Haber Detayı
19 Temmuz 2018 - Perşembe 18:34
 
Yapılandırma şansını kaçırmayın çağrısı
Bingöl Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Mahmut Ayas, İl Defterdarı Mesut Akbulut ve beraberinde heyetin ziyaretinden sonra odaya kayıtlı üyelerinin Vergi borçlarının yapılandırma şansını kaçırmama hususunda çağrıda bulundu.
GÜNDEM Haberi
Yapılandırma şansını kaçırmayın çağrısı

BİNTSO Yönetim Kurulu Başkanı Ayas’ı ziyaret eden İl Defterdarı Akbulut, ziyaret kapsamında Resmi Gazetede yayımlanarak yürürlüğe giren 7143 sayılı “Vergi ve Diğer Bazı Alacakların Yeniden Yapılandırılması İle Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılmasına İlişkin Kanun” ile ilgili olarak bilgiler verdi.

Söz konusu ziyarette Defterdar Akbulut, “7143 sayılı Vergi ve Diğer Bazı Alacakların Yeniden Yapılandırılmasına İlişkin Kanun 18/05/2018 tarihli ve 30425 sayılı Resmi Gazete’de yayımlanmıştır.

7143 sayılı Kanunla; Kesinleşmiş vergi ve diğer borçlara ödeme kolaylıkları, ihtilafların sulh yoluyla sonlandırılması, inceleme ve tarhiyat safhasındaki borçların yapılandırılması, beyan edilmemiş veya eksik beyan edilmiş gelir ve kazançların zam ve faizsiz pişmanlıkla beyan edilmesi, geçmiş dönemlere ilişkin matrah ve vergi artırımında bulunan mükelleflere ayrıcalıklar, işletmelerdeki emtia, makine, teçhizat ve demirbaş kayıtlarına ilişkin cezasız düzeltme imkânı, kasa ve ortaklardan alacaklar hesabının cezasız ve faizsiz düzeltilmesi, yurt içi ve yurt dışı bazı varlıkların belli tarihe kadar vergisiz ve ayrıcalıklı imkânlarla milli ekonomiye kazandırılması, 6552, 6736 ve 7020 sayılı Kanunlar kapsamında ödemeleri devam eden borçlar için peşin ödeme indirimi hükümlerinden yararlanma gibi çok önemli imkânlar getirilmiştir. 6552, 6736 ve 7020 sayılı Kanunlar kapsamında yapılandırılmış ve ödenmekte olan alacaklar yeni Kanun kapsamında yapılandırılamayacaktır.

Ancak, anılan Kanunlar kapsamında yapılandırılan ve ödemeleri devam eden borçlardan kalan taksitlerin tamamının7143 sayılı Kanunla belirlenmiş olan; İlk taksit ödeme süresi içinde (1 Ekim 2018 tarihine kadar) ödenmesi halinde bu taksitler içinde yer alan Yİ-ÜFE tutarlarının 90’ının, İkinci taksit ödeme süresi içinde (30 Kasım 2018 tarihine kadar) ödenmesi halinde ise bu taksitler içinde yer alan Yİ-ÜFE tutarlarının 50’sinin tahsilinden vazgeçilecektir.

Yeni Yapılandırma Kanunu ile getirilen bu indirim imkânından yararlanılabilmesi için ödeme yapıldığı tarihte anılan Kanunlarda öngörülen şartların ihlal edilmemiş olması gereklidir.

Bu çerçevede, 31 Mayıs 2018 tarihine kadar ödenmesi gereken; 6736 sayılı Bazı Alacakların Yeniden Yapılandırılmasına İlişkin Kanun kapsamında yapılandırılan borçların 8. Taksit, 7020 sayılı Bazı Alacakların Yeniden Yapılandırılmasına Dair Kanun kapsamında yapılandırılan borçların 6. Taksit, ödemeleri ile Temmuz 2018 ayında yapılacak taksit ödemelerinin süresinde yapılması büyük önem arz etmektedir.

Aynı şekilde 6552 sayılı Bazı Alacakların Yeniden Yapılandırılmasına Dair Kanun kapsamında yapılandırılan borçlar için de peşin ödeme indiriminden yararlanılabilmesi için Haziran ve Ağustos 2018 aylarında ödenmesi gereken taksit ödemelerine dikkat edilmesi ve anılan Kanun hükümlerinin ihlal edilmemesi gerekmektedir.

Ödemelerin, www.gib.gov.tr internet sayfasından 02:00 - 22:00 saatleri arasında, İnteraktif Vergi Dairesi uygulamasından 02:00 - 22:00 saatleri arasında, GİB Mobil uygulamasından 02:00 - 22:00 saatleri arasında, Vergi dairesinin Anlaşmalı bankalarından ve Bingöl vergi dairelerinden yapılması mümkündür” dedi.

Deftardar Akbulut ve heyetini ağırlayan Başkan Ayas, “Üyelerimizin menfaatine olan bilgiler bizlerle paylaşıldıktan sonra bizde üyelerimiz ile SMS, Sosyal Medya ve e-mail ortamıyla paylaşmaktayız. Bu kapsamda üyelerimiz bilgilendirmelerden haberdar olup faydalanabileceklerdir. Bu kapsamda vergi borcu olan üyelerimiz borçlarını yapılandırmak isterse en geç 31 Temmuz’a kadar ödemelerini, www.gib.gov.tr internet sayfasından, İnteraktif Vergi Dairesi uygulamasından, GİB Mobil uygulamasından, Vergi dairesinin Anlaşmalı bankalarından ve Bingöl vergi dairesinden yapabilirler” dedi.

 

Kaynak: Editör:
Etiketler: Yapılandırma, şansını, kaçırmayın, çağrısı,
Yorumlar
Haber Yazılımı