Haber Detayı
08 Mayıs 2017 - Pazartesi 23:33 Bu haber 2355 kez okundu
 
Sözde koruma altındaymış
Bingöl’ün Solhan ilçesinde bulunan doğa harikası Yüzen adalar, Orman ve Su İşleri Bakanlığı Doğa Koruma ve Milli Parklar Genel Müdürlüğü'nce ''Yüzen Adalar Tabiat Anıtı'' olarak koruma altına alınmasına rağmen adayı ziyarette gidenler, 10 TL karşılığında adaların üzerine çıkıp eğleniyor.
GÜNDEM Haberi
Sözde koruma altındaymış

Solhan ilçesine bağlı Hazarşah köyü Aksakal mezrasında bulunan ve Bingöl'ün turizmdeki en önemli potansiyeli arasında yer alan Yüzen adalar, ticarete dönüştürüldü. 

Orman ve Su İşleri Bakanlığı Doğa Koruma ve Milli Parklar Genel Müdürlüğü'nce ''Yüzen Adalar Tabiat Anıtı'' olarak koruma altına alınarak, ilçe kaymakamlığınca çevre düzenlenmesi yapıldı.

Yüzen adaların ''Yüzen Adalar Tabiat Anıtı'' olarak koruma altında olması nedeniyle adayı Yurt içi ve yurt dışından ziyaret edenler, belirlenen bölgelerden izlemesi ve görmesi gerekirken, son günlerde adaların bulunduğu alanın kapası ziyaretçilere 10 TL karşılığında açılmaya başlandı.

Birçok ziyaretçinin tepkisine rağmen, adaların üzerine çıkıp resim çektirmek isteyenler, önce oradaki görevlilere 10 TL ödemesi gerekiyor.

“BUNA MÜSAADE EDEMEYİZ”

Yaşanan olaya ilişkin açıklama yapan Doğa Kuruma ve Milli Parklar Şube Müdürü Aslan Maç, böyle bir duruma asla müsaade etmeyeceklerini söyledi.

Daha öncede benzer bir durumun yaşandığına ilişkin duyumlar aldıklarını ve oradaki görevlileri uyardıklarını anlatan Maç, “Orman ve Su İşleri Bakanlığı Doğa Koruma ve Milli Parklar Genel Müdürlüğü'nce ‘Yüzen Adalar Tabiat Anıtı’ olarak koruma altına alınmıştır.

Koruma altında olan bir yerin ticarete dönüştürülmesine kesinlikle müsaade etmeyeceğiz. Bununla ilgili gerekli incelemeleri başlattık. Böyle bir durum söz konusuysa gerekli işlemleri de yapacağız.

 

Kaynak: Editör:
Etiketler: Sözde, koruma, altındaymış,
Yorumlar
Haber Yazılımı