marka Kurumu’na yapılan başvuru sonuçlandı. Kurum, 27 Ocak 2021 tarihinde Servi Dut Pekmezini Bingöl adına tescil etti.

Böylece Bingöl’de Çobantaşı Kavurmasının ardından tescil edilen ikinci ürün Servi Dut Pekmezi oldu.

Tescil dosyasında Servi Dut Pekmezinin yapılışı ile ilgili şu bilgilere yer verildi: “Sivan Dut Pekmezi, coğrafi sınırda yetişen beyaz dutlardan (Morus Alba) üretilir. Haziran ve temmuz aylarında toplanan taze beyaz dutlardan elde edilen şıranın, kazanlarda kaynatılarak fazla suyun uçurulması ve belirli bir kıvama gelene kadar koyulaştırılmasıyla elde edilir.

Sivan Dut Pekmezi üretiminde kullanılan dutların yetiştiği bahçelerde, sadece çiftlik gübresi kullanılır ve herhangi bir kimyasal ilaçlama yapılmaz. Hasat aşamasında ürün, yere temas ettirilmeden çadır veya bez kumaşlar kullanılarak toplanır. Sivan Dut Pekmezi üretiminde kullanılan dutlar meşe odunu ateşiyle kaynatılır. Bunun sebebi meşe odununun ısı verme gücü yüksek ve yağ miktarının düşük olmasıdır. Bu yüzden is yapmaz.”

COĞRAFİ SINIR KÖYLERİ

Coğrafi sınır köyleri; Genç İlçesi Servi merkez köye bağlı Doğukent, Doludere ve Şefikdursun Mahalleleri ile bölgede yer alan Alaaddin, Aktoprak, Bahçebaşı, Çamlıyurt, Çaybaşı, Çobançeşmesi, Dedebağı, Dikpınar, Direkli, Doğanlı, Doludere, Döşekkaya, Ericek, Eskibağ, Gerçekli, Gönülaçan, Gözertepe, Günkondu, Güzeldere, Harmancık, Karcı, Kavaklı, Mollaibrahiman, Sarıbudak, Sırmalıoya, Üçgül, Yatansöğüt, Yaydere, Yazılı, Yelkaya ve Yeniçevre köyleri olarak belirlendi.

-ÜRETİM METODU-

Servi Dut Pekmezinin üretim metodu ile ilgili şu bilgilere yer verildi: “Sivan Dut Pekmezinin üretimi, dutların olgunlaşmasıyla birlikte haziran ayının ilk haftası başlar ve yaklaşık beş hafta sürer. Dut ağaçları bu süre zarfında iklim şartlarına bağlı olarak, 3-4 gün aralıklarla çarşaflara silkinerek 5-6 kere hasat edilir. Genellikle ilk hasatta elde edilen dut, pekmez yapımında kullanılmaz. Daha sonraki hasatlar pekmez üretimi için daha uygundur. Tam olgunlaşmış dutlar hasat edildikten sonra ayıklama işlemine tabi tutulur. Ayıklama aşamasında, dut içerisinde bulunan olgunlaşmamış yeşil dutlar, yaprak, böcek, odun parçacığı gibi yabancı maddeler temizlenir. Bu işlemden sonra dutlar kaynatma kazanlarına boşaltılarak 1/4 oranında su ilave edilir ve meşe odunu ateşinde kaynatılır. Dutlar kaynatılırken gıdayla teması uygun olan tahta kaşıkla karıştırılır ve suyun üzerinde oluşan kef alınır. Kaynatma işleminden sonra dutlar içine bez çuval geçirilen ve genellikle yabani söğüt ağacının ince dallarından yapılmış sepetlere doldurularak üzerlerine taş veya benzeri bir ağırlık koyularak preslenir ve şıra denilen kısım elde edilir. Elde edilen şıra, elek veya tülbentle süzülerek, koyulaştırma kaplarına (kaynatma kazanına) alınır. Şıranın miktarına bağlı olarak 20-30 dk. daha kaynatılır. Koyulaştırma işlemine pekmezin kıvamına bakılarak son verilir. Pekmezler başka bir kaba alınır, karıştırılarak ve havalandırılarak soğutulur. Korunaklı yerlerde geniş ağızlı yayvan kaplara doldurularak rengini ve aromasını alması için 1-2 gün süreyle güneş altında bekletilir. Güneş altında bekletme süresi arttıkça HMF değeri de artacağı için bu sürenin 2 günü geçmemesi gerekir. Daha sonra pekmezler son bir kez daha tülbentle süzülüp büyük kaplarda toplanır. Sivan Dut Pekmezinin üretiminde hiçbir katkı maddesi kullanılmaz. Üretimi tamamlanan pekmezler gıdayla teması uygun cam, tahta veya plastik kaplara koyulup depolanarak satışa hazır hale getirilir.”

 

Kaynak: Editör:
Etiketler: SERVİ, DUT, PEKMEZİ, TESCİLLENDİ, (YENİLENDİ),
Yorumlar
Haber Yazılımı