Haber Detayı
27 Ağustos 2020 - Perşembe 20:24
 
“Üniversite mezunu işsiz sayısı 15 yılda yüzde 263 arttı”
HDP Bingöl Milletvekili Erdal Aydemir, TÜİK verilerine göre üniversite mezunu işsiz sayısının son 15 yılda yüzde 263 arttığını belirterek, Bakan Selçuk ve Bakan Albayrak’a bunun gerekçelerini sordu.
GÜNDEM Haberi
“Üniversite mezunu işsiz sayısı 15 yılda yüzde 263 arttı”

HDP Bingöl Milletvekili Erdal Aydemir, esnaf ziyaretinde dile getirilen sorunları meclis gündemine taşıdı. Aydemir, meclise sunduğu soru önergesinin; Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanı Zehra Zümrüt Selçuk ile Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak tarafından ayrı ayrı cevaplandırılmasını talep etti.

Türkiye İstatistik Kurumu ( TÜİK )  verilerine göre; Türkiye’de üniversite mezunu işsiz sayısının son 15 yılda yüzde 263 artış gösterdiğini ifade eden Aydemir, bakanlara bu artışın gerekçesini sordu.

Aydemir, soru önergesinde; “Bingöl ilinde gerçekleştirdiğimiz esnaf ziyaretlerinde, Türkiye’deki tablonun yerele indirgenmiş resmi ile karşı karşıya kaldık. Üniversite mezunu gençlerin, küçük işletmelerde (kahvehane, lokanta, büfe) çalıştıklarına şahitlik ettik. Üniversiteye hazırlık evresinden, üniversiteyi bitirme noktasına kadar, yıllarca büyük emek harcayan gençlerin geldikleri nokta içler acısı bir durumun göstergesidir. Kendi alanlarında istihdam bulamayan gençlerimiz, geçim sıkıntısı sebebi ile farklı alanlara başvurmak zorunda bırakılmışlardır. Konuşma fırsatı bulduğumuz birçok genç arkadaşımız, işsizliğin yarattığı çaresizliği ve kurtuluşu yurt dışına gidebilmekte gördüklerini ifade ettiler. Gelecek kaygısını her an hisseden gençlere istihdam yaratmak, bu mağduriyeti gidermek ülkenin ve gündemin öncelikleri arasında yer almalıdır” dedi.

Aydemir, Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanı Zehra Zümrüt Selçuk ile Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak’a şu soruları yöneltti:

-Üniversite mezunu işsiz sayısındaki artışları neye bağlıyorsunuz?

-Üniversite mezunu işsizler ile ilgili bir çalışmanız var mıdır?

-İşsizlik sebebi ile yurt dışına gitmek zorunda kalan üniversite mezunu kişilerin oranı nedir?

-Yurt dışına yaygın bir şekilde akan beyin göçünün önüne nasıl geçeceksiniz?

-Kurumlara alımlarda önceliğin liyakat olmadığına yakın tarihlerde de şahitlik ettik. Üniversite mezunu genç işsizlerin bu güvensizliğini nasıl bir çalışma ile düzelteceksiniz? Torpil alımları ile ilgili bir soruşturmanız var mıdır?

-Üniversiteli işsizler oranının daha da artmaması adına hali hazırda bir istihdam programınız var mıdır?

 

Kaynak: Editör:
Etiketler: “Üniversite, mezunu, işsiz, sayısı, 15, yılda, yüzde, 263, arttı”,
Yorumlar
Haber Yazılımı