Haber Detayı
24 Temmuz 2020 - Cuma 15:08
 
Tercihte bulunacak öğrencilere tavsiyeler!
Bingöl Üniversitesi Kariyer Planlama Uygulama ve Araştırma Merkezi Müdürü Dr. Öğr. Üyesi Ahmet Alkayış, öğrencilere doğru tercih konusunda tavsiyelerde bulundu.
EĞİTİM Haberi
Tercihte bulunacak öğrencilere tavsiyeler!

Ölçme, Seçme ve Yerleştirme Merkezi’nin (ÖSYM) belirlediği takvime göre Yükseköğretim Kurumları Sınavı (YKS) sonuçlarının 28 Temmuz’da açıklanacağını belirten Dr. Öğr. Üyesi Ahmet Alkayış, tercih bildirim işlemlerinin ise 6-14 Ağustos tarihleri arasında yapılacağını söyleyerek, öğrencilere tavsiyelerde bulundu.

Öğrencilerin alması gereken puan hakkında bilgi veren Alkayış, “Ön lisans programları tercihi için birinci oturum (TYT Puanı) puanı 150 ve üzeri olmalıdır. Lisans programları tercihi için ikinci oturum (AYT ve YDT) puanı ise 170 ve üzeri olmalıdır. Özel yetenek için TYT’de en az 150 puan ve üstü almak gerekir. Özel yetenek sınavı ile öğrenci alan öğretmenlik programlarına başvuru yapabilmek için adayların TYT puanının en düşük 800 bininci (800.000) başarı sırasına sahip olmalılar” dedi.

Bu yıl yeni açılan ve ilk kez öğrenci alacak lisans-ön lisans programlarının olduğunu belirten Alkayış, lisansta bu programların Yapay Zeka ve Veri Mühendisliği, ön lisansta ise İnsansız Hava Aracı Teknolojileri ve Operatörlüğü, Engelliler İçin Destek Programı olduğunu söyledi.

Alkayış, öğrencilere şu tavsiyelerde bulundu:  

ÖSYM’YE TERCİH BİLDİRİM SÜRECİNE DİKKAT EDİLMELİ!

Bu yıl Covid-19 nedeniyle tercih yapacak adaylar meslekler konusunda şimdiden ciddi araştırmalar yapmalılar. Tercih edilecek üniversiteler, üniversitelerin bölüm ve programları hakkında bilgi edinmeliler. Aksi takdirde kısa bir tercih sürecinde ilgili araştırmaları yapmak için yeterli değildir. Çünkü her yıl üniversite sınavında çok iyi bir puana ve başarı sırasına sahip olmalarına rağmen yeterli bir araştırma yapamayıp, yanlış tercih listesiyle üniversiteye yerleşemeyen adaylarla karşı karşıya kalıyoruz. Bu yıl da öyle bir tablonun olmaması adına şimdiden gerekli olan araştırmalara mesai harcanmalı. Tercih listesinde yer alacak üniversiteler araştırılmadan ÖSYM’ye tercih bildirimi yapılmamalıdır. 

Hukuk fakültelerinin barajı bu yıl revize edildi. Hukuk fakültesi dışında ilk kez başarı sıralarının olduğu yeni bölümler ve önceki yıllarda halen devam eden sıralamalar var. Bu bölümler ise şunladır:

-Tıp Fakültesi: En düşük 50 bininci (50.000)

-Diş Hekimliği: En düşük 80 bininci (80.000) – (2020 YKS)

-Eczacılık Fakültesi: En düşük 100 bininci (100.000) – (2020 YKS)

-Hukuk Fakültesi: En düşük 125 bininci (125.000) – (2020 YKS)

-Mimarlık: En düşük 250 bininci (250.000)

-Mühendislik (Orman, Ziraat, Su Ürünleri Fakülteleri programları ile Ağaç İşleri Endüstri Mühendisliği programları hariç; Ziraat Fakültelerinin Gıda Mühendisliği programları dâhil): En düşük 300 bininci (300.000) 

