Haber Detayı
28 Eylül 2021 - Salı 18:13
 
“TEKSTİL ATÖLYELERİ DENETLENMELİ”
Genç İlçesinde tekstil atölyelerinde çalışan birçok emekçinin maaşlarını alamadıkları için işten ayrıldığını belirten Kovalar, “sigortaları da yatırılmadığı için hukuki haklarını talep edemedikleri tarafımızca araştırılıp tespit edilmiştir” dedi.
SİYASET Haberi
“TEKSTİL ATÖLYELERİ DENETLENMELİ”

DEVA Partisi Bingöl İl Başkanı Mikail Kovalar, Genç İlçesinde yapılması planlanan tekstil atölyesi ile ilgili açıklama yaptı. İlçede halihazırda ortalama 300 kişiye istihdam sağlayabilecek ancak  çalışan sayısının az olduğu 3 adet tekstil atölyesinin bulunduğunu belirten Kovalar, “Bu atölyelerde çalıştırılmış birçok emekçi kardeşimiz maaşlarını alamadıkları için işten ayrıldıkları, sigortaları da yatırılmadığı için hukuki haklarını talep edemedikleri tarafımızca araştırılıp tespit edilmiştir.

Yeni bir tekstil atölyesinin ilçedeki işsizliğin azaltılması ve vatandaşlarımıza istihdam kapısı olması açışından olumludur. Lakin, çalışan ve emek veren vatandaşlarımızın düşük maaş ve sigortasız çalıştırılmasına asla müsaade edilmemelidir” dedi.

Kovalar, şunları söyledi: “Daha önce düşük maaşla çalıştırılmış, emekleri gasp edilmiş gençli hemşehrilerimizin mağduriyetlerinin giderilmesi için eski ilçe kaymakamımızla görüşerek durumun tarafımızca paylaşıldığının da bilinmesini isterim.

Bir önceki ilçe kaymakamımız bahse konu olan firmalarla görüşme yaptığını ve bu görüşme sonrası ilgili firmaların süre talep ederek mağduriyetleri en kısa zamanda gidereceklerini ilçe kaymakamımıza iletmişti.

Bizlerde ilçe kaymakamımızın yapmış olduğu bu görüşmeyi mağdur emekçilerimize ileterek haklarının en kısa sürede verileceğinin bilgisini verdik.

Maalesef geçen zaman zarfında mağduriyetlerin giderilmediğini ve hakları gaspedilen emekçilerin hâlâ umutla beklediklerini üzülerek belirtmek istiyorum.

Yeni bir atölye açmak yerine, mevcut atölyelerin tam kapasite ile istihdam sağlamasını ve pazar oluşturulması için çalışmaların yapılması gerektiğini düşünüyorum.

Son yıllarda istihdam sağlamak amacıyla devletten yüzbinlerce teşvik alan firmaların denetimden geçirilmesi ve mağdur olan vatandaşlarımızın haklarının korunması için çalışma başlatılmalıdır.

Bu yapılacak olan çalışma, sadece istihdamı değil, ilçe ekonomisinin kalkınmasına katkı sunacağı için ilçemizde bulunan tüm resmî kurumların mevcut atölyelerin denetlenmesi ve çalışan emekçilerimizin haklarının gözetilmesi konusunda iş birliği yapmaları fayda sağlayacaktır.

İlçe belediyemizin atölye için ayıracağı kaynak ile ilçemizin gençlerine yönelik daha verimli hizmetler sunacağından da hiç şüphem yoktur.”

Kaynak: Editör:
Etiketler: “TEKSTİL, ATÖLYELERİ, DENETLENMELİ”,
Yorumlar
Haber Yazılımı