Haber Detayı
22 Şubat 2021 - Pazartesi 18:09
 
SURİYE’YE 31. İNSANİ YARDIM TIRI
Bingöl İHH tarafından “Rotamız İyilik, Yükümüz İnsanlık” sloganıyla başlatılan yardım kampanyası kapsamında, 31. tır Suriye’ye gönderildi.
GÜNDEM Haberi
SURİYE’YE 31. İNSANİ YARDIM TIRI

Bingöl İnsan Hak ve Hürriyetleri İnsan Yardım Derneği (Bingöl İHH) tarafından kış mevsiminin gelmesiyle Suriye’ye yönelik ‘Rotamız İyilik, Yükümüz İnsanlık’ kampanyası kapsamında Bingöl’den toplanan yardımları taşıyan tır Hatay’ın Reyhanlı İlçesinde bulunan İHH Reyhanlı Kriz Koordinasyon Merkezine, oradan da Cilvegözü sınır kapısı üzerinden Suriye’deki mültecilere dağıtmak üzere gönderildi. 

Bingöl İHH tarafından düzenlenen uğurlama töreninde konuşan Dernek Başkanı Muhittin Gili, yardımların başta İdlib olmak üzere Suriye kırsalındaki diğer ihtiyaç bölgelerine ulaştırılacağını belirtti.

Tırların içinde nitelikli gıda kolilerinin bulunduğunu aktaran Gili, “Kardeşlerimizin sıkıntıları bitene kadar görevimizi yerine getirmeye çalışacağız. Peygamberimizden kardeşimiz açken rahat uyuyamayacağımızı öğrendik. Bu şehir bu konuda yüksek bir bilinç gösteriyor. Yardımlar konusunda Bingöl olarak elimizden geleni yapmaya çalışıyoruz. Ülkemizdeki tüm yardımseverler için dua ediyoruz. Şehir halkımız için de ayrıca teşekkür ediyoruz. Allah dünyalarını, ahiretlerini aydınlık etsin. Acılar durmadan yardım çalışmalarımızı biz de bitirmeyeceğiz” dedi.

4. YARDIM TIRININ HAZIRLIKLARI SÜRÜYOR

Kış ayının başlaması ile birlikte 3 yardım tırını Suriye’de bulunan mültecilere gönderdiklerini kaydeden Gili, “Toplam 31 insani yardım tırımızı Suriyeli kardeşlerimize gönderdik. Bu kış 3 yardım tırımızı Suriye’ye gönderdik. Gıda, dayanıklı ekmek, battaniye, halı, giyim, bot, mont, atkı, bere, eldiven, çorap, kırtasiye ve un malzemelerinden oluşacak yardım tırı, Suriye’de iç savaştan olumsuz etkilenen insanların acısını hafifletmek için bölgeye gönderdik.  4. Yardım Tırımızı göndermek için çalışmalarımız tüm hızı ile devam ediyor. Suriye’de, her 10 kişiden 6’sı şiddetli yoksulluk içerisinde. Gelin, bu zor günlerde, hep birlikte kardeşlerimizin yanında olalım” diye konuştu.

SAVAŞIN YIKICI ETKİSİNİ HAFİFLETMEYE ÇALIŞIYORUZ

Yapılan çalışmalarla Suriye’deki kalıcı yıkımın hafifletilmesi amaçlandığına vurgu yapan Gili, “Rotamız İyilik, Yükümüz İnsanlık’ diyerek kışın zor şartlarında çadırlarda kalan Suriyeli mazlumlar için yaptığımız yardım kampanyası kapsamında 21 Şubat 2021 tarihinde yardım tırımızı gönderdik. İHH Reyhanlı Kriz Koordinasyon Merkezine gönderilen yardım tırı Hatay Cilvegözü sınır kapısından Suriye’deki ihtiyaç sahibi kardeşlerimize ulaştırmış olacağız. Bizim dinimiz inanların kardeş olduğunu, inanların sıkıntılarını Müslümanların paylaşması gerektiğini beyan ediyor. Bu amaçla yardımlarımıza devam ediyoruz. İHH İnsani Yardım Vakfı olarak, krizin başlangıcından bu yana hem Suriye içerisinde yerinden edilen hem de ülke dışına göçen mültecilerin mağduriyetlerini gidermek için gayret gösteriyoruz. Acil, barınma, giyim, eğitim, sağlık, gıda gibi ihtiyaçların karşılanması için gerçekleştirilen temel yardımların yanı sıra Suriye içerisinde kurduğumuz yetimhane, su kuyusu, fırın, konteyner kent, briket evler, aşevi, değirmen, hastane gibi kalıcı eserlerle mağdur Suriyeliler üzerindeki savaşın yıkıcı etkisini hafifletmeye çalışıyoruz. Yardımlarda emeği geçenlere teşekkür ediyoruz, Allah razı olsun” şeklinde konuştu.

 

Kaynak: Editör:
Etiketler: SURİYE’YE, 31., İNSANİ, YARDIM, TIRI,
Yorumlar
Haber Yazılımı