Haber Detayı
17 Ocak 2021 - Pazar 17:37
 
SULAMA SIKINTISI GİDERİLMELİ
SÜTAŞ yetkilileri, DSİ bölge müdürlüğünden, sulamada yaşanan sıkıntıların giderilmesini talep etti. DSİ Bölge Müdürü Mahmut Dündar, 2021 yılında tamamlanacak göletlerle sulama sıkıntısının giderileceğini söyledi.
EKONOMİ Haberi
SULAMA SIKINTISI GİDERİLMELİ

Bingöl SÜTAŞ Proje Koordinatörü Çetin Atala, Yem Üretim Grup Müdürü Enver Kartal ve Ziraat Mühendisi Erdoğan Yener, DSİ 9. Bölge Müdürü Mahmut Dündar’ı ziyaret etti.

Doğu ve Güneydoğu Anadolu Sütçülük Projesi Bingöl Entegre Tesislerinin 1 milyar 115 milyon TL maliyete mal olacağını belirten SÜTAŞ yetkilileri, tesislerin yüzde 75 oranında tamamlandığını söyledi.

Bingöl SÜTAŞ Tesisleri kapsamında günlük 1 milyon litre sütün işleneceği süt fabrikası, yem fabrikası, 96 bin adet hayvan yetiştiriciliği, hayvansal ve diğer atıklardan enerji üretimi, çiftçi eğitim merkezinin yapılacağını belirten SÜTAŞ yetkilileri, bu faaliyetlerden dolayı çiftçilik ve hayvancılık ile uğraşan vatandaşlara, üretecekleri hayvansal ve bitkisel üretim faaliyetlerine karşılık aylık 115 milyon TL ekonomik fayda sağlanacağını ifade ettiler.

SÜTAŞ yetkilileri, DSİ 9. Bölge Müdürü Mahmut Dündar’dan; çift ürün alınabilecek sulanabilir alanların artırılması, işletmedeki açık sulama şebekelerindeki su kayıplarının ve sulamada yaşanan sıkıntıların giderilmesi suretiyle daha fazla alanın kapalı borulu sulama şebekesi ile sulanmasının sağlanmasını talep etti.

DSİ Bölge Müdürü Mahmut Dündar ise, 2021 yılı sulama sezonuna kadar tamamlanarak hizmete alınacak 15.720 dekar alanı cazibeli borulu sulama yapılacak Gözeler Sulaması ve 3.820 dekar alanı sulayacak 15 Temmuz Şehitler Göleti Sulaması, Gayt ve Göynük Sulamalarının Rehabilitasyonunu, Sancak Barajı ve Sulaması, Yamaç Sulaması, Genç ve Yedisu Sulamaları ile ilgili çalışmaların tamamlanması halinde ihtiyaçlarına cevap verecek sulamaların faaliyete geçirilmiş olacağını söyledi.

Dündar, bu aşamada ihtiyacın bir kısmının Elazığ’da 2021 yılı sulama sezonunda sulamaya açılacak 70.920 dekar alanı cazibeli borulu sulama sistemi ile sulayacak Kanatlı Barajı Sulamasıyla temin edilebileceğini ifade etti.

Kaynak: Editör:
Etiketler: SULAMA, SIKINTISI, GİDERİLMELİ,
Yorumlar
Haber Yazılımı