Haber Detayı
02 Ocak 2022 - Pazar 17:14
 
ZAMLAR VATANDAŞIN BELİNİ BÜKTÜ
2021 yılında yaşanan zam furyası, 2022 yılının ilk günüde de devam etti. Elektriğe en az yüzde 50, doğalgaza yüzde 25 zam geldi. Benzin, motorin ve LPG fiyatları da yeni yılda arttı.
EKONOMİ Haberi
ZAMLAR VATANDAŞIN BELİNİ BÜKTÜ

Döviz kurunda yaşanan hareketlilik, Türk Lirasının değer kaybetmesi, dışa bağımlılık nedeniyle 2021 yılında birçok ürüne büyük zamlar geldi. Dolar kurunun 18 TL’ye çıkması, sonrasından 10 TL’ye kadar düşmesine rağmen elektrik, doğalgaz, akaryakıt fiyatlarında indirim yapılmazken, yeni yılla birlikte bu kalemlerde zam şoku yaşandı.

Yeni yılda, elektrik faturalarına yüzde 50 ile yüzde 125 arası zam yapıldı. Doğal gazda, ocak ayı için mesken tarifesine yüzde 25, sanayi aboneleri için geçerli tarifeye yüzde 50 ve elektrik üretim amaçlı tarifeye yüzde 15 zam yapıldı.

Zamlarla ilgili EPDK’den yapılan açıklamada, “Kademeli tarifenin hedefi dar gelirli vatandaşlarımızı korumak ve enerji kullanımında tasarruf ve verimliliği artırmaktır. Bilindiği üzere pandemi koşulları sebebi ile hammadde fiyatlarında yaşanan artışlar sonucunda enerji maliyetlerinde de çok büyük artışlar meydana gelmiştir.
Dünya spot piyasalarında elektrik üretiminde kullanılan kömür fiyatlarında; 5 kat, doğal gaz fiyatlarında ise 10 katlık artışlar olmuştur. Türkiye enerji sektörü de bu süreçte, küresel düzeyde ortaya çıkan olağanüstü maliyet artışlarından etkilenmiştir. Ancak kurumlarımız arasındaki iş birliği ile bu artışlar tüketicilerimize asgari düzeyde yansıtılmıştır.
Ayrıca devletimiz vatandaşlarımızı bu artışlardan koruma amacıyla elektrik faturalarında yarısını, doğal gazda ise beşte dördünü karşılayarak 2021’de toplamda 100 milyar liralık bir destekte bulunmuştur.
Gelinen noktada enerji piyasalarının sürdürülebilirliği, maliyet bazlı fiyatlandırmanın ve öngörülebilirliğin sağlanması için zorunlu hale gelen bir düzenleme yapıldı. Verimlilik odaklı kademeli tarifeye geçiş ile birlikte 1 Ocak 2022 tarihinden itibaren mesken aboneleri için aylık 150 kWhe kadar olan tüketim miktarları için nihai fiyat 1,37 TL/ kWh, aylık tüketimlerin 150 kWhın üstündeki kısmı için ise 2,06 TL/ kWh olarak uygulanacaktır” denildi.

AKARYAKITA DA BÜYÜK ZAM YAPILDI

Elektrik ve doğalgazın yanı sıra akaryakıt fiyatlarına da büyük zam yapıldı.

EPGİS'ten yapılan açıklamaya göre, akaryakıt ürünlerinde fiyat artışı 1 Ocak'tan itibaren geçerli olmak üzere; motorinde 1,29 TL, benzinde 0,61 TL ve LPG’de 0,78 TL pompa satış fiyatlarına yansıyacak şekilde zam yapıldı.

17 Aralık'ta da benzinin litre fiyatına 69 kuruş, motorine 1 lira 14 kuruş, otogaza da 70 kuruş zam gelmişti.

BİNGÖL’DE FİYATLAR

Son zamların ardından Bingöl’de benzinin litre fiyatı 13 TL’yi aştı. Benzin ve motorinin litre fiyatı 13.13 YL’ye yükselirken, LPG fiyatı 9.14 TL’ye yükseldi.

 

Kaynak: Editör:
Etiketler: ZAMLAR, VATANDAŞIN, BELİNİ, BÜKTÜ,
Yorumlar
Haber Yazılımı