Haber Detayı
06 Ekim 2021 - Çarşamba 17:37
 
3 KÖY TAŞKINLARDAN KORUNUYOR
DSİ Genel Müdürü Kaya Yıldız, Genç İlçesi Meşedalı, Ardıçdibi ve Sürekli köylerinin taşkın koruma inşaatı yapım çalışmalarında sona gelindiğini söyledi.
GÜNDEM Haberi
3 KÖY TAŞKINLARDAN KORUNUYOR

Su yatırımlarının artmasının tarıma da olumlu etkilerinin olduğunu belirten Yıldız, “Tarım ve Orman Bakanlığı Devlet Su İşleri (DSİ) Genel Müdürlüğü Bingöl’e yaptığı yatırımlarla Bingöl ilimizin mümbit topraklarını su ile buluşturmaya, vatandaşlarımıza içme ve kullanma suyu temin etmeye ve derelerdeki taşkın riskini azaltmaya devam ediyor. Bingöl ilimizde son dönemde yapılan su yapılarının artması bölgedeki tarımsal faaliyetlerin gelişmesinde de önemli rol oynamaktadır” dedi.

Genç İlçesinde bulunan ve taşkınlara sebebiyet veren Murat Nehri ve Lediz Deresinin Islahı Projesi hakkında bilgi veren Yıldız, şunları söyledi: “Lediz Deresi üzerinde; 2.015 metre uzunluğunda sedde dolgusu, taş duvar, 5 adet brit, 1 adet köprü ve 1adet menfez imalatları yapıldı. Murat Nehri sol sahilinde; 6.853,97 metre uzunluğunda derede sedde dolgusu, taş tahkimat ve 4 adet menfez imalatları, Murat Nehri sağ sahilde ise 4.147 metre uzunluğunda sedde dolgusu tamamlanmış olup, taş tahkimat işleri devam etmektedir.”

Çalışmalarda fiziki olarak 90 gerçekleşme sağlandığının altını çizen Yıldız, çalışmaların 2021 yılında tamamlanmasının hedeflendiğini belirtti.

Yıldız, “Bingöl ili Genç ilçe merkezi, ilçeye bağlı Meşedalı, Ardıçdibi ve Sürekli Köylerinin Fırat Nehrinin Ana kollarından olan Murat Nehri taşkınlarından korunması işinin tamamlanmasıyla 17.628 dekar tarım arazisi, 3 köy ve 1 ilçe taşkın zararlarından korunmuş olacaktır” dedi.

Kaynak: Editör:
Etiketler: 3, KÖY, TAŞKINLARDAN, KORUNUYOR,
Yorumlar
Haber Yazılımı