Haber Detayı
18 Mayıs 2021 - Salı 18:05
 
ÜNİVERSİTE YERLİ TOHUMLARDAN FİDE ÜRETTİ
Bingöl Üniversitesi uygulama bahçesinde yerli tohumlardan üretilen fideler satılmaya başlandı.
EĞİTİM Haberi
ÜNİVERSİTE YERLİ TOHUMLARDAN FİDE ÜRETTİ

Bingöl Üniversitesi Tarımsal Uygulama ve Araştırma Merkezi Müdürlüğü tarafından Çapakçur Vadisi’nde yer alan seralarda domates, biber, patlıcan, salatalık, kavun ve karpuz gibi birçok sebzenin fide üretimi gerçekleştirildi. Çoğunluğu yerli tohumdan üretilen fideler, talep edenlere satılmaya başlandı. 

Fide Üretim çalışmaları ile ilgili bilgi veren Tarımsal Uygulama ve Araştırma Merkezi Müdürü Doç. Dr. Nusret Özbay, "Nisan’ın başında üretimine başladığımız sebze fidelerimiz şu anda dikime hazır hale geldiler. Üniversite personelimiz ve vatandaşlarımız, domatesten bibere kavundan karpuza kadar her çeşit fideyi buradan temin edebilir” dedi.

Geçen yıl olduğu gibi bu yıl da çoğunlukla yerli tohum kullanıldığını belirten Doç. Dr. Nusret Özbay, “Özellikle tüplü domates fidelerimizin çoğu yerli köy domateslerinden oluşmaktadır. Tüplü fidelerimizin tanesi 1.25 TL’den satılacaktır. Koronavirüs salgını nedeniyle içinde bulunduğumuz hassas dönemde küçük de olsa bir katkımız olsun düşüncesiyle bu yıl fide fiyatlarımızda bir artış yapmadık. Bu yıl 50’lilere varan maliyet artışına rağmen fide fiyatına zam yapılmadı ve geçen yılın fiyatı ile satış yapılmaktadır. Çalışmalarımızda bize desteklerini esirgemeyen üniversitemiz yönetimine ve özellikle de Rektörümüz Sayın Prof. Dr. İbrahim Çapak’a teşekkür ederiz” diye konuştu.

Geçen yıl fide alan üreticilerden olumlu yönde tepkiler aldıklarını dile getiren Özbay, sebze üreticilerine şu tavsiyelerde bulundu:

“Elbette fideleri buradan alıp götürmekle iş bitmiyor. Fideleri dikerken ve devamında bir takım yapılması gereken uygulamalar var. Özellikle fideyi götürüp diktikten sonra mutlaka hemen can suyunu vermelerini ve takip eden birkaç gün de ihtiyaç duyulması halinde bu işleme devam etmelerini üreticilerimizden istiyoruz. Bingöl’de 15 Mayıs’a kadar ilkbahar geç donları riski vardır.  Bu nedenle risk almamak istenilirse fide dikimlerinin Mayıs ayının ikinci haftasından itibaren yapılması önerilmektedir. Rakımı yüksek olan yerlerde dikim işleri biraz daha geç yapılmalıdır. Çok erken dikimi yapılan sebze fidelerinin İlkbahar geç donlarından zarar görme riski vardır. Bununla birlikte üreticilerimizin Meteoroloji Genel Müdürlüğünün çiftçiler için gerekli tüm meteorolojik verilerle hazırladığı Tarımsal Hava Tahmini bölgeleri için takip etmelerinde yarar vardır.”

Kaynak: Editör:
Etiketler: ÜNİVERSİTE, YERLİ, TOHUMLARDAN, FİDE, ÜRETTİ,
Yorumlar
Haber Yazılımı