Haber Detayı
01 Mayıs 2017 - Pazartesi 22:32
 
Yüzen Adaya büyük ilgi
Bingöl'ün Solhan ilçesi yakınlarında bulunan Turna Gölü'ndeki yüzen adalar, havaların ısınmaya başlamasıyla ziyaretçilerine adeta görsel şölen sunuyor
GÜNDEM Haberi
Yüzen Adaya büyük ilgi

Bingöl’ün Solhan ilçesinde bulunan Yüzen ada, yerli ve yabancı turistler tarafından büyük ilgi gösterildi.

Solhan'a bağlı Hazarşah köyü Aksakal mezrasındaki Turna Gölü'nde yüzen adalardaki bodur ağaçları yeşermeye başlarken, çevrede yeşil ve sarı renklerin uyumu doğa severlerin ilgisini çekiyor. Yılın her dönemi yerli ve yabancı turistlerin akınına uğrayan yüzen adalar, Bingöl'ün turizmdeki en önemli potansiyeli arasında gösteriliyor.

Özellikle bahar ve yaz aylarında mesire yeri olarak öne çıkan adaların çevresi, piknikçilerin de gözde mekanları arasında yerini alıyor.

Orman ve Su İşleri Bakanlığı Doğa Koruma ve Milli Parklar Genel Müdürlüğü'nce ''Yüzen Adalar Tabiat Anıtı'' olarak koruma altına alınan yüzen adaların çevre düzenlemesi Solhan Kaymakamlığı'nca yapıldı.

Fırat Kalkınma Ajansı'nca da desteklenen ''Turizmin Anahtarı Yüzen Ada Projesi'' kapsamında yüzen adaların tahrip olmaması ve doğal mirasın korunması amacıyla gölün çevresi tel örgüyle çevrildi. İnsanların güzel vakit geçirmesi ve adaları izlemesi için gölün kenarlarına seyir terasları, orman içinde dağ kulübeleri, piknik ve çocuk oyun alanları yapıldı.

Yüzen adalar, keçemsi ve saz gibi birbirini tutan bitkilerin, sudan daha az yoğun bir kara kütlesi oluşturmasıyla ortaya çıkıyor. Birbirine tutunan bu bitkiler, suyun üstünde sal gibi yüzmeye başladıktan sonra üzerinde bitkiler hatta ağaçlar yetişebiliyor. Rüzgarın estiği yöne doğru yer değiştiren adalar, büyüklüklerine göre sırıkla da itilebiliyor. Türkiye'de kayıt altına alınmış irili ufaklı 22 yüzen ada bulunuyor.

1 AYDA 2 BİN 500 ZİYARETÇİ

Solhan İlçesine bağlı Hazarşah Köyü Göl Mezrasında bulunan ve Doğa Koruma Milli Parklar Genel Müdürlüğünce koruma altına alınan Yüzen Adalar, bir ayda yaklaşık 2 bin 500 ziyaretçiyi ağırladı.

Hafta sonlarını değerlendirmek isteyen aileler, soluğu Yüzen adalarda alıyor. Yüzen adanın üstüne çıkanlar, adanın büyüsüne kapılıyor.

YAZDA VE KIŞTA SU SEVİYESİ AYNI KALIYOR

Yüzen adanın derinliği ile ilgili olarak çeşitli tartışmalar yaşansa da derinliğin ortalama 60-70 metre olduğu tahmin edilmektedir. Yüzen adada sürekli olarak bir akıntının olduğu tespit edilirken, yaz ve kışın bu adadaki su seviyesi aynı kalıyor.

BİRBİRİNDEN BAĞIMSIZ 3 ADA

Yüzen ada diye tabir edilen alanda 3 adet bağımsız ada yer almakta ve bu adaların üzerine çıkıldığı zaman adalar, bir sal gibi sağa sola hareket etmektedir. Doğal güzellikleriyle meşhur olan Hazarşah Köyü Aksakal mezrasındaki bu adayla da ilgili çeşitli araştırmalar ve çalışmalar da yapıldı.

 

Kaynak: Editör:
Etiketler: Yüzen, Adaya, büyük, ilgi,
Yorumlar
Haber Yazılımı