Haber Detayı
30 Mayıs 2020 - Cumartesi 01:20
 
Vatandaş göktaşı aramaya çıktı köylüler şikayet etti
Bingöl ile birlikte birçok ilde kaydedilen görüntülerde, 2015 yılında olduğu gibi göktaşının düştüğü belirtildi. Vatandaşlar göktaşı aramaya çıkınca köylüler şikayet etti. Gökyüzünde kaydedilen ışığın göktaşı olup olmadığı inceleniyor.
GÜNDEM Haberi
Vatandaş göktaşı aramaya çıktı köylüler şikayet etti

27 Mayıs Çarşamba günü Bingöl semalarında kaydedilen ışık vatandaşları heyecanlandırdı. 2015 yılında Sarıçiçek’e göktaşı düşmesi ve bu göktaşının Amerika’da sertifikalandırılmasının ardından birçok kişi, topladıkları göktaşlarıyla önemli gelir elde etmişti.

Çarşamba günü kaydedilen görüntülerin de göktaşı olabileceğini değerlendiren vatandaşlar, Kumgeçit ve Karlıova’da göktaşı aramaya çıktı. Ancak uzmanlar, gökyüzünde kaydedilen ışık huzmesinin göktaşı olup olmadığı konusunda kesin bir fikre sahip değil, bu konuda incelemelerin devam ettiği belirtiliyor.

Bingöl ile birlikte birçok ilde görülen ışık ile ilgili değerlendirmelerde bulunan Ege Üniversitesi Fen Fakültesi Fizik Bölümü Öğretim Üyesi Doç. Dr. Ozan Ünsalan, görüntünün tipik bir göktaşı olayı olduğunu söyledi.

"ilk belirlemelerimize göre" Bingöl-Erzurum-Artvin yönünde bir meteor olayı gerçekleşti ve muhtemelen Artvin üzerinden Soçi veya Gürcistan arasında bir bölgede düştü. Araştırmalarımız sürüyor. Muş, Bitlis, Bingöl, Ağrı, Erzurum, Erzincan, Kars, Artvin, Rize, Trabzon ve Giresun'daki ev, işyeri, kafe, restoranlardaki güvenlik kamera video kayıtlarında 20.20-20.30 arası kayıtları ham olarak gönderebilirseniz katkınız büyük olacaktır” dedi.

Ermenistan Meteoroloji Dairesi Müdürü Gagik Surenyan, göktaşının Ermenistan’ın başkenti Erivan’ın yaklaşık 85 kilometre kuzeyinde Hrazdan-Hankavan birimleri yakınına düştüğünü belirtti.

Karadeniz Teknik Üniversitesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Osman Bektaş, meteor düşmesinin normal olduğunu belirterek, bu görüntülerin uzayda kuyruk yıldızlarının molozları olabileceğini ifade etti.

VATANDAŞLAR TAŞ ARAMAYA ÇIKTI KÖYLÜLER ŞİKAYET ETTİ

Bingöl’e göktaşının düştüğü haberlerinin sosyal medyada yayılması üzerine binlerce kişi, gece saatlerinden itibaren Karlıova köyleri ve Kumgeçit köyünde taş aramaya çıktı. Kısa sürede köylerde yüzlerce araç birikirken, köy halkı arazilerinin zarar göreceğini belirterek, şikayette bulundu. Jandarmanın sevk edildiği köylerde önlem alındı. Taş bulma umuduyla köylere giden vatandaşlar, evlerine dönmek zorunda kaldı.

 

Kaynak: Editör:
Etiketler: Vatandaş, göktaşı, aramaya, çıktı, köylüler, şikayet, etti,
Yorumlar
Haber Yazılımı