Haber Detayı
10 Ocak 2021 - Pazar 16:17
 
2.2 MİLYON TL YARDIM
Bingöl İHH, 2020 yılında mağdur ve muhtaç ailelere 2 milyon 234 bin 950 TL değerinde ayni ve nakdi yardımda bulundu.
GÜNDEM Haberi
2.2 MİLYON TL YARDIM

 

Bingöl İnsan Hak ve Hürriyetleri İnsan Yardım Derneği (Bingöl İHH), 2020 yılına ait faaliyet raporunu kamuoyuyla paylaştı.                                                     

Yapılan çalışmalarla ilgili açıklama yapan Bingöl İnsan Hak ve Hürriyetleri İnsani Yardım Derneği (Bingöl İHH) Başkanı Muhittin Gili, zorlu bir yılı geride bıraktıklarını belirterek, “Birlik ve beraberliğe en çok ihtiyaç duyduğumuz 2020 yılını acısıyla tatlısıyla geride bıraktık. Nerede olursa olsun desteklerinizle ihtiyaç sahiplerinin yardımına koştuk. Özellikle Coronavirüs sürecinin başladığı Mart Ayı’ndan itibaren kronik hasta, yaşlı ve ihtiyaç sahiplerine yardım ulaştırdık. Bu dönemde en çok zarar gören aile kurumunu ayakta tutmak için elimizden geleni yapmaya gayret ettik. Bu vesileyle Valilikler bünyesinde oluşturulan Vefa Sosyal Destek Grupları ile koordineli bir şekilde çalışmalar yürüttük. Süreç boyunca işsiz kalan, işyerlerini açamayan vatandaşlarımıza elimizden geldiği kadar destek sunma gayretinde olduk” dedi.

BİNGÖL’DE 984 bin 500 TL YARDIMDA BULUNDUK

Çalışmalarını Bingöl merkez, 6 ilçe, 3 belde ve 70 köyde sürdürdüklerini ifade eden Gili, afet nedeniyle meydana gelen olumsuzluklar sonrası gerekli çalışmaları ivedi bir şekilde gerçekleştirdiklerini vurgulayarak, “24 Ocak 2020 tarihinde Elâzığ Sivrice merkezli 6,8 şiddetindeki depremde evleri hasar gören vatandaşlarımız için acil ihtiyaç duyulan gıda paketi, çocuk bezi ve battaniye yardımında bulunduk. Ayrıca çadır kurulumu, arama kurtarma faaliyetlerinde bulunduk. 14 Haziran 2020 tarihinde Yedisu ile Karlıova arasında bulunan Kaynarpınar Köyünde 5.7 şiddetindeki deprem sonrası 11 kişilik ekiple deprem bölgesine intikal ederek, Karlıova Kaynarpınar, Yedisu Elmalı, Dinarbey ve bağlı mezralarda depremzedelere gıda paketi ve giyim yardımında bulunduk. AFAD tarafından bölgede kurulan çadırların kurulumunu gerçekleştirdik. Pandemi sürecinin başlangıcından itibaren işsiz kalan, işyeri kapanan ve işinden olan vatandaşlarımıza gerekli yardımları imkanlar ölçüsünde yapmaya gayret gösterdik. Yine ilimizde yıl içerisinde 1800 gıda paketi, 2 bin 500 kilo et dağıtımı ve 11 bin 350 parça giyim dağıtımını gerçekleştirdik. Ramazan Ayı ve Kurban Bayramı münasebetiyle de yardımlarımıza devam ettik. 2020 yılında Bingöl merkez, 6 ilçe, 3 belde ve 70 köydeki mağdur, muhtaç, mülteci ve yetim ailelere toplamda 984 bin 500 TL değerinde ayni ve nakdi yardımda bulunduk” diye konuştu.

YURT DIŞINA 1 milyon 250 bin 450 TL YARDIMDA BULUNDUK

Yurt dışına yapılan yardımlara da değinen Gili, “Suriye’ye acil yardım kampanyası kapsamında Bingöl İHH olarak yardım çalışmalarında akülü sandalye, gıda, un, giyim, ayakkabı, battaniye, halı ve okul malzemelerinden oluşan 8 tane Tırı Suriye’ye gönderdik. Ayrıca Afrika’da 3 su kuyusu, 115 kurban adağını Filistin başta olmak üzere Afrika ülkeleri, Yemen, Arakan’a gönderdik. Lübnan’daki Filistin mülteci kamplarına nakdi yardımda bulunduk. Afrika ülkelerinde katarakt ameliyatlarına sponsor olundu. Suriye’nin İdlib mültecilerine 15 adet briket ev yapıldı. Yurt dışına toplamda 1 milyon 250 bin 450 TL yardım yapıldı.  2020 yılında yurt dışında ve Bingöl’de mağdur ve muhtaç ailelere toplamda 2 milyon 234 bin 950 TL değerinde ayni ve nakdi yardımda bulunduk. Yapılan çalışmalarda bağış yapan, emeği geçen herkese çok teşekkür ediyoruz, Allah razı olsun” şeklinde konuştu.

 

Kaynak: Editör:
Etiketler: 2.2, MİLYON, TL, YARDIM,
Yorumlar
Haber Yazılımı