Haber Detayı
13 Haziran 2021 - Pazar 17:15
 
ARACIN ÇARPTIĞI KADIN HAYATINI KAYBETTİ
Bingöl-Erzurum karayolu Yenibaşlar köyü mevkiinde aracında çarptığı kadın hayatını kaybetti, köylüler yol kapattı.
GÜNDEM Haberi
ARACIN ÇARPTIĞI KADIN HAYATINI KAYBETTİ

Edinilen bilgiye göre kaza, Cumartesi günü saat 21.00 sıralarında Ilıcalar Beldesi Yenibaşlar Köyünde meydana geldi. Yolun karşısına geçmeye çalışan kadına araç çarptı. Çarpmanın etkisiyle savrulan kadın olay yerinde hayatını kaybetti.

KÖYLÜLER YOL KAPATTI

Kazanın ardından yol üzerinde toplanan köylüler, bölgede gerekli önlemlerin alınmadığını belirterek yolu trafiğe kapattı. Yoğun araç geçişinin olduğu yolda tünel yapılmasını talep ettiklerini ancak taleplerinin karşılıksız kaldığını belirten köylüler, yolu trafiğe kapatarak seslerini duyurmaya çalıştı ve tünel yapılması yönündeki taleplerinin yerine getirilmesini istedi.

BAKAN KARAİSMAİLOĞLU, TÜNEL YAPILMAYACAĞINI BELİRTMİŞTİ

İyi Parti Grup Başkenvekili Ve Kocaeli Milletvekili Lütfü Türkkan, köylülerin tünel yapılması yönündeki talebini soru önergesi ile meclise taşımıştı.

Türkkan, soru önergesinde, “Bingöl Merkez Ilıcalar Beldesi’ne bağlı 2 bin nüfusa sahip Yenibaşlar Köyü, Bingöl-Erzurum devlet karayolu üzerinde, 24-26. kilometrede bulunmaktadır. Yol, köyü ortasından boydan boya ikiye bölmektedir. Köy içerisinde çift yönlü genişletme çalışması yapılması planlanmış, hali hazır proje planlaması köyün konumuna, sosyal ve ekonomik yaşam koşullarına uygun olmayıp, köy yaşamını olumsuz etkileyeceği düşünülmektedir.

Geçimini tarım ve hayvancılıktan sağlayan köylüler için küçük ve büyükbaş hayvan yoğunluğunun fazla olması nedeniyle yolun her iki tarafı gün boyu hareket halindedir. Karayollarındaki trafik yoğunluğu nedeniyle ölüm, yaralanma ve mal kaybıyla sonuçlanan trafik kazaları yaşanmaktadır. Hayvan geçişleri esnasında sayısız hayvan telef olmaktadır.

Köy camisi, köy odası ve taziye evi yolun batısında, köy okulu ve bakkal yolun doğusunda kalmaktadır. Köyün yerleşim alanı toplu ve bir arada olup sosyal ve ekonomik hareketlilik yol üzerinde yoğunlaşmaktadır.

Bu sebeplerden dolayı köylüler, düşünülen halihazır proje uygulamasından vazgeçilmesini istemekte, köyün coğrafi ve fiziki konumu ile sosyal ve ekonomik hayatı en az etkileyecek şekilde, projede değişiklik yapılarak köyün girişinden başlamak üzere çıkış yönüne 300 metrelik üstü kapalı tünel olacak şekilde yolun yeniden projelendirilmesini talep etmektedir” demişti.

Türkkan, Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Adil Karaismailoğlu tarafından cevaplandırılması istemiyle şu soruları yöneltti:

- Bingöl Merkez Ilıcalar Beldesi’ne bağlı Yenibaşlar Köyü içinde yapılması planlanan çift yönlü genişletme çalışması projelendirilirken, köyün konumu, sosyal ve ekonomik yaşam koşullarına uygun olup olmadığı ve köy yaşamını olumsuz etkileyeceği neden dikkate alınmamıştır, bu proje hazırlanırken nasıl bir yol izlenmiştir?

-Yolun batısında kalan köy camisi, köy odası ve taziye evi ile doğusundaki köy okulu ve bakkalın, yapılacak çalışmalardan olumsuz etkilenmemesi için düşünülmüş ve alınacak bir tedbir ya da yapılacak bir düzenlenme bulunmakta mıdır?

-Karayolundaki trafik yoğunluğu nedeniyle meydana gelen ölüm, yaralanma ve mal kaybıyla sonuçlanan trafik kazalarının önüne geçmek ve hayvan geçişleri esnasında hayvanların telef olmasını önlemek amacıyla ne gibi tedbirler alınması düşünülmektedir?

-Projede köylülerin istediği gibi değişiklik yapılmaz ve proje ilk haliyle uygulanacak olursa köy yaşamının olumsuz etkilenmemesi için alınmış herhangi bir tedbir bulunmakta mıdır?

-Bu projeden vazgeçilmesi ve köylülerin istediği gibi köyün coğrafi ve fiziki konumu ile sosyal ve ekonomik hayatını en az etkileyecek şekilde, projede değişiklik yapılarak köyün girişinden başlamak üzere çıkış yönüne 300 metrelik üstü kapalı tünel olacak şekilde yolun yeniden projelendirilmesi düşünülmekte midir, bu proje ne zaman hayata geçirilecektir?

TÜNEL YAPILMAYACAK

Soru önergesine yanıt veren Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Adil Karaismailoğlu, “Karlıova-12. Bölge hududu devlet yolu proje çalışmaları kapsamında; tünelli geçiş için proje değişikliğine gidilmeyecek, onaylı projeye göre imalatların 2021 yılında tamamlanması hedeflenmektedir” yanıtını vermişti.

 

Kaynak: Editör:
Etiketler: ARACIN, ÇARPTIĞI, KADIN, HAYATINI, KAYBETTİ,
Yorumlar
Haber Yazılımı