Haber Detayı
03 Ocak 2017 - Salı 23:24
 
Zazaca derginin ikinci sayısı çıktı
Vir dergisinin ikinci sayısı çıktı. Dergide, Molla Abdulkadir Muşeki’nin Zazaca mevlidi, ilk defa Latin harfleriyle yayımlandı.  
GÜNDEM Haberi
Zazaca derginin ikinci sayısı çıktı

Vir dergisi kış dönemi sayısı ile okuyucuların karşısına çıktı. Vir dergisinin ikinci sayısı bir mevlit, bir röportaj, iki hikaye, bir deneme yazısı, altı şiir, bir türkü, üç masal, bir tiyatro ve fıkra sayfası ile beraber 17 farklı yazı ile çıktı.

Bu sayının en önemli özelliği ise Molla Abdulkadir Muşeki’nin 1995’te tamamladığı “Mewlidê Nebi” isimli Zazaca mevlidi, ilk defa Vir dergisi tarafından Latin harfleri ile yazılarak bu sayıda yayımlandı.

İkinci sayının editör yazısında Zazaca’nın önemi üzerinde durularak, “Zaza dili, insanımızın ruhudur. Eğer bu ruh insanlarımızın arasından kaybolursa,  sadece cesedimiz kalır ve ceset de tek başına yaşayamaz. Bir beden ruhsuz nasıl ki ölü sayılıyorsa, Zazaca olmadan bizim hayatımız da aslında ölü gibidir. Evin içinde, dışarda, pazarda, okulda ve her yerde bize bu ruh lazım. Vir, bu ruh için yola çıktı ve bu ruhun yaşaması için çalışıyor. Vir, bedenimizin ruhunu bize gösteriyor” denildi.

Abone olmak isteyenlerin virmecmua@gmail.com adresine mail gönderebileceği belirtildi.

 

Kaynak: Editör:
Etiketler: Zazaca, derginin, ikinci, sayısı, çıktı,
Yorumlar
Haber Yazılımı