Haber Detayı
06 Ocak 2021 - Çarşamba 18:10
 
UMUT KERVANI’NDAN 6 BİN AİLEYE YARDIM
Bingöl Umut Kervanı Derneği, 2020 yılında 6 bin 54 aileye 821 bin 449 TL değerinde ayni ve nakdi yardımda bulundu.
GÜNDEM Haberi
UMUT KERVANI’NDAN 6 BİN AİLEYE YARDIM

Umut Kervanı Vakfı Üyesi Bingöl Umut Kervanı İnsani Yardım ve Eğitim Kültür Derneği (Bingöl Umut Kervanı), 2020 yılına ait faaliyet raporunu kamuoyuyla paylaştı.

Yapılan çalışmalarla ilgili açıklama yapan Bingöl Umut Kervanı Derneği Başkanı Mehmet Tamaç, dernek olarak 2020 yılında 6 bin 54 aileye 821 bin 449 TL değerinde ayni, nakdi, kırmızı et, beyaz et, kırtasiye malzemesi, giyim ve kahvaltılık yardımında bulunduklarını söyledi.

Dernek olarak 12 ay boyunca çalıştıklarını ifade eden Tamaç, “Faaliyetlerimizi kamuoyuyla paslaşmamızdaki maksat; dürüstlük ilkesi, şeffaf olmak,  yardım yapan kardeşlerimizin hayırlı adımlarını sıklaştırmak, ihtiyaç sahibi aileleri tespit etmektir. Bunun yanında bir farkındalık meydana getirip ümmeti bu konuda duyarlılığa çağırmak, ihtiyaç sahibi ailelere daha hızlı ve zamanında ulaşmak ve bu konuda hali vakti yerinde olan diğer Müslüman kardeşlerimizi de bu hayır kervanına dâhil etmektir. İçinde bulunduğumuz zor ve zahmet dolu zaman dilimi içinde bu zorlukları iliklerine kadar yaşayan insanlarımızı tanıdık. Bizler bir pandemi süreci yaşarken belki işimizin durmasını, belki de ticaretimizin aksamamasını yaşarken, onlar evlerine götürecekleri bir lokma ekmeği dahi kaybetmişler. Çaresiz bir şekilde beklemekten başka başvurdukları tüm kapılar yüzlerine kapanmış. İşte böyle bir süreçte böyle bir imtihanla imtihan olunmaktayız. Allah’u Teâlâ’nın bizden istediği zor zamanlarda imanımızın gereğini yapmamızdır. Yani tabi tutulduğumuz mal ile imtihanı kazanmaya çalışmamızdır. Bizler küçük imkanlarla büyük sıkıntılara derman olmaya çalışıyoruz. Lakin siz kadirşinas insanlarımızın desteği olmadan bunun üstesinden gelmemiz mümkün görünmüyor. Naçizane sizlerden şunu istiyoruz; az demeden çok demeden herkese elindeki imkanların bir kısmını bu zorda kalmış insanlar için harcarsa, Allah için infak ederse, inanıyoruz ki sıkıntılar zorluklar minimize edilecektir. Zaten bugün müptela olduğumuz şu iptilanın (virüsün) başımıza gelmesinin yegâne olmasa da sebeplerinden biri duyarsızlığımız, şefkatimizi yitirmemiz, merhametsizleşmemiz ve bencilleşmemiz olsa gerek diye düşünüyoruz” diye konuştu.

