Haber Detayı
19 Eylül 2018 - Çarşamba 03:32 Bu haber 2409 kez okundu
 
Vali Mantı “Ahilik Haftası” kutlama mesajı
Bingöl Valisi Ali Mantı, “Ahilik Haftası” dolayısıyla bir kutlama mesajı yayımladı.
GÜNDEM Haberi
Vali Mantı “Ahilik Haftası” kutlama mesajı

Mantı, mesajında, Ahilik teşkilatının, insanımızın el emeği ve göz nuruyla karılan Anadolu topraklarında, 13. yüzyıldan bu yana ekonomik faaliyetlerde ve ticari hayatımızda, doğruluk, dürüstlük, hakkaniyet, yardımseverlik, paylaşım gibi vazgeçilmez ahlaki değerlerin temellerini atan önemli bir kurum olduğunu anımsattı.  

Ahilik geleneğinin, esnaf ve sanatkarları daima hak ve adalet etrafında birleştirdiğini, birlik ve beraberliği, felah ve selametimizin tesis edilmesinde öncü rol oynadığına işaret eden Mantı, “Her daim rahmet ve minnetle andığımız Ahi Evran Veli’nin yüce dinimizden öğrendiği ticaret ahlakı, kul hakkı hassasiyeti, paylaşma ve dayanışma ilkeleri bugün de esnafımıza yol göstermektedir. Asırlar öncesinden günümüze pırıl pırıl örneklerle yansıyan Ahilik kültür ve bilinci yarattığı sulh, sükûnet, diğergamlık ve kardeşlik duyguları ile toplumun sağlam yapı taşlarından biri olmaya devam edecektir” ifadelerini kullandı.

Mesajında, “Büyük devlet olmanın sırlarından biri de güçlü pazar ilişkileridir” diyen Mantı, mesajında şunları söyledi:

“Selçuklu ve Osmanlı devletlerinde sosyal ve ekonomik hayat esnaf ve sanatkarların meslek ahlakı, olgun ve mütevazi kişilikleri, helal ve haram sınırları konusundaki hassasiyetleri ile daima mesafe kat etmiştir. Emek ve alın teri kutsal bilinmiş, işçinin hakkı teri kurumadan ödenmiş ve asla iyi ve kötü ürünler karıştırılarak aldatma yoluna gidilmemiştir. Medeniyet bilinci ve aidiyet kültürünün kodlarını belirlediği Ahilik, dün olduğu gibi bugün ve yarınlarda da bu toplumun yoluna ışık tutacak; iyiliğe dair yürüyüşümüz Ahiliğin manevi muhafazası altında güvenli ve istikrarlı çizgisini devam ettirecektir inşallah”

           

 

 

Kaynak: Editör:
Etiketler: Vali, Mantı, “Ahilik, Haftası”, kutlama, mesajı,
Yorumlar
Haber Yazılımı