Haber Detayı
16 Eylül 2021 - Perşembe 09:21
 
“Sterilizasyon çalışanları mağdur edildi”
Kamu Şirket Personelleri Derneği Başkanı Sami Uçak, yüzbinlerce taşeron işçi kadroya alınırken asıl işi yapan ve 70 engeline takılan sterilizasyon çalışanlarının kadro dışı bırakılarak mağdur edildiğini söyledi.
YAŞAM Haberi
“Sterilizasyon çalışanları mağdur edildi”

Sterilizasyon işinde çalışan birçok işçinin işsiz kalacağını belirten Uçak, “Yaklaşık 15 yıldır kamu kurum ve kuruluşlarında çalışan sağlıkçı sterilizasyon, laborant, mr görüntüleme ve yemekhane çalışanları, şoförler, KHK’da yayınlanan 70 personel gideri engeline takılarak haksız yere kadro dışı bırakıldı. Fakat diğer taraftan 1 gün çalışanlar kadroya alındı. Şuanda başta Ankara olmak üzere birçok ilde tasarruf amaçlı sterilizasyon ihalelerini 2022 yılında itibaren yapılmayacak ve biz çalışan kalifiye personeller işsiz kalacağız. Bu saatten sonra hiç bir kamu kurumu ve özel sektör yaşımız gereği bizi çalıştırmayacak. Bir kez daha mağdur olacağız. Sizden rica ediyoruz bizim rızkımız üzerinden tasarruf yapmayın” dedi.

YÜZDE 70 ENGELİ NE DEMEK?

Uçak, şunları söyledi: “İhaleler her alanda aynı statüde yapılırken 2014 yılında bir değişikliğe gidildi ve bazı ihalelerin türü değişti. Buna göre örneğin Sağlık alanında laboratuvar hizmet alımı yapan kurumlar, laboratuvara gelen cihazlarla birlikte personelleri de ihale kapsamına soktu.

Daha önceden personeller ayrı değerlendirilirken, ihale bedeline personelleri de ekleyerek laboratuvar cihazları gibi gösterildi. Sonra KHK da çıkan bir yasa dedi ki yapılan ihalenin giderinin 70'ini personel giderleri oluşturuyorsa bu personele dayalı ihaledir. 70'in altında kalıyorsa bu personele dayalı ihale değildir.

Şuan bir laboratuvarı örnek verecek olursak, yıllık laboratuvar gideri yaklaşık 4 milyonu buluyor. Personelin giderini hesaplayacak olursak 12 personel çalışsa ayda sigortaları ile birlikte 2500 TL’den hesaplarsak yıllık toplam personel gideri 400 bin TL’yi bile bulmuyor. Neredeyse personel gideri 5-6’larda kalıyor.

Bu haksızlığın son bulmasını isteyen 70 mağdurları firmaların sömürüsünden kurtulmak istiyor. Bu şekilde çalışan 10 binlerce çalışan bu mağduriyetin bir an önce giderilmesini ve hakkettikleri kadronun verilmesini istiyor. Düşük ücretle asıl işi yapan 70 mağdurları yıllardır aynı kurumlarda aynı işi yapan kadrolu memur ve işçilerden farklı bir statüde 2. sınıf muamele görüyor. Bu haksızlığın son bulmasını ve hakkımız olan kadromuzu bize verin.”

 

 

Kaynak: Editör:
Etiketler: “Sterilizasyon, çalışanları, mağdur, edildi”,
Yorumlar
Haber Yazılımı