Haber Detayı
25 Haziran 2021 - Cuma 18:50
 
SPOR BİLİMLERİ FAKÜLTESİ KURULDU
Bingöl Üniversitesi bünyesinde Spor Bilimleri Fakültesi kurulurken, Beden Eğitimi ve Spor Yüksekokulu kapandı
EĞİTİM Haberi
SPOR BİLİMLERİ FAKÜLTESİ KURULDU

Resmi Gazete'de yayımlanan Cumhurbaşkanı kararıyla 8 üniversiteye 10 yeni fakülte kuruldu. 6 üniversitedeki 4 yüksekokul ile 5 fakülte ise kapatıldı. Bingöl Üniversitesi bünyesinde Spor Bilimleri Fakültesi kurulurken, Beden Eğitimi ve Spor Yüksekokulu kapandı.

FAKÜLTE SAYISI 9 OLDU

Bingöl Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. İbrahim Çapak, üniversite bünyesindeki fakülte sayısının 9 olduğunu belirterek, Spor Bilimleri Fakültesi’nin Bingöl’e ve ülkeye hayırlı olması temennisinde bulundu.

Rektör Çapak, ‘‘Spor Bilimleri Fakültesi ile Üniversitemiz daha güçlü ve daha güncel bilgiler ışığında akademik öğrenimini çağın gereklerine uygun şekilde sürdürmeye devam edecek. Spor Bilimleri Fakültemizin kurulmasında emeği geçen başta YÖK Başkanı Prof. Dr. M. A. Yekta Saraç olmak üzere herkese teşekkür ederim” dedi.

Bingöl Üniversitesi bünyesinde; İslami İlimler Fakültesi, İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi, Ziraat Fakültesi, Fen Edebiyat Fakültesi, Veteriner Fakültesi, Mühendislik ve Mimarlık Fakültesi, Diş Hekimliği Fakültesi, Sağlık Bilimleri Fakültesi ve Spor Bilimleri Fakültesi bulunuyor.

KURULAN VE KAPANAN FAKÜLTELER

Resmi Gazete’nin dünkü sayısında yayımlanan Cumhurbaşkanı Kararına göre, Bilecik Şeyh Edebali Üniversitesine Diş Hekimliği Fakültesi, Fenerbahçe Üniversitesine Eczacılık Fakültesi, Bayburt Üniversitesine Spor Bilimleri Fakültesi, Bingöl Üniversitesine Spor Bilimleri Fakültesi, Işık Üniversitesine Mühendislik ve Doğa Bilimleri Fakültesi ile İktisadi, İdari ve Sosyal Bilimler Üniversitesi, İstanbul Gelişim Üniversitesine Uygulamalı Bilimler Fakültesi, İstinye Üniversitesine Mühendislik ve Doğa Bilimleri Fakültesi ile İnsan ve Toplum Bilimleri Fakültesi, Nevşehir Hacı Bektaş Veli Üniversitesine Spor Bilimleri Fakültesi kuruldu.

Kararla birlikte, Bayburt Üniversitesi Beden Eğitim ve Spor Yüksekokulu, Bingöl Üniversitesi Beden Eğitimi ve Spor Yüksekokulu, Işık Üniversitesi Mühendislik Fakültesi, Fen- Edebiyat Fakültesi ile İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi, İstanbul Gelişim Üniversitesi Uygulamalı Bilimler Yüksekokulu, İstinye Üniversitesi Mühendislik Fakültesi ile Fen- Edebiyat Fakültesi, Nevşehir Hacı Bektaş Veli Üniversitesi Spor Bilimleri ve Teknolojisi Yüksekokulu kapandı.

Işık Üniversitesi Rektörlüğüne bağlı Güzel Sanatlar Fakültesi ile Mimarlık ve Tasarım Fakültesi ise Sanat, Tasarım ve Mimarlık Fakültesi adı altında birleştirildi. İstanbul Teknik Üniversitesi Rektörlüğü tarafından Arnavutluk Cumhuriyeti’nde akademik birim kuruldu.

Kaynak: Editör:
Etiketler: SPOR, BİLİMLERİ, FAKÜLTESİ, KURULDU,
Yorumlar
Haber Yazılımı