Haber Detayı
20 Ocak 2022 - Perşembe 17:20
 
ZAMLAR BU AY FATURALARA YANSIYACAK
Elektrik faturalarına gelen zam, 1 Ocak itibariyle geçerli olmaya başlarken, Bingöl, Elazığ, Malatya ve Tunceli illerini de kapsayan Aksa Elektrik’ten ‘Elektrikte az tüketen daha düşük ödeyecek’ açıklaması geldi.
EKONOMİ Haberi
ZAMLAR BU AY FATURALARA YANSIYACAK

EPDK’nın kararı kapsamında, mesken tek zamanlı alçak gerilim abonelerinin elektrik tüketimleri, kurum tarafından 2022 yılı ocak ayında belirlenen kademeli tarife birim fiyatları üzerinden faturalandırılacak. Türkiye genelinde 38 milyon haneyi ilgilendiren karara yönelik Aksa Elektrik, yeni elektrik tarifesi ve hesaplama yöntemi hakkında abonelerini bilgilendirdi.

Aksa Elektrik’ten yapılan açıklamada, “2022 yılının ocak, şubat ve mart aylarını kapsayan birinci çeyrek döneminde, 38 milyon hane için günlük ortalama tüketimi 5 kWh’e kadar olan tüketimler, kilovatsaat başına vergiler hariç 1,24 TL’den faturalandırılacak. Bu kapsamda, günlük ortalama tüketimi 5 kWh’nin üstünde kalan her kilovatsaat tüketim için uygulanacak birim fiyat ise yine vergiler hariç 1,68 TL olacak. 

Yeni tarife 1 Ocak 2022 tarihi itibarıyla gerçekleşen tüketimleri kapsıyor. Buna göre, ilk okuması Aralık 2021 ve son okuması Ocak 2022 olan bir mesken tek zamanlı alçak gerilim abone grubunun Aralık 2021 dönemine ait tüketimleri Aralık 2021 fiyatı ile, Ocak 2022 dönemine ait tüketimleri ise Ocak 2022 dönemi fiyatlarına göre belirlenerek faturalandırılıyor” denildi.

Elektrikte az tüketen daha düşük ödeyecek

Aksa Elektrik’ten yapılan bilgilendirmeye göre, “1 Ocak 2022 tarihinden itibaren günlük 5 kWh altında kalan tüketimler için farklı, üstünde kalan tüketimler için farklı birim fiyat belirlenmesi yöntemi ile ‘Kademeli Elektrik Tarifesi’ uygulanmaya başlandı. Bu tarife, sadece mesken tek zamanlı alçak gerilim abone gruplarını kapsıyor. Bu abone grubunun dışında kalan Mesken Orta Gerilim, Mesken Çok Zamanlı, Ticarethane, Tarımsal Sulama veya Sanayi grubu abonelerinde Kademeli Elektrik Tarifesi uygulaması olmayacak” ifadesine yer verildi.

Kaynak: Editör:
Etiketler: ZAMLAR, BU, AY, FATURALARA, YANSIYACAK,
Yorumlar
Haber Yazılımı