Haber Detayı
25 Ocak 2020 - Cumartesi 00:12
 
Umut Kervanından 4 bin 273 aileye yardım eli
Bingöl Umut Kervanı Derneği, 2019 yılında kentteki 4 bin 273 aileye 410 bin 603 TL ayni ve nakdi yardımda bulundu.
GÜNDEM Haberi
Umut Kervanından 4 bin 273 aileye yardım eli

Yaptığı hayırlı hizmetlerle adını duyuran Umut Kervanı Vakfı Üyesi Bingöl Umut Kervanı İnsani Yardım ve Eğitim Kültür Derneği (Bingöl Umut Kervanı), 2019 yılına ait faaliyet raporunu paylaştı.

Her geçen gün çalışma halkalarını genişleten Bingöl Umut Kervanı Derneği, mazlum ve muhtaçların adeta umudu haline gelerek; yardımlarla muhtaç, kimsesiz, fakir ve yetimlerin ihtiyaçlarını hafifletmenin gayreti içerisinde çalışmalarını yürütüyor.

Fakir ve muhtaçlar ile zenginler arasında köprü vazifesi gören Bingöl Umut Kervanı Derneği, kentteki yardıma muhtaç insanlara kardeşlik elini uzatmaya devam ediyor.

2019 yılına ait faaliyet raporunu kamuoyuyla paylaşan Bingöl Umut Kervanı, 2019 yılında 4 bin 273 aileye 410 bin 603 TL değerinde ayni ve nakdi yardımında bulunduğunu açıkladı.

Yapılan çalışmalarla ilgili gazetecilere açıklama yapan Bingöl Umut Kervanı Başkanı Mehmet Tamaç, Bingöl Umut Kervanı olarak 2019 yılında 4 bin 273 aileye 410 bin 603 TL değerinde ayni, nakdi, kırmızı et, beyaz et, kırtasiye malzemesi ve kahvaltılık yardımında bulunduklarını söyledi.

ÇALIŞMALAR SÜREKLİLİK ARZ EDİYOR

Dernek olarak 12 ay boyunca çalıştıklarını ifade eden Tamaç, “Faaliyetlerimizi kamuoyuyla paslaşmamızdaki maksat; dürüstlük ilkesi, şeffaf olmak,  yardım yapan kardeşlerimizin hayırlı adımlarını sıklaştırmak, ihtiyaç sahibi aileleri tespit etmektir. Bunun yanında bir farkındalık meydana getirip ümmeti bu konuda duyarlılığa çağırmak, ihtiyaç sahibi ailelere daha hızlı ve zamanında ulaşmak ve bu konuda hali vakti yerinde olan diğer Müslüman kardeşlerimizi de bu hayır kervanına dâhil etmektir. Konu ile ilgili Yüce Rabbim mübarek kitabımızda şöyle buyuruyor: ‘Varlıklı olan varlığından harcasın, rızkı daralmış bulunan da Allah’ın kendisine verdiği kadarından harcasın. Allah kimseyi kendi verdiğinden fazlasıyla yükümlü tutmaz. Allah bir güçlüğün ardından bir kolaylık sağlayacaktır.(Talak Suresi 7.ayet)’ Bingöl Umut Kervanı Derneği olarak zengin ile muhtaç arasında köprü olma misyonumuzu ilk başladığımız heyecan ile sürdürmekteyiz siz değerli halkımızın da derneğimize ve muhtaç kardeşlerimize yardımcı olmanızı bekleriz. 2019 yılında 1134 aileye 91.063 TL gıda yardımı, 38 aileye 28.550 TL giyim yardımı, 220 aileye 80.840 TL nakdi yardım, 2290 aileye 183.200 TL tutarında kırmızı et yardımı, 222 öğrenciye 14.880 TL kırtasiye yardımı, 367 aileye 12,010 TL beyaz et yardımı, 2 aileye 60 TL tutarında kahvaltılık olmak üzere toplamda 4 bin 273 aileye 410 bin 603 TL değerinde yardımda bulunduk” diye konuştu.

GÜZEL SÖZDE BİR SADAKADIR
Fakirlere yapılacak yardımların önemine değinen Tamaç, “Fakirlere yardım etmek, onların ihtiyaçlarını gidermek, İslamiyet’in en çok üzerinde durduğu hususlardan birisidir. Zekât verilecek sınıflardan birisi de fakirlerdir. Fakirlere yardımda bulunurken veya o istediğinde verecek durumda değilken, çok dikkatli ve nazik davranmalı, fakirler gücendirilmemelidir. Onlara her zaman güzel söz söylenmeli, hatta verirken onlara teşekkür etmek ihmâl edilmemelidir. Zira onlar Allah'ın bir emaneti olan mallardan dolayı Allah'ın emrini yerine getirmeye vesile olmakta, kendilerini o yükten kurtarmaktadırlar. Yapılan yardımlarla ilgili Bingöllü tüm hayırseverlerin yardım ve desteklerini bekliyoruz. Yüce Allah şimdiden hayırseverlerin yaptıkları ve yapacakları hayır ve sadakalarını kabul etsin, mallarını bereketlendirsin” şeklinde konuştu.

 

Kaynak: Editör:
Etiketler: Umut, Kervanından, 4, bin, 273, aileye, yardım, eli,
Yorumlar
Haber Yazılımı