Haber Detayı
18 Mart 2021 - Perşembe 17:47
 
ANAKON GENEL BAŞKANLIĞINA SEÇİLDİ
8 ilin dernek federasyonlarından oluşan Anadolu Konfederasyonu (ANAKON) 2. olağan kongresinde hemşehrimiz İbrahim Aybek, oy birliğiyle genel başkanlığa seçildi.
GÜNDEM Haberi
 ANAKON GENEL BAŞKANLIĞINA SEÇİLDİ

Merkezi İstanbul’da bulunan ve Adıyaman Dernekler Federasyonu, Amasya Dernekler Federasyonu, Ardahan Dernekler Federasyonu, Bingöl Dernekler Federasyonu, Diyarbakır Dernekler Federasyonu, Kastamonu Dernekler Federasyonu, Sinop Dernekler Federasyonu ile Van Dernekler Federasyonunun bir araya gelerek oluşturduğu ANAKON’un, 13 Mart Cumartesi günü yapılan 2. olağan kongresinde Genel Başkanlığa oybirliğiyle hemşehrimiz İbrahim Aybek seçildi.

Demokrasi ve insan hakları konusunda yapılan çalışmalara katkı sunmak, ulusal birliği korumak, yaşam kültürünü geliştirmek, her türlü geri kalmışlık ile mücadele etmek, farklı kimlik ve kültürlere saygı duymak, İl Dernekler Federasyonlarını bir çatı altında toplamak, bölgeler arası gelir adaletsizliğini gidermek, doğal park ve yaşam alanlarında ekolojik ve endemik canlıları korumak, evrensel temel hak ve özgürlüklere sahip çıkmak, bireylerarası siyasal ve sosyal dayanışma ruhunu geliştirmek, bu doğrultuda kamuoyu oluşturmak, katılımcı demokrasinin yerleşmesine ve kökleşmesine katkıda bulunmak amacıyla kurulan ANAKON’un altyapısını 1200 dernek oluşturuyor.

ANAKON Genel Başkanlığı’na seçilen İbrahim Aybek, 30 yıldır sivil toplum kuruluşlarında farklı görevler yaptı. 1993 yılında kurulan İstanbul Bingöl Derneği’nin (BİNYAD) kuruluş çalışmalarında bulundu. 1996 yılında BİNYAD Derneği başkanlığına seçilen Aybek bu süreçte; İstanbul’daki Bingöllülerin BİNYAD aracılığıyla bir araya gelmelerine, yardımlaşmalarına ve dayanışmalarına öncülük etmenin yanında, bu dönemde kurumsallaşma çalışmalarına da büyük katkılar yaptı. BİNYAD Dernek başkanlığı görevini 3 yıl süre ile yapan ve 1999 yılında yapılan olağan kongrede görevi devreden Aybek, başkanlık görevi sonrası yapılan tüm dernek faaliyetlerine aktif olarak katılıp STK’lar ile ilişkilerini devam ettirdi. 2007 yılında Bingöl Dernekler Federasyonu (BİNDEF) Başkanlığına seçilen Aybek, halen bu görevini devam ettiriyor.

13 Mart 2021 tarihinde DSİ Dragos Tesislerinde yapılan ANAKON 2. olağan kongresinde tüm delegelerin teveccühü ve oybirliği ile genel başkanlığa seçilen Aybek, kongre sonrasında yaptığı teşekkür konuşmasında; milletvekili olmak için 2 ay, bakan olmak için 3 ay, belediye başkanı olmak için 15 güne ihtiyaç olunan bir dönemde; bir emeğin karşılığını almak için federasyon başkanlığına 11 yıl, konfederasyon başkanlığına ise 25 yıl hizmet ederek geldiğini belirtti.

Kaynak: Editör:
Etiketler: , ANAKON, GENEL, BAŞKANLIĞINA, SEÇİLDİ,
Yorumlar
Haber Yazılımı