Haber Detayı
26 Nisan 2017 - Çarşamba 23:37
 
220 kişiye iş sağlayacak proje
Bingöl’de yapılan İş Geliştirme Merkezi projesi ile 220 kişiye iş sağlanması hedefleniyor.
GÜNDEM Haberi
220 kişiye iş sağlayacak proje

Türkiye Cumhuriyeti ve Avrupa Birliği tarafından finanse edilen Bingöl İş Geliştirme Merkezi (İŞGEM) birinci yönlendirme komitesi toplantısı, Vali Yavuz Selim Köşger başkanlığında yapıldı.

Bingöl İŞGEM Projesiyle, Bingöl’de bir İş Geliştirme Merkezi oluşturarak KOBİ’lerin ihtiyaç duyduğu yönetim danışmanlığı desteği, finans kaynaklarına erişim imkânı, uygun koşullarda iş yeri mekânı, ortak ofis ekipmanı ve ofis hizmetleri sunarak girişimciler için en kritik zamanlar olan ilk yılların sağlıklı bir şekilde atlatılması ve KOBİ’lerin büyümelerinin sağlamasının amaçlandığı, böylelikle, Bingöl’ün girişimcilik kültürünün ve rekabet edebilirliğinin güçlenmesi ile istihdamın artmasının hedeflendiği belirtildi.

Bingöl Kadın Doğum ve Çocuk Hastanesi karşısındaki 12 dönümlük araziye yapılacak olan Bingöl İŞGEM’in, 100, 150 ve 500 metrekare büyüklüğündeki 22 atölye, soğuk hava deposu ve idare binasını içeren 6.052 metrekarelik kapalı alana sahip olacağı belirtilirken,  yaklaşık 5 milyon euroluk bütçeyle gerçekleştirilecek projeyle yaklaşık 220 kişiye istihdam sağlanmasının öngörüldüğü kaydedildi.

KÖŞGER: BİNGÖL’E ÖNEMLİ YATIRIMLAR YAPILIYOR

Vali Yavuz Selim Köşger, Bingöl’de son yıllarda çok önemli kamu ve özel sektör yatırımlarının yapıldığını belirterek, “Cazibe Merkezleri Programı kapsamındaki yatırım projeleri, SÜTAŞ yatırımı, OSB genişleme çalışmaları, Yeni Sanayi Sitesi, İŞGEM, Kentpark, Tekstilkent gibi ilimizin kalkınması açısından büyük öneme sahip projeler uygulanıyor. Bunların sonucunda kalkınma sürecinde çok önemli bir ivme yakalayacağız” dedi.

Vali Köşger, İŞGEM projesinin, temel işlevinin genç girişimcilerin teşvik edilmesi, eğitilmesi ve ihracat odaklı üretime yönlendirilmesi olacağını belirterek, projede emeği geçen herkese teşekkür etti.

EYLÜL AYINDA BİTİRİLMESİ PLANLANIYOR

Toplantıda konuşan  Fırat Kalkınma Ajansı Genel Sekreteri Mesut Öztop, uzun zamandır Bingöl’ün gündeminde yer alan İŞGEM projesinin eylül ayında bitirilerek girişimcilerin hizmetine sunulmasının planlandığını söyledi.

Öztop, proje kapsamında inşaat, müşavirlik ve teknik destek bileşenlerinin uygulamalarının devam ettiğini ve İŞGEM’i işletecek şirket için Bakanlar Kurulundan gerekli izinlerin alındığını belirterek, toplantının amacının proje ortakları ve ilgili paydaşların bir araya gelerek gerekli yönlendirmenin sağlanması olduğunu ifade etti.

Belediye Başkanı Yücel Barakazi ise, projeyi takip ettiğini ve projenin ilimize büyük katkı sunmasını beklediğini belirterek, İŞGEM’in ilimizin girişimcilik kültürünün gelişmesi açısından umut veren bir proje olduğunu ifade etti.

Açılış konuşmalarının ardından, İŞGEM Projesi Teknik Yardım Bileşeni Konsorsiyum Lideri Planet S.A’dan Petros Catsis sunumunda proje yönetimi ve uygulama stratejisi hakkında açıklama yaptı ve projenin başarısı için herkesin katılımın kritik önem taşıdığını belirtti.

Bingöl İŞGEM Projesi İnşaat Bileşeni Takım Lideri Mario Benutic ise sunumunda Bingöl İŞGEM’in ana bina ve çeşitli tesislerinin inşası ve şu anda gelinen aşama ile ilgili bilgi verdi.

Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı tarafından yürütülen Rekabetçi Sektörler Programı kapsamında, Fırat Kalkınma Ajansı tarafından Bingöl İl Özel İdaresi, Bingöl Belediyesi ve Bingöl Ticaret ve Sanayi Odası ortaklığıyla yürütülen Bingöl İŞGEM toplantısına, Toplantıya Vali Yavuz Selim Köşger’in yanı sıra Belediye Başkanı Yücel Barakazi, Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı ve İl Müdürlüğü, Bingöl Ticaret ve Sanayi Odası, Bingöl İl Özel İdaresi, İŞKUR, KOSGEB, Halk Eğitim Merkezi, MÜSİAD ve TÜMSİAD Bingöl Şubelerinin temsilcileri katıldı.

 

Kaynak: Editör:
Etiketler: 220, kişiye, iş, sağlayacak, proje,
Yorumlar
Haber Yazılımı