Haber Detayı
05 Şubat 2019 - Salı 00:08
 
“50 gündür elektrik yok”
HDP Bingöl Milletvekili Erdal Aydemir, Yayladere İlçesi’ne bağlı Çalıkağıl Köyü’nde 50 gündür elektrik bulunmadığını belirterek, sorunun giderilmesini istedi.
GÜNDEM Haberi
“50 gündür elektrik yok”

Halkların Demokratik Partisi (HDP) Bingöl Milletvekili Erdal Aydemir, Yayladere İlçesi’ne bağlı Çalıkağıl Köyü’nün yol ve elektrik sorununu meclise taşıdı.

Meclise, Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay ve Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Mehmet Cahit Turan tarafından cevaplandırılması amacıyla iki ayrı önerge veren Aydemir,  köyün sorunlarının giderilmesini talep etti.

Aydemir, Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay’ın cevaplaması talebiyle meclise verdiği önergede,

“Bingöl ili, Yayladere İlçesi, Çalıkağıl köyünde 50 gündür elektrik bulunmamaktadır. Yetkililere haber verildiği halde elektrik kesintisiyle ilgili hiçbir çalışma yapılmamıştır. Yurttaşlar zorlu kış şartlarında, elektriksiz 50 gün geçirdiler ve halen elektriksiz yaşamaktadırlar. Günümüzde hemen hemen elektriksiz yaşamanın imkânsız olduğu bu zamanda böyle bir sıkıntının dile getirilmesi vahim bir durumdur. Yurttaşlar zorluklarla, ilkel yöntemlerle yaşamını sürdürme çabasındadırlar. 2 ayı aşkın bir süredir Yayladere ilçesi, Çalıkağıl köyünün yolları kapalı ulaşım sağlanamamaktadır. İnsanlar hastalıklarla karşı karşıya, ilkel koşullara maruz kalmaktadırlar. 2 ayı aşkın bir süredir bu zorlu koşullarda hayatta kalma mücadelesi veren yurttaşların, yol ve elektrik sorunlarının acilen çözülmesi gerekmektedir. Bahse konu en temel ihtiyaç olan, elektrik ve yol sorunlarına acil çözüm getirilmezse yaşanan mağduriyetler artacak ve daha kötü sonuçlara yol açacaktır.

Yayladere İlçesi Çalıkağıl Köyünün yollarının acilen açılmasını sağlayacak mısınız?

Elektrik kesintileriyle ilgili sorunları acilen çözecek misiniz?

Hastalıkla yüz yüze kalan, mağduriyet yaşayan yurttaşların en temel ihtiyaçlarını karşılayacak mısınız?” ifadelerini kullandı.

Aydemir, laştırma ve Altyapı Bakanı Mehmet Cahit Turan tarafından cevaplandırılması talebiyle meclise sunduğu soru önergesinde ise şu ifadelere yer verdi: “Bingöl ili, Yayladere İlçesi, Çalıkağıl köyünde iletişim sağlanamamakta ve operatörlere ait şebeke sorunları yaşanmaktadır. Ayrıca alt yapı ve ulaşım konularında da ciddi sıkıntılar vardır. Köy halkı tarafından yetkili kişi, kurum ve kuruluşlara haber verildiği halde sorunun çözümüne ilişkin herhangi bir çalışma yapılmamıştır. Yurttaşlar, yaşamın önemli bir alanını kapsayan iletişim kurma ve ulaşım konusunda ciddi sorunlar yaşamaktadır. Teknoloji çağında olduğumuz bu zaman diliminde bu sorunların bahsi bile geçmemelidir.

Konuyla ilgili mağduriyetler yaşanmaktadır. İlgili kurum ve kuruluşlara mağduriyetlerin giderilmesi yönünde talimat verilmelidir.

İlgili kurum ve kuruluşlara bildirildiği halde çözümüne dair hiçbir çalışma yapılmayan, Bingöl ili Yayladere İlçesi Çalıkağıl Köyünün, iletişimle ilgili sorunların çözülmesini sağlayacak mısınız?

Bingöl ili Yayladere İlçesi Çalıkağıl Köyünün ulaşım, iletişim, alt yapı sorunlarına dair herhangi bir çalışmanız olacak mı?”

 

 

Kaynak: Editör:
Etiketler: “50, gündür, elektrik, yok”,
Yorumlar
Haber Yazılımı