Haber Detayı
26 Kasım 2020 - Perşembe 16:01
 
Yedisu Ovası 2021’de suya kavuşacak
Yedisu Regülatörü ve Sulaması kapsamında Yedisu Ovası’ndaki 8730 dekar tarım alanı suya kavuşacak.
GÜNDEM Haberi
Yedisu Ovası 2021’de suya kavuşacak

DSİ 9. Bölge Müdürlüğü tarafından Yedisu Ovası’nın suya kavuşturulması için 29.963 metrelik HDPE boru malzeme alımı 1. kısım işine ait sözleşme imzalandı.

DSİ 9. Bölge Müdürlüğünden yapılan açıklamada, bölge müdürlüğü bünyesinde yapımı devam eden Bingöl Yedisu Regülatörü ve Sulaması İnşaatı kapsamında sulama şebekesi için sulama borusu malzemelerine ihtiyaç duyulduğu belirtildi.

Açıklamada, 8,5 milyon TL’ye mal olacak HDPE boru malzeme alımı 1. kısım işine ait sözleşmenin, 25 Kasım 2020 tarihinde DSİ 9. Bölge Müdürü Mahmut Dündar ile yüklenici Net Bor Plastik Boru firması arasında imzalandığı ifade edildi.

YEDİSU OVASI SULANACAK

Yedisu Ovası’nın tarıma elverişli olduğu belirtilen açıklamada, şu ifadelere yer verildi: “Yedisu İlçe Merkezi Perisuyu Vadisi’nin en geniş yerinde kurulmuş olup, İlçeye bağlı köyler genellikle bu vadinin içinde yer almaktadır. Ortalama yüksekliği 1500 metredir. Yedisu Ovasındaki arazi verimli ve her çeşit tarıma elverişlidir. Toprağı kumlu ve suludur. Bilhassa bu bölgede fasulye, mısır, elma, armut, ceviz ve hububat bol miktarda yetiştirilebilmektedir.

Bingöl Yedisu Regülatörü ve Sulaması kapsamında 8730 dekar tarıma elverişli arazinin cazibeli borulu sulama şebekesi ile sulanması temin edilecektir. İş kapsamında çeşitli çap ve basınç dayanımına sahip 29.963 metre HDPE sulama borusu alımı yapılacaktır. Söz konusu boru alımları 2020 yılı sonuna kadar temin edilerek, yaklaşık 32.000.000 TL’ye mal olacak bu sulama şebekesi inşaatının 2021 yılında tamamlanarak hizmete alınması planlanmaktadır. Bingöl ilimize, Yedisu ilçemize ve çiftçilerimize hayırlı olsun ve bol bereket getirsin.”

Kaynak: Editör:
Etiketler: Yedisu, Ovası, 2021’de, suya, kavuşacak,
Yorumlar
Haber Yazılımı