BÜYÜK BİR İMTİHANDAN GEÇİRİLİYORUZ

Musibetlerden derslerin çıkarılması gerektiğinin altını çizen Tamaç, “Bizler Müslüman bir toplum olarak şunun bilincinde olmamız lazım ki; başımıza gelen her zorluk, her sıkıntı kendi nefsimizdendir. Bizlere lütfedilen her güzellik, mutluluk, refah ise Allah’tandır. Allah’ın verdiklerini Allah’ın yolunda kullanmaktan onun emirlerine tutunmaktan daha güzel bir yol olabilir mi. Evet bugün kendi elimizle ne verirsek yarın Allah’ın huzurunda o gelecek. Bizimle miras bıraktığımız yıkımlar bize fayda değil belki zarar verecektir. 2020 yılında; 874 aileye 131,22 TL tutarında gıda yardımı, 4 bin 364 aileye 479 bin 560 TL tutarında kırmızı et yardımı, 64 aileye 8 bin 430 TL tutarında kahvaltılık yardımı, 207 aileye 19 bin 932 TL tutarında kırtasiye yardımı, 45 aileye 35 bin TL tutarında elbise yardımı, 500 aileye 147 bin 306 TL tutarında nakit yardım olmak üzere toplamda 6 bin 54 aileye 821 bin 449 TL tutarında yardımda bulunduk” ifadelerini kullandı.

AFETLER SONRASI GEREKLİ ADIMLAR HIZLICA ATILDI

Deprem ve heyelan nedeniyle hızlı hareket ederek, yaraları sarmak için çalıştıklarını kaydeden Tamaç, “24 Ocak 2020 tarihinde Elâzığ Sivrice merkezli 6,8 şiddetindeki depremde evleri hasar gören vatandaşlarımız için acil ihtiyaç duyulan gıda paketi, çocuk bezi ve battaniye yardımında bulunduk. Ayrıca depremzedeler için çorba ikramımız oldu. Yine 14 Haziran 2020 tarihinde Yedisu ile Karlıova arasında bulunan Kaynarpınar Köyünde 5.7 şiddetindeki deprem sonrası 10 kişilik ekiple deprem bölgesine intikal ederek, Karlıova Kaynarpınar, Yedisu Elmalı, Dinarbey ve bağlı mezralarda depremzedelere 150 koli kumanya ve gıda paketi dağıtımında bulunduk. Ayrıca 11 Haziran 2020 tarihinde Bingöl’ün Genç ilçesine bağlı Binekli köyünde meydana gelen heyelandan etkilenen vatandaşlarımız için kumanya ve gıda paketi dağıtımında bulunduk. Pandeminin en başından itibaren işsiz kalan, işyeri kapanan ve bir şekilde işinden olan vatandaşlarımız içinde elimizdeki imkanlar ölçüsünde gerekli yardımları yapmaya gayret gösterdik. Ramazan Ayı ve Kurban Bayramı münasebetiyle de yardımlarımızı arttırmaya gayret ettik” dedi.

BİNGÖLLÜ TÜM HAYIRSEVERLERİN YARDIM VE DESTEKLERİNİ BEKLİYORUZ

Tamaç, “Bingöl Umut Kervanı Derneği olarak bizlere bu süreçte başvuran mağdur duruma düşmüş bir çok kardeşimizin durumlarını pandemiye rağmen yerinde yaptık ve gördük ki; gerçekten yardıma ihtiyaçları olduğu bu süreçte onlara yardımcı olmanız aciliyet arz etmektedir. Bunun için sesimizin ulaştığı tüm kardeşlerimizden bir kumanya ile dahi olsa bizlere bu mağdurların mağduriyetini giderme de yardımcı olmalarını bekliyoruz. Rabbim içinde bulunduğumuz zor zaman diliminden yüzümüzün akıyla çıkmayı bütün Müslümanları nasip eylesin, amin. Yapılan yardımlarla ilgili Bingöllü tüm hayırseverlerin yardım ve desteklerini bekliyoruz. Yüce Allah şimdiden hayırseverlerin yaptıkları ve yapacakları hayır ve sadakalarını kabul etsin, mallarını bereketlendirsin” şeklinde konuştu.

 

 

Kaynak: Editör:
Etiketler: UMUT, KERVANI’NDAN, 6, BİN, AİLEYE, YARDIM,
Yorumlar
Haber Yazılımı