Haber Detayı
17 Mart 2021 - Çarşamba 19:07
 
ULAŞIMA 19 YILDA 6 MİLYAR LİRA HARCANDI
Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Adil Karaismailoğlu, Bingöl’ün ulaşım ve iletişim altyapısı için 19 yılda 6 milyar liranın üzerinde yatırım yaptıklarını söyledi.
GÜNDEM Haberi
ULAŞIMA 19 YILDA 6 MİLYAR LİRA HARCANDI

Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Adil Karaismailoğlu, bir dizi ziyaret ve incelemelerde bulunmak üzere Bingöl’e geldi. Bingöl Havaalanında Vali Kadir Ekinci, TBMM Plan ve Bütçe Komisyonu Başkanı ve Bingöl Milletvekili Cevdet Yılmaz, Bingöl Milletvekili Feyzi Berdibek, Belediye Başkanı Erdal Arıkan ve partililer tarafından karşılanan Bakan Karaismailoğlu, ilk olarak Bingöl Valiliğini ziyaret etti.

Bakan Karaismailoğlu, Valilik Şeref Defterini imzaladıktan sonra Vali Kadir Ekinci’den ilde uygulanan projeler ve devam eden yatırımlar hakkında brifing aldı. Daha sonra Bingöl Belediyesini ziyaret ederek Belediye Başkanı Erdal Arıkan’dan belediye çalışmaları hakkında brifing alan Karaismailoğlu, AK Parti il başkanlığında partililerle bir araya geldi.

Bakan Karaismailoğlu, burada yaptığı konuşmada, binlerce yıl öncesine dayanan köklü tarihi ile geçmişten günümüze adeta bir zaman tüneli olan Bingöl’ün, Anadolu’muzun pek çok köşesinde olduğu gibi, farklı kökenlerin, dillerin, inanışların bir arada huzur içinde yaşayabileceğinin de en güzel kanıtı olduğunu söyledi.

Karaismailoğlu, “Bu ülkenin zenginliği, güzelliği ve bükülmez bileği de zaten ne olursa olsun birlikte yaşamaya olan adanmışlığımızdan gelmektedir.  İşte bu yüzden, kirli oyunlarla, terörle, korkuyla üzerimize gelenler hiçbir zaman muvaffak olamıyorlar. Unutmayın ki bünyesi sağlam olana hiçbir hastalık, hiçbir virüs zarar veremez. Biz de bu yüzden hem barışımızı ve toplumsal huzurumuzu koruyacağız, hem de ekonomimizi güçlü tutacağız. Birlikte üretmekten, çalışmaktan vazgeçmeyeceğiz. Hizmeti her köye, her haneye taşıyacağız. Gençlerimize eğitim ve iş imkânları sağlayacağız. Çocuklarımızı kandırmaya kalkanlar geldikleri yere elleri boş dönecekler. Bizim, gözden çıkaracak, tek bir evladımız yoktur. Biz bugün, dere, tepe, dağ, bayır geziyor, gece gündüz çalışıyorsak hep onlar bizden daha iyi yaşasın, bolluk, bereket içinde büyüsün diyedir” şeklinde konuştu.

Çocuklara daha iyi bir gelecek inşa etmek için çalıştıklarını ifade eden Karaismailoğlu, “Bu yüzden gençlerimize kendimizi anlatmak, gelecek kaygılarına, dertlerine, tasalarına derman olmak teşkilatımız için çok önemlidir” dedi.

“DEV PROJELERİ TAMAMLADIK”

Türkiye’nin her köşesinde çağdaş bir ulaştırma ve haberleşme altyapısı ile hazır olmak için çalıştıklarını belirten Bakan Karaismailoğlu, şunları söyledi: “Görevimiz Türkiye’nin dünya ile sosyal ve ekonomik açıdan bağlantılarını kurarken, çiftçimizin, esnafımızın, sanayicimizin, turizmcimizin işine bereket katmak, vatandaşlarımız için iş olmak, aş olmaktır.

Bu gaye ile son 19 yılda ülkemizin ulaşım ve iletişim altyapısına 931 Milyar Lira’nın üzerinde yatırım yaptık.

Yavuz Sultan Selim Köprüsü, Osmangazi Köprüsü, Avrasya Tüneli, Marmaray, İstanbul Havalimanı, İzmir-İstanbul Otoyolu gibi nice dev projeyi tamamladık.

Elazığ Kömürhan Köprüsü ile 16 ili birbirine bağladık. Fırat’ı köprülerle geçtik, Cudi Dağı’nı tünellerle deldik.

İstanbul’dan Çin’e, Rusya’ya içinde ihraç mallarımızı taşıyan trenler gönderiyoruz.

Karayollarımız yetersizdi. Olanları da emniyetli değildi. Karayollarında attığımız dev adımlarla bölünmüş yol uzunluğumuzu 6 bin kilometrelerden 28 bin 200 kilometrenin üzerine çıkardık.

Türkiye’yi konforlu, güvenli, hızlı ulaşımla tanıştırdık.

Medarı iftiharımız THY dünyanın en büyük havayolu markalarından oldu. 26 olan havalimanı sayısını 56’ya yükselttik ve hava yolunu halkın yolu yaptık.”

-BİNGÖL’DE YAPILAN ÇALIŞMALAR-

Bakan Karaismailoğlu, Bingöl’de yaptıkları yatırımlarla ilgili şunları söyledi: “Bugüne kadar Bingöl’ün ulaşım ve iletişim altyapısı için 19 yılda yaptığımız yatırım tutarı 6 milyar liranın üzerinde. Sadece 5 km bölünmüş yolu vardı, 220 km daha yeni bölünmüş yol yaparak toplamda 225 km’ye ulaştık. 3 milyar 650 milyon lira yatırım bedeli ile 6 adet karayolu projesine de devam ediyoruz.

Bingöl’ün sadece karayollarını geliştirmiyoruz. Tüm demiryolu hattını da yeniledik. Elazığ-Bingöl-Muş-Bitlis (Tatvan) arasındaki mevcut demiryolu, inşa edilen Barajlar ve Hidroelektrik Santralleri nedeniyle bir başka noktaya taşınarak yeniden hizmete açıldı.

2013 yılında Bingöl’ü dünyaya bağlayan ve ekonomik gelişmesine büyük fayda sağlayan Bingöl Havalimanını açtık. Açtığımız Havalimanı ile Bingöl’ün leziz damak tatları, eşsiz balları, dağları gölleri, Yolçatı Kayak Merkezi, Solhan’ın yüzen adaları hepsi nice yerli ve yabancı ziyaretçi ile çok daha kolay buluştu.

 İhmal edilmiş Bingöl’ü çok daha kolay ulaşılabilir ve erişilebilir bir şehir haline getirdik. Bingöl’ün ticaret, üretim ve turizm faaliyetleri potansiyelini kat be kat artırdık. Bundan sonra da “Durmak yok, yola devam” diyeceğiz. Ve geleceğin Bingöl’ünü sizlerle ve gençlerimizle birlikte inşa edeceğiz.”

-DİYARBAKIR YOLU YAPILSIN-

Bakan Karaismailoğlu’nun konuşmasının ardından ilçe başkanlarına söz verildi. AK Parti Genç İlçe Başkanı, Bingöl-Diyarbakır yolunun yapılmasını beklediklerini söyledi.

 

Kaynak: Editör:
Etiketler: ULAŞIMA, 19, YILDA, 6, MİLYAR, LİRA, HARCANDI,
Yorumlar
Haber Yazılımı