Haber Detayı
15 Ekim 2021 - Cuma 17:40
 
YILMAZ, VERGİ KANUNU DEĞİŞİKLİĞİNİ DEĞERLENDİRDİ
TBMM Plan ve Bütçe Komisyonu Başkanı ve Bingöl Milletvekili Cevdet Yılmaz, bazı kanunlarda yapılan değişikliği, mükellef dostu düzenleme olarak nitelendirdi.
- Haberi
 YILMAZ, VERGİ KANUNU DEĞİŞİKLİĞİNİ DEĞERLENDİRDİ

Vergi Usul Kanunu ile Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun Teklifi, Meclis Genel Kurulunda, kabul edilerek yasalaştı.

Yapılan düzenlemenin mükellef dostu bir kanun teklifi olduğunu ifade eden Yılmaz, düzenlemeyle sosyal medyada kayıt dışılığın önleneceğini söyledi.

Yılmaz, şunları söyledi: “bir taraftan da çağdaş gelişmelere uyumu öngörüyor özellikle dijitalleşme konusunda, işte, elektronik vergi dairelerinden elektronik deftere varıncaya kadar birçok hususu, gelecekte Türkiye’nin yeni teknolojilere uyumu açısından yetkilendirmeleri ihtiva eden önemli bir düzenleme. “Mükellef lehine” derken, basit usulde çalışanlara yönelik getirilen muafiyet geniş kitleleri ilgilendiren bir unsur.

Diğer taraftan, çiftçilerimize dönük biliyorsunuz, artık desteklemelerde vergi alınmayacak. Geçmişe dönük olarak da verilen bir önergeyle o geçmişe dönük alınan vergiler de iade edilmiş olacak, bu gerçekten önemli bir düzenleme; bu yılki etkisi 600 milyon civarında hesaplanıyor. Geçmişe dönük vergi alacağı ve faizi hesaplandığında 3,4 milyar gibi bir etki var yani toplamda 4 milyar TL gibi bir kaynağın çiftçilerimize transfer edilmesini sağlayacak önemli bir düzenleme olduğunu ifade etmek isterim.

Yine, sosyal medya konusunda da önemli düzenlemeler var. Sosyal medyada belli limitler altında gelir elde edenlere ilişkin yükümlülükleri sadeleştiren, ihtilaflı konuma düşmelerini engelleyici ama aynı zamanda da vergilerini ödemelerini sağlayıcı düzenlemeler var. Banka üzerinden yüzde 15 tevkifat yapmak suretiyle vergiler kesilmiş olacak. On binlerce insanı ilgilendiren bir düzenleme. Orada da gerçekten kayıt dışılık da engellenmiş olacak, vergi de ödenmiş olacak, ihtilaflar da giderilmiş olacak. Buna benzer çok sayıda hüküm içeren bir düzenleme.”

Kaynak: Editör:
Etiketler: , YILMAZ,, VERGİ, KANUNU, DEĞİŞİKLİĞİNİ, DEĞERLENDİRDİ,
Yorumlar
Haber Yazılımı