Haber Detayı
26 Ekim 2020 - Pazartesi 18:47
 
Tarlalar konutlarla doldu
Bingöl’ün birinci derecede deprem bölgesinde yer almasına ve bakanlıklar tarafından tarım alanlarında konut yapılmaması yönünde kamu spotları hazırlanmasına rağmen Bingöl’de konut yapımları tarım alanlarına yöneldi, tarlalar konutlarla doldu.
GÜNDEM Haberi
Tarlalar konutlarla doldu

Doğu Anadolu ve Kuzey Anadolu faylarının kesiştiği noktada yer alan Bingöl, sık sık depremlerle gündeme gelmeye devam ediyor. Haziran ayında Karlıova’da yaşanan 5,7 büyüklüğündeki depremin ardından önceki gün de Bingöl’de 4.0 büyüklüğünde deprem meydana geldi.

Bingöl’ün deprem gerçeğinin bilinmesine ve yumuşak zeminlerin risk oluşturduğu defalarca uzmanlar tarafından dile getirilmesine rağmen Bingöl’de tarım alanlarında konutlar yükselmeye devam ediyor.

Tarım ve Orman Bakanlığı’nın 2014 yılında hazırladığı bir kamu spotunda tarım arazilerinin korunması gerektiği belirtiliyor ancak bunun için gereken yapılmıyor. Kamu spotunda, “Atalarımız tepelere yerleşerek tarım alanlarını yüz yıllarca korudular. Bu toprakların bize atalarımızın mirası değil, torunlarımızın emaneti olduğunu unutmayalım. Tarım arazileri üzerine yapılan konutlar, sanayi tesisleri ve yapılar nedeniyle milyonlarca hektarlık tarım arazisi bilinçsizce yok ediliyor” denilerek, tarım arazilerinin korunması gerektiği belirtiliyor.

Ancak Bingöl’deki tarım arazileri korunmak yerine kurumlar eliyle imara açılıyor. Uzmanların tarım arazilerine konut yapılmasının deprem açısından da büyük risk taşıdığını belirtmelerine rağmen gerekli önlemler alınmıyor.

Son olarak Bingöl Belediyesi Meclisinde Kasım 2018’de alınan kararda, tarım alanlarının imara açılmasına onay verildi.

Belediye meclisinde alınan kararda, şu ifadelere yer verilmişti:

“Hazırlanan ilave imar planı; Kültür Mahallesi mevcut imar planının bitiği sınırdan başlayarak Bingöl Diyarbakır çevre yolunun yaklaşık 150 metre altına kadar Berti Otel Kavşağından Hava alanı kavşağına kadar olan plansız alanı kapsamaktadır. İlgili kurumlardan olumlu görüş alındığı İlave İmar Planı ile mevcut imar planı arasında plan bütünlüğünün sağlandığı, imar mevzuatına uygun bir şekilde sosyal donatı alanlarının planlandığı, yol genişliklerinin servis yolları dahil 15-20-25-30 metre genişlikte olduğu, Berti Otel Kavşağından Havalanı Kavşağına kadar olan Çevre yolu karşılıklı olarak sadece Ticaret alanı olarak (Konut Dışı) Ayrık Nizam 3 kat ve Hmax=9,50 olarak belirlendiği, Konut adaları ayrık nizam 3 kat olarak planlandığı tespit edilmiştir. Ancak 1 den fazla parselin tevhit edilerek tapu alanı 5.000,00 M2 ve üstü olması halinde ise Ayrık Nizam 4 katlı olarak yapı ruhsatı verilecektir. İlave İmar Planı sınırları dâhilinde bulunan kadastro parselleri dikkate alınarak eşitlik ilkesi çerçevesinde İlave İmar Planının kesinleşmesinden sonra anılan bölgede 3194 sayılı imar kanunun 18. madde uygulaması ve mevcut imar planında bulunan Tekel caddesinin genişliğinin 30 metreye çıkarılması şartı ile kamu yararı ve şehircilik ilkeleri doğrultusunda 1/5000 ölçekli Nazım İmar Planı ve 1/1000 ölçekli Uygulama İmar planlarının 3194 sayılı imar kanunun 8/b maddesine göre onanmasına oy çokluğu ile karar verildi.”

 

Kaynak: Editör:
Etiketler: Tarlalar, konutlarla, doldu,
Yorumlar
Haber Yazılımı