Haber Detayı
06 Eylül 2021 - Pazartesi 18:03
 
ÜNİVERSİTENİN PROJESİNE TÜBİTAK’TAN ONAY
Fen Edebiyat Fakültesi Matematik Bölümü Öğretim Üyesi Doç. Dr. Mehmet Akif Akyol’un projesi TÜBİTAK tarafından onaylandı.
EĞİTİM Haberi
ÜNİVERSİTENİN PROJESİNE TÜBİTAK’TAN ONAY

Yürütücülüğünü Bingöl Üniversitesi Fen Edebiyat Fakültesi Matematik Bölümü Öğretim Üyesi Doç. Dr. Mehmet Akif Akyol’un yaptığı ‘Noktasal Riemann Dönüşümler’ 1001 kodlu proje TÜBİTAK tarafından desteklenmeye hak kazandı.

Proje ile birlikte matematik ve fizikte önemli uygulama alanları bulunan katlı genişletilmiş çokluklar (manifoldlar) arasındaki ‘Noktasal Riemann Dönüşümler’ tanımlanacak ve bu dönüşümler yardımı ile manifoldların geometrisi incelenecek.

Proje hakkında bilgi veren Doç. Dr. Akyol, “iki geometrik yapıyı karşılaştırmanın en uygun yolunun bunlar arasında uygun dönüşümler tanımlamaktır” dedi.

Akyol, şunları söyledi: “Bu proje ile geometri literatürüne ilk kez girecek olan ‘Noktasal Riemann Dönüşümler’ tanımlanacak, bu kavram ile birçok yeni problemler ve yeni sonuçlar ortaya çıkarılacak ve tanımlanacak, yeni dönüşümler yardımı ile fiziksel optik ve geometrik optik arasında bağlantı kurulacak. Proje kapsamında bu alanda daha sonra yürütülecek çalışmaların alt yapısının oluşturulacaktır. Özellikle fizik ve mühendislik gibi önemli alanlarla ilişkili olan proje ile farklı sektörlerde uygulama potansiyeline sahip olan birçok projenin geliştirilmesine de katkı sağlayabilecek.”

Akyol,  proje çalışmaları boyunca desteklerini esirgemeyen Rektör Prof. Dr. İbrahim Çapak ve Proje Koordinasyon Uygulama ve Araştırma Merkezi personellerine teşekkür etti.

Kaynak: Editör:
Etiketler: ÜNİVERSİTENİN, PROJESİNE, TÜBİTAK’TAN, ONAY,
Yorumlar
Haber Yazılımı