-Öğretmenlik Programları (Rehberlik ve Psikolojik Danışmanlık dâhil): En düşük 300 bininci (300.000)

-TYT Özel Yetenek Öğretmenlik: 800 bininci (800.000) – (2020 YKS)

TERCİHLERİN MAKAS ARALIĞI GENİŞ TUTULMALI

Bazı bölümlere başarı sırası ilk kez bu yıl geldiği için yapılan tercihlerin makas aralığı geniş tutulmalı. Bunların dışında her yıl yeni açılan lisans ve ön lisans programları göz önüne alınırsa bu durumun ne kadar önemli olduğu unutulmamalıdır. Dolayısıyla bu yıl tercih listesi hazırlanırken başarı sırasının makas aralığı ne kadar geniş tutulursa sağlıklı bir tercih yapılmış olur.

Üniversite tercihi yapılırken dikkat edilmesi gereken bir diğer önemli konu ise öncelikle adayın en çok istediği meslek olmalıdır. Çünkü adayın istediği meslek kişilik özelliklerine uygun olduğunda, onu hem rahatlatacak hem de mutlu edecektir.

Tercihler döneminin en önemli kriterlerinden biri adayın meslek ya da meslekler hakkında doğru ve sağlıklı bilgi almasıdır. Bu dönem adaya kendi ilgi ve yeteneklerine uygun olan mesleği seçmesine yardımcı olma sürecidir. Çünkü insan yaşamında zaman zaman önemli kararlar vardır. Bu kararlardan biri de meslek seçimidir. Meslek seçimi sadece kişinin nasıl bir işte çalışacağı değil, aynı zamanda nasıl bir yaşam belirleyeceğinin de önemli bir aşamasıdır. Hangi mesleğin tercih edildiği ve gelecekte nasıl bir yerde olunmak istendiği kişinin meslek seçimleri arasındadır.

TERCİHLER DÖNEMİNDE EN ÇOK DİKKAT EDİLMESİ GEREKEN KONU ADAYIN İSTEDİĞİ MESLEK OLMALI!

Tercih edilen mesleğin gerektirdiği nitelikler ile kişilik özellikleri birbirine uygun olmalıdır. Profesyonel bir meslek tercihi adayı gelecekte daha mutlu kılacaktır. Çünkü mesleğin gerektirdiği nitelikler ile kişilik özellikler ne kadar birbirine yakın olursa meslekteki başarı da o oranda yükselecektir. Bu nedenle adaylar, meslek seçimlerinde doğru yönlendirilmelidir. Adaylara meslekler hakkında bilgi verilirken mesleğin kendi ilgi ve yeteneklerine uygun olup olmadığı konusuna dikkat edilmeli.

Bu nedenle meslekleri daha iyi tanımak adına:

-Mesleğin gerektirdiği kişisel özellikler ve yetenekler nelerdir?

-Hangi işleri ne derece yapabildiğinin farkında olması!

-Adayın meslekten neler beklediğini açık ve net bir biçimde araştırmalı.

-Mevcut seçenekleri inceleyerek, başka seçeneklerinin olup olmadığına karar vermeli.

-Mesleğin öğrenim süresi ve mesleğin gerektirdiği staj imkânları nelerdir?

-Mezun olduktan sonra iş imkânları nelerdir?

-Çalışma ortamı ve koşulları nasıl? Gibi soruların cevabı çok iyi araştırmalı.

Kısaca ifade edecek olursak, meslekler hakkında bilgi edinmeyi tercih işlemlerin son gününe bırakılmamalıdır. Meslek seçimlerinde adayın adına karar vermek, onların mutsuz olacaklarını biliyoruz. Sonuç olarak meslek seçiminde en son karar adayın olmalıdır.

