Haber Detayı
08 Kasım 2017 - Çarşamba 20:20
 
17 bin öğrenci Kurmanci’yi, 2 bin öğrenci Zazaca’yı seçti
Milli Eğitim Bakanı İsmet Yılmaz, diller ve lehçeler kapsamında Kurmanci’yi 17 bin 294 kişinin, Zazaca’yı da 2 bin 34 kişinin seçtiğini söyledi.
GÜNDEM Haberi
17 bin öğrenci Kurmanci’yi, 2 bin öğrenci Zazaca’yı seçti

TBMM Plan ve Bütçe Komisyonunda, Millî Eğitim Bakanlığı, Yükseköğretim Kurulu (YÖK) ve Ölçme, Seçme ve Yerleştirme Merkezi Başkanlığı (ÖSYM) ve üniversitelerin 2018 yılı bütçeleri görüşüldü.

Millî Eğitim Bakanı İsmet Yılmaz, komisyonda yaptığı sunumda, Millî Eğitim Bakanlığı, YÖK, ÖSYM ile üniversitelerin 2018 Yılı Merkezi Yönetim Bütçe Kanunu tasarıları ile 2016 Yılı Merkezi Yönetim Kesin Hesap Kanunu tasarıları ve bakanlık faaliyetleriyle hedefleri hakkında bilgi verdi. Herkesin eğitim ve öğretime eşit şartlar altında erişmesinin, çağın gerektirdiği bilgi, beceri, tutum ve davranışı kazanmasının, girişimci, yenilikçi, dil becerileri yüksek, iletişime ve öğrenmeye açık, özgüven ve sorumluluk sahibi, sağlıklı ve mutlu bireyler olarak yetişmesinin öncelikleri olduğunu belirten Yılmaz, bugüne kadar yapılan çalışmalar neticesinde, temel altyapı ve erişim sorunlarını büyük ölçüde çözdüklerini ifade etti.

Nitelikli bir eğitimi ve herkes için eğitimde fırsat eşitliğini değişmez ve daimi hedef olarak gördüklerini vurgulayan Yılmaz, bu hedefe ulaşma doğrultusunda, eğitime erişimi ve eğitimde kaliteyi artıracak etkin ve verimli işleyen bir kurumsal yapıyı tesis etmek, bakanlığın beşeri, mali, fiziki ve teknolojik alt yapıyla yönetim ve organizasyonunu daha da iyileştirmek istediklerini bildirdi.

Eğitim bütçesinin, 2018 yılında bütçe giderlerinin yaklaşık yüzde 18’ine denk düşecek şekilde 134 milyar 727 milyon lira olarak belirlendiğini aktaran Bakan Yılmaz, şöyle konuştu: "Söz konusu bütçe çerçevesinde bakanlığımız, toplumun hemen hemen tüm kesimlerini içine alan örgün ve yaygın eğitim ve öğretim hizmetlerini yerine getirmektedir. 2017-2018 eğitim ve öğretim yılında resmi ve özel 10 bin 482 okul öncesi,  25 bin 308 ilkokul, 18 bin 643 ortaokul ve 11 bin 360 lise olmak üzere toplam 65 bin 793 okulumuzla eğitim ve öğretim faaliyetlerimize devam ediyoruz. Bu okullarımızda, 1 milyon 61 bin 989 öğretmen ile toplam 17 milyon 508 bin 955 öğrencimize eğitim vermekteyiz."

KİTAPLAR BİNGÖL VE BATMAN’DA HAZIRLANDI

Zazaca ve Kurmanci dillerine yönelik verilen eğitimler hakkında bir soruya cevap veren Yılmaz, Bingöl ve Batman İl Milli Eğitim müdürlüklerince hazırlanan materyalin Talim Terbiye Kurulu Başkanlığı tarafından onaylandığını, 2016-2017 eğitim öğretim yılında, yaşayan diller ve lehçeler dersi çerçevesinde, diller ve lehçeler kapsamında Kurmanci’yi 17 bin 294 kişinin, Zazaca´yı da 2 bin 34 kişinin seçtiğini bildirdi.

 

Kaynak: Editör:
Etiketler: 17, bin, öğrenci, Kurmanci’yi,, 2, bin, öğrenci, Zazaca’yı, seçti,
Yorumlar
Haber Yazılımı