Haber Detayı
08 Ekim 2020 - Perşembe 20:05
 
10 ilde tekstil kent kuruldu
Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank, Bingöl ile birlikte Doğu ve Güneydoğu’daki 10 ilde tekstil kent kurulduğunu söyledi.
GÜNDEM Haberi
10 ilde tekstil kent kuruldu

Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank, Türkiye Giyim Sanayicileri Derneği (TGSD) ile İstanbul Hazır Giyim ve Konfeksiyon İhracatçıları Birliği (İHKİB) tarafından düzenlenen 13. İstanbul Moda Konferansının açılışında konuştu.

Bir milyonun üzerinde vatandaşın, doğrudan tekstil ve hazır giyim sektöründe çalıştığını belirten Varank, kadın istihdam oranının ise yüzde 68 olduğunu ifade etti.

Varank, 18 senede hazır giyim alanındaki 7 buçuk milyar liralık sabit yatırımın teşvik belgeleriyle desteklendiğini anlatarak, belgeli yatırımlar sayesinde 350 bin ilave istihdamın önünün açıldığını dile getirdi.

Hazır giyim sektörünün, bölgesel kalkınma politikaları açısından kritik bir fonksiyona sahip olduğunu belirten Varank, “Kalkınma Ajanslarımız, Bölge Kalkınma İdareleri ve Cazibe Merkezlerini Destekleme Programı aracılığıyla hazır giyim ve tekstil sektöründeki projelere destek veriyoruz. Burada temel amacımız, firmaların büyük şehirlerde yoğunlaşmış hazır giyim yatırımlarını Doğu ve Güneydoğu Anadolu bölgelerine taşımalarını özendirmek. Tekstil Kent adını verdiğimiz bu cazip alanlara yerli ve yabancı markaların yatırım yapmasını teşvik ediyoruz. Şimdiye kadar Van, Erzurum, Bingöl, Kilis, Silopi, Muş, Bitlis, Erzincan, Hakkari ve Iğdır’da Tekstil Kentler kurduk” ifadelerini kullandı.

 

Kaynak: Editör:
Etiketler: 10, ilde, tekstil, kent, kuruldu,
Yorumlar
Haber Yazılımı