ÜNİVERSİTELERİN OLANAKLARI İYİ ARAŞTIRILMALI

Tercihlerde meslekler konusunda yapılacak gerekli çalışmalardan sonra üniversitelerin olanakları da araştırılmalıdır. Çünkü aday birkaç yılını tercih edeceği üniversitede geçirecek. Bu bağlamda tercih edilecek ilgili üniversitenin:

-Akademik kadrosu

-Çift Anadal

-Yandal

-Erasmus

-Farabi

-Staj ve uygulama imkânları

-Yurt olanakları gibi önemli konular çok iyi araştırılmalı.

Herhangi bir mesleğe karar verilirken ilgili üniversitenin sosyo-kültürel olanakları, eğitimini sürdüreceği çevresel faktörlerde dikkate alınmalıdır.

OKUL BİRİNCİLERİ TERCİHLERİ NASIL YAPMALILAR?

Okul birinciliği kontenjanı, sadece lise son sınıf için geçerlidir. Aday, mezun olup tekrardan üniversite sınavına hazırlandığında artık okul birinciliği kontenjanından faydalanamayacak. Okul birincileri hem ön lisans hem de lisans tercihi yaparken okul birinciliği kontenjanlarından yararlanabilirler. Ancak okul birincileri için ayrılan kontenjanlar sınırlıdır. Bu nedenle tercihlerinin tamamını en çok istenen yükseköğretim programları arasından yapan okul birincileri, puanları ve başarı sıraları yeterli değilse hiçbir programa kayıt hakkı kazanamayıp açıkta kalabilirler.

TERCİH SÜRECİNDEKİ STRATEJİLER NELERDİR? PROFESYONEL BİR TERCİH İÇİN ADAYLAR NEYİ GÖZ ÖNÜNDE BULUNDURMALILAR?

-2020 YKS tercih döneminde, bir önceki yılın (2019 TYT-AYT-YDT) sayısal verileri kullanılacağı için tercih kılavuzu çok iyi incelenmeli.

-Tercih işlemi puana göre değil, kesinlikle başarı sırasına göre yapıldığını gözden kaçırılmamalı! (Ek tercihlerde başarı sırası yerine puana göre tercih işlemi yapılır.)

-Kılavuzda yer alan özel koşullara dikkat edilmeli. Tercih edilen ilgili programların özel başvuru koşulları çok iyi araştırılmalı. Ayrıca Vakıf Üniversitelerin ücret ve indirimlerinin araştırılması gerekir. Çünkü bu önemli bilgiler tercih dönemin en kritik konularıdır.

-Adayların toplam 24 tercih hakkı var. Ancak adaylar tercihlerin tamamını doldurmak zorunda değiller.

-Tercih süresi (6-14 Ağustos) içinde ÖSYM’ye bildirilen tercih işlemlerinde değişiklik yapılabilir.

ORTAÖĞRETİM BAŞARI PUANI (OBP) HANGİ DURUMDA YARI YARIYA DÜŞER? ÜNİVERSİTE TERCİHİ YAPIP HERHANGİ BİR PROGRAMA YERLEŞEMEYEN ADAYIN DİPLOMA NOTU DÜŞER Mİ?

2020 YKS sonucu ile bir yükseköğretim programına merkezî yerleştirmeyle yerleşen (Ek Yerleştirme dâhil) veya özel yetenek sınavıyla bir yükseköğretim programına kayıt olan adayların, bir sonraki yıl sınava girdikleri takdirde, ortaöğretim başarı puanları yarı yarıya düşecektir. Merkezî yerleştirme döneminde tercih yapıp ancak herhangi bir tercihine yerleşemeyen adayların ortaöğretim başarı puanında herhangi bir düşüş yaşanmayacaktır. Bu nedenle değerli adaylar, tercihlerinizi ve kariyerinizi asla şansa bırakmayın.”

Kaynak: Editör:
Etiketler: Tercihte, bulunacak, öğrencilere, tavsiyeler!,
Yorumlar
Haber Yazılımı