Haber Detayı
20 Ekim 2020 - Salı 20:34
 
Avlanmanın yasak olduğu alanlar
Bingöl ile birlikte birçok yerde 17 Ekim’de keklik, tavşan gibi hayvanların avlanmasına başlandı. Bingöl’de avlanmanın yasak olduğu yerler de belirlendi.
GÜNDEM Haberi
Avlanmanın yasak olduğu alanlar

Tarım ve Orman Bakanlığı Merkez Av Komisyonu kararına göre, Kiğı Şeytan Dağları Yaban Hayatı Geliştirme Sahası ve belirlenen bazı avlaklarda bu yıl avlanmak yasak.

Merkez Av Komisyonu kararına göre, Bingöl’de, bıldırcın ve üveyik avı 22 Ağustos 2020 tarihinde başlarken, kum kekliği, kınalı keklik ve çil keklik avı da 17 Ekim 2020 tarihi itibariyle başladı.

Çil keklik, 2020-2021 av sezonunda sadece Ağrı, Ardahan, Aksaray, Ankara, Bayburt, Bingöl, Bitlis, Elazığ, Erzurum, Eskişehir, Giresun, Gümüşhane, Iğdır, Kars, Kayseri, Kırıkkale, Malatya, Muş, Ordu, Tokat, Van ve Yozgat illerinde yapılabilecek.

-Sakarmeke, sakarca, yeşilbaş, boz ördek, fiyu, çamurcun, macar ördeği, tepeli patka, kılkuyruk, elmabaş patka, çıkrıkçın, suçulluğu, kaya güvercini, tahtalı, karatavuk, öter ardıç, yabani tavşan, ada tavşanı, tilki, kaya sansarı, kaşıkgaga ve çullkuk avı bazı bölgelerde 17 Ekim 2020’de başladı.

BİNGÖL’DE TİLKİ VE ÇAKAL AVI YASAK

Av komisyonu kararına göre Bingöl genelinde tilki ve çakal avı tamamen yasak. Bu hayvanları vuranlara cezai işlem uygulanacak. Kaçak avcılara ve belirlenen kotalar dışında avlayanlara cezai işlem uygulanacak.

Doğu Anadolu bölgesindeki illerde, Bingöl’de tilki ve çakal, Erzurum’da çakal, kara tavuk, öret ardıç ve çulluk, Ağrı’da çakal, Ardahan’da tilki, çakal, kaya sansarı, karatavuk ve kınalı keklik, Muş’ta kaya sansarı ve çakal, Tunceli’de kaya sansarı ve çakal avı yasak.

AVLANMANIN YASAK OLDUĞU ALANLAR

Merkez Av Komisyonu kararına göre, Bingöl’de avın yasak olduğu avlaklar; Gökçedal Devlet Avlağı, Çobantaşı Devlet Avlağı ve Ormanardı Devlet Avlağı olarak belirlendi.

Bingöl Merkezden başlayıp Alıncık-Aşağıköy-Ortaköy-Şaban yollarını devam eden Yelesen köyünde sona eren bölgede de, yaban hayvanı yerleştirildiği için avlanmanın yasak olduğu belirtildi.

Yaban Hayatı Geliştirme Sahası olarak kullanılan Kiğı Şeytan Dağları Yaban Hayatı Geliştirme Sahasında da avlanmak yasak.

Kaynak: Editör:
Etiketler: Avlanmanın, yasak, olduğu, alanlar,
Yorumlar
Haber Yazılımı