Haber Detayı
19 Mart 2021 - Cuma 18:25
 
AR-GE KONFERANSI YAPILDI
“AR-GE ve Yenilik Ekosisteminde Birlikte Geliştirme ve Birlikte Başarma Konferansı” yapıldı
EĞİTİM Haberi
AR-GE KONFERANSI YAPILDI

Bingöl Üniversitesi ile TÜBİTAK iş birliği kapsamında  "AR-GE ve Yenilik Ekosisteminde Birlikte Geliştirme ve Birlikte Başarma" konferansı yapıldı. Bingöl Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. İbrahim Çapak’ın moderatörlüğünde çevrimiçi olarak gerçekleştirilen konferansa konuşmacı olarak TÜBİTAK Başkanı Prof. Dr. Hasan Mandal katıldı.

TÜBİTAK Başkanı Mandal, “Ar-Ge ve yenilik süreçlerinde dönüşüm; doğrusal yenilikten-geri besleme yeniliğine, kapalı yenilikten-açık yeniliğe, teknoloji odaklı yenilikten-sistemik güçlük içeren yeniliğe, bireysel yenilikten-iş birliği ve disiplinler arası yeniliğe, kendiliğinden gelişen yenilikten-sistematik yeniliğe, bilgi değişimi odaklı yenilikten-birlikte geliştirme odaklı yeniliğe yönelik dönüşümlerdir. Yaşadığımız bu süreç misyon üniversitelerinde daha yoğun olarak yaşadığımız bir süreçtir. Bu sistem yükseköğretim ekosisteminde de oluşturulmaya çalışılıyor ve her üniversite kendi modelini oluşturmaya çalışıyor” dedi.

Mandal, TÜBİTAK olarak ‘Birlikte Geliştirme, Birlikte Başarma’ stratejik yaklaşımlarının hedef odaklı, iş birliğine dayalı, yüksek katma değerli, toplumsal ve ekonomik fayda sağlayan, birlikte başarma yaklaşımı olduğunu vurgulayarak, “Bu konularda başarılı olmak için anahtar süreç, bilginin nitelikli hale gelerek geri dönmesi ve insan kaynağının nitelikli hale gelmesidir” dedi.

Rektör Prof. Dr. İbrahim Çapak ise, TÜBİTAK Başkanı Prof. Dr. Hasan Mandal’ın davete katılarak kendilerini mutlu ettiğini belirterek,  “Çevrimiçi olarak yaptığımız bu programdan sonra, ilerleyen tarihlerde başka bir programımızı yüz yüze yapmayı umut ediyoruz. Gerek YÖK’teki görevi çerçevesinde gerekse TÜBİTAK başkanı olarak üniversitemize katkılarından dolayı TÜBİTAK Başkanımıza, Bingöl Üniversitesi çalışanları adına teşekkür ederim” dedi.

Konferansa, Rektör Yardımcıları Prof. Dr. Hasan Çiftci, Prof. Dr. Ramazan Solmaz, Prof. Dr. İbrahim Yasin Erdoğan, Genel Sekreter Mesud Öğmen, üniversite birim yöneticileri, ilgili kurum yöneticileri ve öğrenciler katıldı.

 

 

Kaynak: Editör:
Etiketler: AR-GE, KONFERANSI, YAPILDI,
Yorumlar
Haber Yazılımı