Haber Detayı
01 Aralık 2020 - Salı 09:54
 
Adaklı’da Temiz Doğanın Önemi Projesi
Adaklı İmam Hatip Ortaokulu tarafından ‘Yeni Normalde Temiz Doğanın Önemi’ konulu proje hazırlandı. Projeye ilçe kaymakamlığı da destek veriyor.
SOLHAN Haberi
Adaklı’da Temiz Doğanın Önemi Projesi

Adaklı Kaymakamlığından yapılan açıklamaya göre, Adaklı İmam Hatip Ortaokulu Bilişim Teknolojileri Öğretmeni Ayşenur Donat koordinatörlüğünde okul öğrencileri Aleyna Tavlı, Ebrar Işık, Yusuf Emre Ulucan, Meryem Umut, Ahmet Efe Aydik, Belinay Akdaş ve Elif Çığır tarafından hazırlanarak İlçe Kaymakamlığına sunulan ‘Yeni Normalde Temiz Doğanın Önemi’ konulu proje, Kaymakam Kadir Ulusoy’un talimatıyla desteklendi.

Çevre, su, doğa kirliliğine dikkat çekmek ve öğrencilere çevre duyarlılığı kazandırmak amacıyla hazırlanan projenin amacı ile ilgili şu ifadelere yer verildi: “Yeryüzünde doğaya ve ekolojik dengeye zarar veren en gelişmiş canlı insanlardır. Halbuki günlük hayatta yapacağımız bazı ufak tefek değişikliklerle kirlenmenin, israfın, bilinçsiz tüketimin önüne geçebiliriz. Daha yaşanabilir bir dünya, var olan kirliliğin, tüketimin azaltılması, iklim değişikliği ve küresel ısınma gibi tüm canlıları ilgilendiren konulara dikkat çekmeyi, öğrencilerimiz ve gençlerimize bulundukları toplumda birer birey olduklarını htirmeyi, onların doğaya olan duyarlılıklarını arttırmayı amaçlıyoruz.”

Bu proje ile çevre ve su kirliliğine dikkat çekmek için çalışmaların yürütüleceği belirtilen açıklamada, çocuklarda doğa sevgisini arttırılması, su tüketimini konusunda bilinç kazandırılması, hazır paketli gıdaların tüketiminin azaltılmasının hedeflendiği ifade edildi.

Projenin, Kastamonu Prof. Dr. Saime Inal Savi Sosyal Bilimler Lisesi, Bolu Orhan Gazi Ortaokulu, Zonguldak Gökçebey Ortaokulu, İstanbul Küçükçekmece Atatürk Ortaokulu, Antalya Alanya Hüseyin Girnes Fen Lisesi, Eskişehir Tepebaşı Emine Cahide Karaali Ortaokulu, Adana Taşkent Ortaokulu, Ankara Haymana Çok Programlı Anadolu Lisesi, Bingöl Adaklı İmam Hatip Ortaokulu, Van İpekyolu Şehit Kemal Görgülü Ortaokulu, Polonya Szkoła Podstawowa im.gen Józefa Bema w Rzekuniu, Romanya Scoala Gimnaziala “Sfantul Andrei” Mangalia ve  Azerbaycan Tefekkur lisesi ortaklığında yürütüldüğü bildirildi.

Projeden beklenen sonuçlar şöyle sıralandı:

-Küresel ısınmanın bir 'sorun' olarak sonuçlarına dikkat çekmek.

-Bu sorunlara bireysel katkı sağlayabilecekleri etkinlikleri oluşturmak.

-Oluşturulan etkinlikleri yaşam biçimi haline getirmek.

-Çevreye duyarlı, çevre bilinci gelişmiş bireyler yetiştirmek.

-Teknolojinin doğru kullanımını arttırmak.

-Müfredat entegrasyonunu sağlamak.

-Disiplinler arası işbirliği oluşturmak.

Kaynak: Editör:
Etiketler: Adaklı’da, Temiz, Doğanın, Önemi, Projesi,
Yorumlar
Haber Yazılımı