Haber Detayı
30 Nisan 2017 - Pazar 22:42 Bu haber 9348 kez okundu
 
Yılmaz yatırım için Bingöl’de
SÜTAŞ Yönetim Kurulu Başkanı Muharrem Yılmaz, ilde yapmayı planladığı yatırım için Bingöl’e geldi. Yatırım için Cazibe Merkezleri Programı sonucunun beklendiği bildirildi.
GÜNDEM Haberi
Yılmaz yatırım için Bingöl’de

SÜTAŞ Yönetim Kurulu Başkanı Muharrem Yılmaz, ekibiyle birlikte Bingöl’e gelerek, yatırım yapacağı arazide incelemelerde bulundu, sektör temsilcileriyle bir araya gelerek Bingöl’ün süt potansiyelini görüştü.

Çeltiksuyu bölgesinde SÜTAŞ için tahsis edilmesi planlanan arazini gezen Yılmaz, daha sonra FKA Bingöl Yatırım Destek Ofisi Koordinatörü İsa Telimen ve Bingöl Damızlık Sığır Yetiştiricileri Birliği Başkanı Doğan Koç’tan, Bingöl’ün hayvancılık ve süt potansiyeli hakkında bilgi aldı.

Konu ile ilgili görüştüğümüz FKA Bingöl Yatırım Destek Ofisi Koordinatörü İsa Telimen, SÜTAŞ Yönetim Kurulu Başkanı Muharrem Yılmaz’ın arazi yeri ile ilgili incelemelerde bulunduğunu belirterek, SÜTAŞ’ın yatırım için Cazibe Merkezleri Programının sonucunu beklediğini ifade etti. Telimen, bu yıl içerisinde SÜTAŞ yatırımının temelinin atılmasının planlandığını ifade etti.

“SÜTAŞ HAYVANCILIĞI CANLANDIRACAK”

Bingöl Damızlık Sığır Yetiştiricileri Birliği Başkanı Doğan Koç ise, Yılmaz ile Bingöl’ün hayvancılık ve süt üretim potansiyelini konuştuklarını belirterek, SÜTAŞ yatırımının sadece Bingöl’e değil, çevre illere de olumlu etkilerinin olacağını söyledi.

Bingöl’de yeterince süt satışının olmaması nedeniyle birçok kişinin hayvancılığı bırakmak zorunda kaldığını belirten Koç, “Bingöl’de şuanda yaklaşık 150 ton süt üretimi yapılıyor. Bingöl’de süt verecek yeterli sayıda tesis bulunmadığı için Erzurum’a kadar süt veriyoruz. Hayvancılıkla uğraşan birçok vatandaşımız, süt satamadığı için hayvancılığı bırakmak zorunda kalıyor. SÜTAŞ’ın yatırımı ile birlikte bu sorunun ortadan kalkacağını düşünüyoruz. Şuan 150 ton olan süt üretimi 400-500 tona kadar çıkacak. Bu da insanlarımızı yeniden hayvancılık yapmaya teşvik edecek” dedi.

SÜTAŞ yatırımının sadece Bingöl’e değil bölgeye de etkilerinin olacağını ifade eden Koç, “SÜTAŞ tesisinin kurulmasıyla sadece Bingöl’den değil, Elazığ, Muş, Malatya, Erzurum, Diyarbakır gibi çevre illerden de süt alımları yapılacak. Böylece hem Bingöl hem de bölgede hayvancılık canlanacak. SÜTAŞ’ın 10 bin kişiye etkisinin olacağı söyleniyor ancak bölge illeriyle birlikte 6-7 yıl sonra 300 bin kişiye olumlu etki yapılacağını düşünüyoruz” dedi.

SÜTAŞ 143 MİLYON DOLARLIK YATIRIM YAPACAK

SÜTAŞ’ın Cazibe Merkezleri Programına yaptığı başvuruya göre, Çeltiksuyu bölgesinde kurulacak fabrikanın 143 milyon dolara finanse edilmesi ön görülüyor.

Yatırım kapsamında; damızlık süt sığırı çiftlikleri, eğitim merkezi ve uygulama çiftliği, yem fabrikası, süt ürünleri fabrikası, arıtma ve biyogaz üretim tesisi gibi tesisler planlanıyor.

Yatırıma başlanmasından itibaren ilk 2 yılda proje ve inşaat faaliyetlerinin tamamlanması, 3. yılın başı itibariyle tesislerin faaliyetlerine başlaması ve işletme döneminin 8. yılında ise bütün entegre tesislerin tam kapasiteye ulaşması öngörülüyor.

Süt toplama, mamul sevkiyatı, yem, hammadde temini ve dağıtımı için toplam 150 araçlık filo çalışacak ve günde yaklaşık 1000 ton süt alımı yapılacak.

 

Kaynak: Editör:
Etiketler: Yılmaz, yatırım, için, Bingöl’de,
Yorumlar
Haber Yazılımı