Haber Detayı
03 Haziran 2021 - Perşembe 18:09
 
ARILAR KONACAK ÇİÇEK BULAMIYOR
HDP İzmir Milletvekili Serpil Kemalbay Pekgözegü, yaşanan kuraklık nedeniyle Bingöl’de arıların konacak çiçek bulamadığını söyledi.
SİYASET Haberi
ARILAR KONACAK ÇİÇEK BULAMIYOR

Meclis genel kurulunda konuşan Halkların Demokratik Partisi (HDP) İzmir Milletvekili Serpil Kemalbay Pekgözegü, yaşanan kuraklıktan birçok kentin olumsuz etkilendiğini, Bingöl’de arıların konacak çiçek bulamadığını ifade etti.

Dünyada iklim krizinin önemli bir konu olarak dünya devletlerinin gündeminde olduğunu belirten Pekgözegü, “Türkiye’de iklim kuşağı değişiyor ve Türkiye’de iklim krizi için kırılgan bir bölge olmaya devam ediyor. Bundan, bu iklim krizinden hem tarım hem de hayvancılık büyük ölçüde etkileniyor. Fakat ne yazık ki bu konuda gerekli tedbirler alınmadığı gibi iklim krizi de önemli bir konu olarak ele alınmıyor. İşte, Marmara Denizi’ndeki “müsilaj”, halk diliyle “deniz salyası” konusu da benzer bir konu. Sadece tarımsal, kırsal alanlarda değil kentlerde de iklim krizinin önemli etkileri görülüyor. Hem kentsel politikalarda hem de kırsal politikalarda iklim ne yazık ki değerlendirilmiyor, bu krizle ilgili önlemler alınmıyor, kent planlamaları iklime duyarlı bir hâle getirilmiyor” diye konuştu.

Türkiye’de 22 kentte tarımsal kuraklığın çok fazla yaşandığını ve su kaynakları kuruduğu için su krizinin yaşandığını belirten Pekgözegü, şöyle devam etti: “Aydın’da kuraklık nedeniyle baraj kapakları açılmadığı için ekili araziler sulanamıyor. Bingöl’de kuraklık nedeniyle arılar konacak çiçek bulamıyor.

İklim krizi nedeniyle Türkiye’de tarımsal üretim, ciddi bir daralma yaşıyor ve ürün kaybı yaşanıyor. Mardin’de, Diyarbakır’da, Urfa’da ekinler kurumuş durumda ve “tahıl ambarı” olarak bildiğimiz Konya’da buğday, arpa, yonca gibi ürünler bu iklim değişikliği sebebiyle kurudu. Yağış düşmedi ve çok ciddi rekolte kaybı yaşanıyor ve köylüler Konya-Adana yolunu kapattılar, “Aç kaldık.” diye sesleniyorlar. Erzurum’da kuraklık afet gibi, metrekareye 70 kilogram yağış düşüyordu, şimdi 10 kilogram yağış düşüyor. Antep fıstığı, yine aynı şekilde tehlike altında.

Ağaçlar kuruyor, kuraklık sadece tarımsal üretimi değil, aynı zamanda su kaynaklarını da ciddi ölçüde etkiliyor ama buna dair olarak da çözüm önerilerinin geliştirilmediğini görüyoruz. Oltu Çayı, Büyük Menderes alarm veriyor örneğin. Van’ın Özalp ilçesinde pek çok kuş türünün barındığı Akgöl kurumakla karşı karşıya. Buğday, arpa rekolte kaybı 2 milyon civarında şu anda ve büyük bir gıda enflasyonuyla karşı karşıyayız. Önümüzde büyük bir gıda krizi de bizi bekliyor ve rekolte kaybından kaynaklı olarak gıda fiyatları yükseliyor. Yaşanan iklim krizi şimdiden fiyatlar üzerinde büyük bir baskı yaratmış durumda. Pandemi nedeniyle yoksullaşan halkımız, alım gücü azalan yurttaşlarımız temel gıda maddelerine erişimle ilgili ciddi sorunlar yaşıyor, yaşayacak.

AKP’nin neoliberal politikaları nedeniyle çiftçi tamamen piyasanın insafına terk edilmiş durumda. Kuraklık karşısında önlem alması gereken kurumlar tam aksine çiftçiye zulmediyor; VEDAŞ sulamada kullanılan elektriği kesiyor, girdiler sürekli artıyor. Yapılması gerekenler: Küçük ölçekli çiftçinin banka ve Tarım Kredi Kooperatiflerine olan borçları hemen silinmelidir ve şu anda görüşmekte olduğumuz borçların yapılandırılması bu alana yönelmelidir, gübre ve tohum desteği çiftçiye verilmelidir, kuraklıktan zarar gören çiftçiye zararı ödenmeli, borçları silinmelidir, çiftçiye Devlet Su İşleri ücretsiz su bağlamalıdır ve BAĞ-KUR primleri devlet tarafından ödenmelidir, elektrik borcu nedeniyle DEDAŞ kesintisi yaşayan çiftçilerin kayıpları giderilmelidir.”

 

Kaynak: Editör:
Etiketler: ARILAR, KONACAK, ÇİÇEK, BULAMIYOR,
Yorumlar
Haber Yazılımı