Haber Detayı
20 Haziran 2020 - Cumartesi 00:19
 
Ağır hasarlı tüm yapılar yıkılacak
Depremde ağır hasar gören tüm yapıların yıkılacağını belirten Vali Ekinci, hasarlı yapısını yıktırmayan vatandaşların hak sahipliğinden yararlanamayacağını söyledi.
GÜNDEM Haberi
Ağır hasarlı tüm yapılar yıkılacak

Vali Kadir Ekinci, Karlıova’da meydana gelen 5.7 büyüklüğündeki depremin ardından ilçeleri ziyaret ederek, çalışmaları yerinde inceledi.

Karlıova ve Yedisu ilçelerinin ardından Adaklı ve Kiğı ilçelerini ziyaret eden Vali Ekinci, vatandaşlarla bir araya gelerek sorun ve talepleri dinledi.

Vali Ekinci, Adaklı ziyaretinde yaptığı açıklamada, “Tüm kurumlarımızla, ekiplerimizle, iş makinalarımızla ilk andan itibaren alandayız. Hamdolsun ne ekip ne de ekipman anlamında bir eksiğimiz, sıkıntımız yok. AFAD, Kızılay, gönüllü ekipler herkes burada. Şu ana kadar Allah’a şükürler olsun çadır ihtiyacı giderildi. Bu saatten sonra gelip çadır isteyenlere de çadır veriyoruz.

Bunların haricinde Kızılay üç öğün sıcak yemek dağıtımı yapıyor. Tüm köylerimizde ekiplerimiz iyileştirme çalışmalarına hızla devam ediyor. Vatandaşımızın mağdur olmaması için bütün tedbirleri alıyoruz, alandaki arkadaşlarımız gece gündüz demeden çalışıyor. Depreme bağlı sıkıntılar aşama aşama gideriliyor. İlk önce çadır, sonra çadırın içini döşemek, sonra sobasını vermek, sonra kuru gıdasını vermek sonrasında da ağır hasarlılara konteynır vermek şeklinde bir çalışma planımız var” dedi.

Bölgede hasar tespit çalışmalarının devam ettiğini belirten Vali Ekinci, “Teknik personelimiz çok hızlı bir şekilde yer tespitleri yapıyor, hak sahipleri belirleniyor, ağır hasarlı ve yıkılacak olan binalar belirleniyor. Şu ana kadar Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğümüze 180 mühendis geldi, bunlar 45 ekiple çalışmalarına devam ediyor. Muhtemelen hafta sonuna kadar ya da pazartesi günü itibariyle ağır hasarlı ve yıkılacak olanların hepsini çıkarmış olacağız. Yıkılması gereken hasarlı binalar yıkılarak enkazları kaldırılacak.

Ağır hasarlı yapıların hepsini yıkacağız. Hiçbir ağır hasarlı yapı kalmayacak. Ağır hasarlı yapılarını yıktırmayan vatandaşlarımız hak sahipliğinden istifade edemeyeceklerdir. Vatandaşımızın can ve mal güvenliği için risk almak istemiyoruz.

Bu depremde bu bina çok yorgun oluyor çok hafif hasarlı oluyor ama bir sonraki depremde bina yıkılıyor, vatandaşımız içinde kalıyor. Bundan sonra bu tarz ağır hasarlı binaları yıkıp yerlerine yenilerini yapacağız.

Amacımız kışa kadar bu binaları yetiştirmektir. Bunun için çalışmalar çok seri ve hızlı devam ediyor. Bazen sıkıntılar oluyor adamın yeri var hak sahibi ama aile arası anlaşmazlıklardan dolayı mülkiyet problemi çıkıyor. Bunların hepsi süreç istiyor. Bunlar bize zaman kaybettiriyor bunları aşarsak kışa kadar yetiştirmiş oluruz. Şu anda önemli olan ilk gündü. Krizin ilk anını hamdolsun atlattık. Kontrol altına aldığımız bölgede çok iyi bir koordinasyonla çalışıyoruz. Şükürler olsun ki, çadır ihtiyacımız yok, yemek ihtiyacımız yok. Devletimiz alnının akıyla milletinin karşısına çıkabiliyor. Bundan sonrasında önemli olan birlik ve beraberlik içerisinde sorunları çözmektir.

Gönüller bir olsun biz bu dertlerin üstesinden geliriz. Bu güne kadar kaymakam beyimiz olsun, belediye başkanımız olsun, derneklerimiz olsun çok çalıştılar, hepsine çok teşekkür ediyorum. Ayrıca tüm Adaklılılara teşekkür ediyorum. Hadiseyi panik havasına çevirmeden devletle uyumlu bir şekilde el birliğiyle götürüyorlar. Siz bunu yaptıkça biz daha iyisini yaparız.” dedi.

Ziyaret programı çerçevesinde Adaklı Çevreli Köyü ve Sevkar Köyü Çiçekli Mezrası’nı ziyaret ederek vatandaşlarla bir araya gelen Vali Ekinci, devletin tüm imkânlarıyla vatandaşların yanında oluğunu belirtti ve depremden zarar gören vatandaşların hiç birinin mağdur edilmeyeceğini söyledi.

KİĞI ZİYARETİ

Vali Kadir Ekinci, depremden etkilenen Kiğı’yı da ziyaret ederek incelemelerde bulundu, vatandaşlara geçmiş olsun dileklerini iletti. İlçe merkezinde esnaf ziyaretleri yapan Vali Ekinci, vatandaşların sorun ve taleplerini dinledi. Ekinci, deprem sonrasından bu ana kadar depremden etkilenen bölgede yapılan çalışmaları ve bundan sonra yapılacak faaliyetleri vatandaşlarla paylaştı.

 

Kaynak: Editör:
Etiketler: Ağır, hasarlı, tüm, yapılar, yıkılacak,
Yorumlar
Haber Yazılımı