Haber Detayı
07 Mart 2021 - Pazar 17:03
 
VALİ EKİNCİ’DEN KADINLAR GÜNÜ MESAJI
Vali Kadir Ekinci, “8 Mart Dünya Kadınlar Günü” dolayısıyla bir mesaj yayınladı.
GÜNDEM Haberi
VALİ EKİNCİ’DEN KADINLAR GÜNÜ MESAJI

Vali Ekinci’nin mesajı şöyle; “Emeğin, sevginin, fedakarlığın ve mücadelenin sembolü, insanlığın ilk öğretmeni, güzelliklerin mimarı, şefkat ve merhametin kalbi kadınlarımızın, Dünya Kadınlar Günü’nü tebrik ediyorum.

Dünden bugüne tüm toplumlarda kadınlar sosyal dokunun temel taşı, kültür varlıklarımızın taşıyıcıları; huzur ve sükunun, bilgelik, medeniyet ve hikemiliğin üreticileri ve sürdürücüleridir.

Kişiliğin oluştuğu ilk sosyal alan olan aile içinde kadın önemli bir faktördür. Kadından aileye, mahalleye, şehre ve ülkeye yayılan dokunuşlar bireyin ve toplumun kaderini belirlemektedir.   

Emek, fedakarlık, af ve vefa gibi kavramların kendilerinde müşahhaslaştığı annelerimiz, güçlü birey ve büyük güçlü toplum olmanın ardındaki belirleyicilerdir.  

Kadınlarımız İstiklal ve İstikbal savaşlarımızın unutulmaz kahramanlarıdır. Rahmiye Hanım, Şerife Bacı, Kara Fatma ve Makbule Hanım gibi kadınlarımız kahramanlık dolu mücadeleleri ile yeni nesillere aktaracağımız örnek şahsiyetlerdir. Kurtuluş Savaşının her karesinde ve 15 Temmuz gecesi yurdun dört bir yanında kadınlarımızın gösterdiği adanmışlık ve cesaret unutulmayacak bir kazanım olarak tarihimizdeki yerini almıştır.

Kültür ve düşünce dünyamıza asla yakışmayan ve bir insanlık suçu olan kadına şiddet olgusu kamu vicdanını derinden incitmektedir. Kadın ve erkeğin her şeyden önce insan olduklarını öğreten inançlarımız, örfümüz ve güçlü devlet geleneğimiz ile kadınlarımıza yönelik her türlü şiddet, kötü muamele ve ayrımcılığı tamamen önlemek azmindeyiz. Fıtrata aykırı bir yaklaşım olarak kadının ötekileştirilmesine, nesneleştirilmesine, şiddet mağduru olmasına asla müsaade etmeyeceğiz. Kadınlarımıza yönelik haksız ve adaletsiz tutumlara karşı hep birlikte mücadele edeceğiz. Çünkü onlar bizim annelerimiz, eşlerimiz, kız evlatlarımız, kız kardeşlerimizdir.

Tüketim kültürünün ve yabancılaşma krizlerinin kadını ihmal ve istismar eden ve birer metaya indirgeyen tasavvurunu asla tasvip etmiyoruz. Üstün ama mutlu olmayan, görünür ama özne olamayan kadın modeli bizi temsil etmez. Devlet olarak, eğitimden bilime, sanattan siyasete hayatın her alanında katma değer yaratan, bilgi ve yeteneklerini toplumsal hizmete dönüştüren, anne dokunuşu ile yeni Türkiye’yi inşa eden kadınlarımız olsun istiyoruz.

Bu düşüncelerle, tarih boyunca milletimizin mutlu ve müreffeh yarınları için şehit olan tüm kadınlarımızı hayır ve şükranla yad ediyorum. Şehit anneleri ve şehit eşleri başta olmak üzere, fedakarlıkları, emekleri ve sevgileri ile dünyamızı güzelleştiren tüm kadınlarımızın ‘Dünya Kadınlar Günü’nü tebrik ediyorum.”

 

Kaynak: Editör:
Etiketler: VALİ, EKİNCİ’DEN, KADINLAR, GÜNÜ, MESAJI,
Yorumlar
Haber Yazılımı