Haber Detayı
29 Temmuz 2021 - Perşembe 18:20
 
YAŞLILARIN YÜZDE 85’İ AŞILANDI
Aşılama konusunda yaşlıların gençlere göre daha duyarlı olduğunu belirten Gündoğdu, hastanede yatan hastaların yüzde 90’ının aşı yaptırmayan kişiler olduğunu söyledi.
SAĞLIK Haberi
YAŞLILARIN YÜZDE 85’İ AŞILANDI

İl Sağlık Müdürü Mehmet Emin Gündoğdu, basın mensuplarıyla bir araya geldiği toplantıda, vatandaşları maske, sosyal mesafe ve hijyen kurallarına uymaya davet etti.

Vaka sayılarının son bir ayda 5 kat arttığını ifade eden Gündoğdu, “Özellikle son haftalarda Türkiye geneli vaka sayılarının artışı yaz tatiliyle beraber, hareketliliğin artması, ilimizde de dışardan gelen hemşerilerimizle beraber, düğünlerin de artmasıyla vaka sayıları maalesef Bingöl'ümüzde artış göstermekte. Sayın Bakanımızın paylaşmış olduğu vaka sayılarına baktığımız zaman 100 bin deki vaka sayılarında son bir ayda Bingöl'de maalesef yaklaşık 5 kat bir artış görülmekte. Bunun nedenleri ise, vatandaşlarımızın pandemi öncesi alışkanlıklarına geri dönmesi, bilhassa tokalaşmanın ve sarılmanın normal bir şekilde yapılması ve vatandaşlarımızım maske, mesafe kurallarına uymamalarından dolayı vaka sayıları da arttı” dedi.

“TOPLUMSAL BAĞIŞIKLIK İÇİN AŞILANMA ORANININ 75 OLMASI GEREKİYOR”

Bingöl'de hastanelerde yatan pozitif vakaların yüzde 95'inin aşılarının eksik olduğunu belirten Gündoğdu, “Aşı oranına baktığımız zaman yüzde 44.3 olarak görüyoruz. Özellikle toplumsal bağışıklığın oluşması için hedef olarak görülen yüzde 75'e ulaşmak için önümüzdeki bir ay içinde sahada yoğun bir çalışma yürüteceğiz. Hastanelere baktığımız zaman ise özellikle sayın Bakanımızın paylaşmış olduğu bilgiler, hem Türkiye genelinde hem de ilimizde de geçerli. Maalesef hastanelerde yatan vakalarımızın da yüzde 95'inden fazlası aşıları eksik olan kişiler. Bunlar içinde hiç aşı olmayan büyük bir kısım ve birinci doz aşısını yapıp, ikinci veya üçüncü dozunu yapmayan bir kısım görmekteyiz. Bu noktada aşının etkisi, koruyuculuğu kesinlikle tartışılmaz. Son dönemlerdeki can kayıplarına da baktığımızda maalesef hepsi aşısız kişiler olduğunu gördük. Şuan da yoğun bakımda yatan vatandaşlarımızın hepsinin aşı eksik ve olmamış kişiler” şeklinde konuştu.

“70-80 YAŞ BİREYLERDE İSE AŞILAMA ORANININ YÜZDE 85'LERE ULAŞTIĞINI GÖRÜYORUZ”

Yaşlı vatandaşların gençlere göre aşıya karşı daha hassas olduğunu vurgulayan Gündoğdu, “Yine verilerimize baktığımız zaman özellikle yaşlı kesimde aşı ile ilgili hiçbir sıkıntı olmadığını görmekteyiz. İlimizde de 60 yaş bireylerde aşılama oranlarımızın yüzde 70'lerin üstünde. 70-80 yaş bireylerde ise aşılama oranının yüzde 85'lere ulaştığını görüyoruz. Aslında pandemiden en çok etkilenen, kısıtlamalardan en çok etkilenen büyüklerimizin bu konuda ne kadar hassas olduğu verilerimizde de ortaya çıkıyor. Ama maalesef aynı evi paylaşan aynı ortamı paylaşan gençlerimiz, bilhassa 17-40 yaş arasındaki insanlarımız aşıya biraz daha duyarsız. Bu vatandaşlarımızın da biran önce büyüklerimiz gibi aşılarını yapmalarıyla oranlarımızı yüzde 70'lere çekebilirsek pandemi ile olan mücadelede çok büyük bir yolu kat edeceğimizi düşünüyoruz” dedi.

ARTIŞIN SEBEBİ: DÜĞÜN VE TAZİYELER

Vaka artışında düğün ve taziyeleri işaret eden Gündoğdu, “1 Temmuz'dan itibaren özellikle düğünlerin serbest olmasıyla beraber geçen yılda vatandaşların düğünleri bu yıla ertelemeleriyle beraber çok yoğun bir düğün trafiğinin olduğunu görüyoruz. Bu düğünlerde de maalesef vatandaşların maalesef el tutuşması, çok kalabalık ortamların oluşmasından dolayı virüsün çok hızlı yayıldığını sahada görmüş olduk. Taziyeler de aynı şekilde. Kültürümüzün uç iki parçası olan düğünler ve taziyeler çok yoğun geçmekte. Maalesef bunlarda tokalaşma, sarılma gibi eylemlerden dolayı da virüs çok hızlı bir şekilde vatandaşlar arasında yayılmakta. Özellikle son bir ay içinde vakaların bu kadar hızlı artmasının sebebi olarak düğünler ve taziyeler olduğunu söyleyebiliriz” şeklindeki açıklamalara yer verdi.

Kaynak: Editör:
Etiketler: YAŞLILARIN, YÜZDE, 85’İ, AŞILANDI,
Yorumlar
Haber Yazılımı