Haber Detayı
29 Haziran 2018 - Cuma 18:52 Bu haber 4223 kez okundu
 
SGK borçları yapılandırılacak
Sosyal Güvenlik Kurumu İl Müdürü Muzaffer Çakar, yeniden yapılandırılacak SGK borçları ile ilgili açıklama yaptı.
EKONOMİ Haberi
SGK borçları yapılandırılacak

Yazılı basın açıklaması yapan Sosyal Güvenlik Kurumu İl Müdürü Muzaffer Çakar, “7143 sayılı Vergi ve Diğer Bazı Alacakların Yeniden Yapılandırılmasına İlişkin Kanunun, 18 Mayıs 2018 tarihli Resmi Gazete’de yayımlanarak yürürlüğe girdiğini belirterek, “söz konusu kanunla, 2018 yılı Mart ayı ve önceki aylara ilişkin tahakkuk ettiği halde ödenmemiş olan kurumumuz alacakları ile takip ve tahsili kurumumuza verilen alacaklar yeniden yapılandırılmıştır” dedi.

Çakar, kanun kapsamında yapılandırılacak borçlarla ilgili şu bilgileri verdi: “2018 yılı Mart ayı ve öncesi dönemlere ait, 4/a, 4/b ve 4/c sigortalılarının kuruma olan; sigorta primleri, işsizlik sigortası primi, idari para cezaları, iş kazası, meslek hastalığı veya işveren ya da üçüncü kişilerin sigortalılara yaptıkları haksız fiiller sonucunda doğan rücu alacakları, yersiz bağlanan gelir ve aylıklardan doğan alacaklar, BAĞ-KUR sigortalılarının daha önce dondurulan hizmet sürelerinin ihyası halinde doğacak alacaklar, asgari işçilik değerlendirilmesi sonucu ortaya çıkan eksik işçilik tutarı, 31.03.2018 tarihinden önce yapılan tespitlere ilişkin kesinleşmiş idari para cezasının yarısı silinerek, kalan yarısı ile beraber idari para cezası, borçları, gecikme cezası ve gecikme zammı yerine Yİ-ÜFE ile güncellenerek         yapılandırılacaktır.

Ayrıca; 31/7/2018 tarihine kadar müracaat etmeleri şartıyla köy ve mahalle muhtarları ile BAĞ-KUR sigortalılarının daha önceki kanunlara göre durdurulmuş sigortalılık süreleri ile ilgili prim borç asıllarının Yİ-ÜFE ile güncellenmiş halini 31/8/2018 tarihine kadar ödeyebileceklerdir.

Rücuen tazminat alacakları ile yersiz ödenen aylık ve gelirler kanuni faiz yerine Yİ-ÜFE ile güncellenerek yapılandırılabilecektir.

Emekli sigortalıların, esnaf veya şirket ortağı olarak faaliyet göstermelerinden doğan SGDP borçları silinecektir.

Asılları ödenmiş alacakların, fer’ilerinin 40’ının ödenmesi halinde kalan 60’ı silinecektir.

Kanun kapsamından çıkmış işyerleri için 31.12.2015 ve öncesine ait prim borç aslı 100-TL ve altındaki tutarlar ile bu alacaklara bağlı gecikme cezası ve gecikme zammı ile prim aslı tahsil edilmiş ancak gecikme zam ve cezası tutarı 200-TL ve altındaki Kurum alacaklarının tahsilinden vazgeçilecektir.

ÖDEME VE TAKSİTLENDİRME

Yapılandırmadan yararlanmak için; 31.07.2018 tarihine kadar başvuruda bulunmak ve yapılandırılan tutarın peşin veya ilk taksit 2018/Ağustos ayında başlamak üzere, ikişer aylık dönemlerde en fazla 18 taksitte ödenmesi gerekmektedir.

Prim aslının ve prim aslına uygulanan Yİ-ÜFE’nin 10’nunun en son 31.08.2018 tarihinde peşin ödenmesi halinde, kalan Yİ-ÜFE tutarının (90) silinecektir.

Taksitli ödeme seçeneği tercih edenlerin, borçlarını 2 taksitte ödemeleri halinde, prim aslının ve prim aslına uygulanan Yİ-ÜFE’nin 50’sinin en son 31.10.2018 tarihine kadar ödenmesi halinde, kalan Yİ-ÜFE tutarı ( 50)  silinecektir.

Taksitle ödemeyi tercih edenler; 6, 9, 12, 18 eşit taksitle ödeme yapabileceklerdir.

BORÇLARINI YAPILANDIRANLARA SAĞLANAN DİĞER AVANTAJLAR

Yapılandırma kanununa göre süresinde ödenen alacaklara, kanunun yayımı tarihinden sonra gecikme zammı ve gecikme cezası uygulanmayacaktır.

Yapılandırma için herhangi bir teminat istenmeyecektir.

Yapılandırma kapsamında yapılacak ödemeler tutarında, tatbik edilen hacizler kaldırılacaktır.

Tatbik edilen hacizlere konu mallar borçlunun talebi halinde satılabilecektir.

Borçlardan dolayı icra takibi ve haciz işlemleri yapılmayacaktır.

Taksitlendirmede ilk taksitin ödenmesi durumunda borcu yoktur yazısı alınabilecektir.

Yapılandırma devam ettiği sürece yapılandırma dışındaki borçlarının ödenmesi kaydıyla sigorta primi teşvik uygulamalarından yararlanabilecektir.   

Yapılandırmanın bozulması halinde yararlanılan teşvikler geriye yönelik iptal edilmeyecektir.”

 

Kaynak: Editör:
Etiketler: SGK, borçları, yapılandırılacak,
Yorumlar
Haber Yazılımı