Haber Detayı
18 Nisan 2021 - Pazar 17:15
 
ÜNİVERSİTEYE ANALİZ YETKİSİ
Bingöl Üniversitesi tarafından bölge çiftçilerine ve araştırmacılara hizmet vermek amacıyla “Toprakta Fiziksel Analizler” başlığıyla yaptığı yetki başvurusu Tarım ve Orman Bakanlığı’nca onaylandı.
EĞİTİM Haberi
ÜNİVERSİTEYE ANALİZ YETKİSİ

Bingöl Üniversitesinden yapılan açıklamada, “Gelişen altyapı olanakları ve personel birikimiyle bölge çiftçilerine ve araştırmacılara daha fazla hizmet sunmak amacıyla Üniversitemiz Ziraat Fakültesi tarafından “Toprakta Fiziksel Analizler” başlığında yapılan yetki başvurusu 8 Nisan 2021’de kabul edildi.

Alınan yetki kapsamında tarımsal üretimde önemli parametreler olan ayrıca projelendirme ve devlet teşvik süreçlerinde zorunlu gereksinim olan; “tarla kapasitesi, solma noktası, hacim ağırlığı, özgül ağırlığı, porozite, agregat stabilitesi, strüktür stabilite indeksi, hidrolik iletkenlik” analizleri üniversitemiz ziraat fakültesi bünyesinde yapılıp rapor edilebilecek. “Kil Tipi Tayini” ise üniversitemiz Merkezi Laboratuvar Uygulama ve Araştırma Merkezi tarafından gerçekleştirilecektir” denildi.

Açıklamada, üniversitede, detaylı toprak analizleri, sulama suyu analizleri ve bitki analizlerinin de yapıldığı belirtildi.

 

 

Kaynak: Editör:
Etiketler: ÜNİVERSİTEYE, ANALİZ, YETKİSİ,
Yorumlar
Haber Yazılımı