Haber Detayı
09 Ocak 2022 - Pazar 16:39
 
VALİ EKİNCİ’NİN GAZETECİLER GÜNÜ MESAJI
Vali Kadir Ekinci, ’10 Ocak Çalışan Gazeteciler Günü’ dolayısıyla bir mesaj yayınladı.
- Haberi
VALİ EKİNCİ’NİN GAZETECİLER GÜNÜ MESAJI

Vali Ekinci’nin mesajı şöyle: “Bilgi teknolojilerinin bilginin dolaşım hızını her geçen gün katlayarak çoğalttığı günümüz dünyasında, yarattığı etki alanı ile dördüncü kuvvet medya hayati bir önem taşımaktadır. Klasik medya araçları olan görsel ve yazılı medyanın yanında sosyal medya olarak nitelenen anlık haberleşme ve bilgi paylaşım ağlarının etkinliğinin ve gündem belirleyiciliğinin günden güne arttığı bir zamanda, yerel ve ulusal düzeyde görev üstlenen gazetecilerimizin sorumlulukları her zamankinden daha fazladır. 

Doğru bilgiyi en hızlı şekilde hedefine ulaştırarak vatandaşımızın gözü, kulağı ve dili olan gazetecilerimiz ülkemizin birliğine, dayanışma gücüne ve demokratikleşmesine de büyük katkı sunmaktadırlar. Yaz kış, soğuk sıcak, gece gündüz demeden en zor şartlar içerisinde dahi, milletimizi yerel ulusal ve uluslararası gelişmelerden haberdar eden gazetecilerimiz, milli ve manevi değerlerimizin benimsetilmesinde, kardeşliğimizin ve ortak hedeflerimizin pekiştirilmesinde de çok önemli bir görevi ifa etmektedirler.

Basın çalışanlarını toplum nezdinde değerli kılan vasıflar, “doğruluk, dürüstlük, objektiflik, olayları gizlememek, haberlerin doğruluğunu araştırmak, yanlış olduğu anlaşılan haberi düzeltmek, kamuoyunu yönlendirmek yerine doğru bilgilendirmek, kamu çıkarlarına hizmet etmek, söylentileri haber diye vermemek, ahlak dışı yollarla özel menfaat elde etmemek, kişinin özel hayat hakkına saygı göstermek, yazılmaması şartıyla verilen haberi yazmamak” gibi basın ahlakının temel ilkelerine bağlılıktır. 

Basının başta milli konular olmak üzere toplumsal meselelere yapıcı ve sağduyulu bir tavırla yaklaşması, millet bilincimizin sağlamlığı ve demokrasimizin güçlenmesi açısından oldukça önem arz etmektedir. İnanıyorum ki gazetecilerimiz tarafsız, özgür ve ilkeli tutumları ile ilimizin ve ülkemizin, sosyal, ekonomik ve kültürel gelişimine katkı sağlamak için olumlu roller üstlenmeye devam edecektir.

Bu duygu ve düşüncelerle; ilimizin ve ülkemizin sorunlarını, ihtiyaçlarını ve taleplerini büyük bir gayret ve fedakarlık ile yetkililere ve kamuoyuna aktaran ve sorunların çözümünde önerileriyle toplumdaki çözüm mekanizmasının daha sağlıklı bir şekilde işlemesine yardımcı olan gazetecilerimizin “10 Ocak Çalışan Gazeteciler Günü”nü kutluyorum.”

Kaynak: Editör:
Etiketler: VALİ, EKİNCİ’NİN, GAZETECİLER, GÜNÜ, MESAJI,
Yorumlar
Haber Yazılımı