Haber Detayı
14 Mart 2021 - Pazar 17:41
 
100 MİLYON LİRA İSRAF EDİLDİ
Bingöl eski belediye başkanı Serdar Atalay, belediye hizmet binası ve kentsel dönüşüm projesi nedeniyle 100 milyon liranın israf edildiğini söyledi.
GÜNDEM Haberi
100 MİLYON LİRA İSRAF EDİLDİ

Bingöl eski belediye başkanı Serdar Atalay, davetiye usulüyle yapılan ihale yöntemini eleştirdi, israfın boyutuna dikkat çekti.

Kamu İhale Kanunundaki 21/B (Davetiyeli ihale) Maddesinin acil hallerde (Deprem v.b.) uygulanması gerektiğini belirten Atalay, “İhaleler(21/B) rekabetsiz olunca maliyet(israf!) milyarlarca lira arttı! Örneğin Servi, Sancak, Kiğı-Yedisu ve Genç tren yolunda Tenzilat ortalaması: 15, maliyet ortalaması: 5 milyar TL. İsraf: 1milyar TL!

Bingöl Belediye Binasını TOKİ'ye bedava yaptırıyorduk keyfi iptal edildi! Yeni bina için belediye 50 milyon TL borçlandı! Kültür Mahallesi kentsel dönüşümü ihale edilip iptal edildi! Müteahhitlere 8 milyon TL tazminat ödendi! Halk yıllardır kirada! Toplam israf: En az 100 milyon TL!

Bizim yaptığımız ihalelerin (Altyapı, üstyapı v.b.) tamamı rekabete dayalı, açık ilanlı, şeffaf ihaleler ve tenzilat oranı ortalaması: 50. Bugünkü para ile 500 milyon TL'lik ihale yaptık, yarısı (250 milyon TL.) Belediye kasasında kaldı! En önemli hizmetler yapıldı, israf da olmadı!

Türkiye'nin tamamında ihaleler aynı rekabetçi anlayışla, şeffaf bir biçimde ve önem durumuna göre yapılsa ekonomiye kısa sürede ciddi faydalar sağlar, israf olmaz ve buna bağlı olarak bütçeden yatırımlara daha fazla para ayrılır! İktisat etmenin bereketi her alanda hissedilir” dedi.

 

Kaynak: Editör:
Etiketler: 100, MİLYON, LİRA, İSRAF, EDİLDİ,
Yorumlar
Haber Yazılımı