Haber Detayı
26 Ekim 2019 - Cumartesi 00:28 Bu haber 1016 kez okundu
 
“Şirket köprüyü yapmak zorunda”
Peri Vadisinde yapılan Pembelik Barajını yapan Darhanes-Bilgin ortaklığı olan Limak Şirketi, CED raporu sürecinde söz verdiği iki köprüyü yapmayınca konu yargıya taşındı. Yüklenici firma avukatı, 70-80 kilometrelik yolun ulaşımda yeterli olduğunu, köprü maliyetinin devlete yük olacağını savundu. Bölge sakinlerinin avukatı Yılmaz Karaarslan ise köprülerin parasının devletten değil, şirketten çıkacağını söyledi.
GÜNDEM Haberi
“Şirket köprüyü yapmak zorunda”

Bingöl, Tunceli ve Elazığ sınırının kesiştiği noktada bulunan Peri Vadisinde yapılan Pembelik Barajı su tutmaya başlayınca köyler arasında bağlantı sağlayan köprü sular altında kaldı.  Pembelik Barajını yapan Darhanes firması ÇED raporu alırken bölge sakinlerine iki köprü yapma sözü vermiş ancak bu taahhüdünü yerine getirmemişti. Yüklenici firmanın bu taahhüdünü yerine getirmemesi üzerine bölge sakinleri konuyu yargıya taşıdı. Konunun yargıya taşınmasının ardından Elazığ 1. İdare Mahkemesi keşif kararı aldı. Mahkeme tarafından görevlendirilen bilirkişinin keşfine bölge sakinleri, sivil toplum kuruluşları, bölge köy muhtarları katılım sağladı.

AÇLIK GREVİ SONRASI YAPILAN ASMA KÖPRÜ YETERLİ

Bilirkişi keşfi sırasında Darhanes-Bilgin ortaklığı olan Limak Şirketinin avukatı, bölgede köprü ihtiyacının bulunmadığını 70-80 kilometre uzunluktaki yolun ulaşım ihtiyacını karşıladığını belirtti. Yüklenici firma avukatı ayrıca, yeni yapılacak köprünün devlete ekstra bir yük getirdiğini buna ilaveten Arduç ailesinin yaptığı açlık greviyle Tunceli Valiliği tarafından yapılan asmalı köprünün bölgedeki köylülerin ihtiyacını karşıladığını söyledi.

Bölge sakinlerinin avukatı Yılmaz Karaarslan ise, köprünün maliyetinin devletin bütçesinden değil şirketin bütçesinden çıkacağı cevabını verdi.

“YARIM SAATLİK YOL, BİR BUÇUK SAATE ÇIKTI”

Bilirkişi keşfini izleyenlerden Karakoçan Dernekleri Federasyonu (KAR-DEF) Yöneticisi Savaş Erdoğan, “Limak-Bilgin Ortaklığıyla yapılan Pembelik Barajı bölge halkını önce en verimli arazilerinden sonra köylerinden ve meralarından yoksun bıraktı. Bölge halkı eskiden Karakoçan ilçesine yarım saate gidebiliyor ve ihtiyaçlarını karşılayabiliyordu. Şimdi köprüler su altında kaldığı için Değirmendere’den dolanarak çok kötü ve stabilize bir yoldan bir buçuk saate ancak gidebiliyorlar. Yazın tozdan, kışın kardan, bahar aylarında çamurdan dolayı yollarda çok büyük zorluklar ve tehlikeler yaşıyorlar.

Pembelik Barajı Yapılmadan önce ÇED raporu almış bu rapor da yöre halkına iki köprü yapılması koşuluyla kendilerine verilmiş. Firma Taahhüt ettiği köprüleri yapmak zorundadır. Devlet Bu davada hakemlik görevini adil bir şekilde yerine getirmelidir. Bir tarafta ticari kar için bölgeye gelen sermaye şirketi var, bir tarafta binlerce yıldır bölgede yaşayan yurttaşlar var. Binlerce yurttaşın hastaneye, okula, kamu kuruluşlarına veya ilçe merkezlerine saatler süren çileli bir yolda gitmelerine devletin göz yummaması gerekmektedir. İlgili firma bu yolu yapmayarak devleti ve halkı zarara uğratmaktadır. Çünkü köy özel idaresi özelikle kış aylarında bu yolda kar küremesi yapmak için çok ciddi maliyetlerle karşılaşmaktadır. Devletin ve halkın zarar ettiği sadece bir şirkettin karı için kimsenin bu hukuksuzluk karşısında sesiz kalmaya hakkı yoktur. Umarız yöre halkı bu mücadelesinde haklılığını yetkililere duyurur biz KARDEF olarak her zaman bu konun takipçisi olmaya devam edeceğiz” dedi.

 

Kaynak: Editör:
Etiketler: “Şirket, köprüyü, yapmak, zorunda”,
Yorumlar
Haber Yazılımı