Haber Detayı
26 Mart 2021 - Cuma 18:08
 
ATALAY ALTYAPIYI SAVUNDU
Bingöl Eski Belediye Başkanı Serdar Atalay, yaptığı altyapıyı savundu.
GÜNDEM Haberi
ATALAY ALTYAPIYI SAVUNDU

Bingöl’de son günlerde etkili olan şiddetli yağışların ardından kanalizasyonlar patlarken, vatandaşların evleri ve işyerleri su altında kaldı, caddelerde göletler oluştu.

Bingöl Eski Belediye Başkanı Serdar Atalay, kendi döneminde altyapının yenilenmesi sırasında kazıların yeterli derinlikte yapılmadığı ve boruların yeterli büyüklükte olmadığı eleştirilerine üzerine sosyal medya üzerinden açıklama yaptı.

Yaptığı altyapı çalışmalarını savunan Atalay, “yaptığımız çalışmalar sonucunda, taşarak yollardan akan kanalizasyon atık suları, ana caddeleri her yağmurda basan yağmur suları, Çapakçur çayına akıp kokusu herkesi rahatsız eden pis sular, her gün yanarak insanları hasta eden şehir çöplüğü ile kanserojen asbest su boruları tarihe karıştı” dedi.

Atalay, şunları söyledi: “Bingöl'de son günlerde yağan ve normalin çok üzerinde seyreden yağışlar nedeniyle zarar gören hemşehrilerimize geçmiş olsun dileklerimi iletiyor, yetkililerce acil olarak sıkıntılarının giderilmesini temenni ediyorum. Altyapı bir ilin en önemli ve olmazsa olmaz yatırımıdır.!

Altyapıda Kanalizasyon, içmesuyu, yağmursuyu v.b. şebekeler vardır! Bunların projeleri hazırlanırken, kanalizasyon ve içmesuyunda 40-50 yıllık nüfus artışı, yağmursuyunda ise 50-60 yıllık yağış ortalamaları dikkate alınır! Biz projeleri uzman kuruluş İller Bankasına yaptırdık!

Biz 300 km. Kanalizasyon, 350 km. İçmesuyu, 20 km. Yağmursuyu şebekelerini, Metan-Mirzan isale hatlarını, tüm içmesuyu depolarını, katı atık(Çöp depolama), atıksu arıtma tesislerini yaptık! 50 km. Kürük isale hattını kısmen DSİ'ye borçla, kısmen karayollarına beleş yaptırdık!

Ayrıca şehirlerde gerekli yerlerdeki dere ıslahları diğer kamu kurumlarınca da yapılarak taşkınlar önlenmeye çalışılır! Şehir imar planları ile kat artışı sağlanırken, bunun teknik kriterlere ve araziye uygun olup olmadığına bakılır! Mesela dere yatağına imar izni verilmez..!

İmar mevzuatına göre bodrum katlara rastgele iskân verilmez! 2009/2014 arasındaki Başkanlık dönemimizde rantı gözetmeden, teknik kriterlere göre imar planlaması yaptık! Yatırımlarımızı şehrin önceliklerine göre, teknik hususlara dikkat ederek uzman kurumların onayıyla yaptık!

Bunun sonucunda; taşarak yollardan akan kanalizasyon atık suları, ana caddeleri her yağmurda basan yağmur suları, Çapakçur çayına akıp kokusu herkesi rahatsız eden pis sular, her gün yanarak insanları hasta eden şehir çöplüğü ile kanserojen asbest su boruları tarihe karıştı..!

Şehrin caddelerinde en şiddetli yağmurdan sonra bile yeni şebeke sayesinde ciddi sıkıntı yaşanmadı! En çileli mahalleler kanalizasyon atık suyundan kurtuldu! Temiz depo ve içme suyu hatlarından şerbet tadında su içilmeye başlandı! Atık sular derelere akmayıp tesiste arıtıldı..!

Her yıl heyelan sonucu kopan Kürük, metan ve mirzan isale hatları, tümünü yenilememiz sonucunda tamamen sağlama alındı! Arıtma tesisinde ileri teknolojiyle arıtıp temiz bir biçimde derelere deşarj ettiğimiz sular ile Bingöl ovası ve tüm şehir pis kokulardan tümüyle kurtuldu.!

Şehirler yaşayan ve sürekli gelişen organizmalardır! Gelişme ve oluşan ihtiyaçlar da yeni yatırımlar gerektirir! Bizden sonra imarda yoğun kat artışları verildi! Bu planlar yapılıp binalar inşa edilirken, arazi incelemeleri ve gerekli teknik tedbirlerin alınması gerekirdi..!

Bizden sonra yapılan imar düzenlemelerinde rantın gözetilip gözetilmediğini, ve bu yapılanların kanuni, hukuki ve teknik şartlara uygun olup olmadığı hususlarını Bingöl kamuoyunun takdirine bırakıyorum! 5 yılda yaptıklarımız ortada! Herkes yapılanları vicdanında tartmalı..!”

 

Kaynak: Editör:
Etiketler: ATALAY, ALTYAPIYI, SAVUNDU,
Yorumlar
Haber Yazılımı