Haber Detayı
24 Kasım 2021 - Çarşamba 17:25
 
AYDEMİR’DEN SEÇİM ÇAĞRISI
HDP Bingöl Milletvekili Erdal Aydemir, meclis genel kurulunda yaptığı konuşmada, seçim çağrısı yapıldı.
SİYASET Haberi
AYDEMİR’DEN SEÇİM ÇAĞRISI

“Ülkemizi bu hâle getiren AKP Hükûmeti her alanda dibe vurmuş durumda” diyen Aydemir, şöyle devam etti: “çukur demiyorum, çukurun da dibine vurmuş durumda. Su çamurlaşmadan, bulanıklaşmadan berraklaşmaz; temiz akmaz. İşte, AKP Hükûmetinin ülkeyi getirdiği çamur, bulanık durumdan kurtulmanın yolu ve yöntemini aktaracağım.

83 milyon, 1 kişiden çok, çok, çok büyüktür. 83 milyonun yaşadığı bir ülke, 1 kişinin günlük kaprislerine, günlük duygusal hezeyanlarına ve saiklerine terk edilemeyecek kadar kutsaldır. Bakın, değerli milletvekilleri, AKP iktidarı, Bakanlar Kurulu ve onunla birlikte hareket eden yürütmenin başı Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan maalesef ki makul suretle hareket edebilme iktidarını yitirmiştir. Bakın, bu düzenlemeler nerede var? Medeni Kanunu’muzda velâyet makamı var, vesayet makamı var ve kayyımlık makamı var. Eğer ruh ve vücut bütünlüğünüz aynı anda bir işi yapmaya yeterli değilse, bu işi yapmaya yetiniz yoksa kanun sizi sınırlar. İşte, demokrasilerde de artık yönetemeyen, makul suretle hareket edebilme iktidarını yitirmiş, âdeta akıl tutulması yaşamış bu Hükûmete demokratik bir sistemde halk tarafından, halkın iradesine gidilmesi için sandık konur, sandık ve o sandık da seçim sandığıdır ve bu halk önünüze koyduğu bu seçim sandığıyla size mutlaka ki ceza kesecektir. İstediğiniz kadar seçimden kaçın, istediğiniz kadar bir buçuk yıl seçimi uzatmaya götürün.”

Aydemir2in konuşması sırasında milletvekillerinin diyalogları şöyle gelişti:

-İsmail Tamer (Kayseri): Seçim zamanında…

-Erdal Aydemir: Bakın, AKP Hükûmeti, futbol maçı doksan dakika. Maç daha başlamadan siz 4’lü hakem heyetini atamakla, şikeyle başladınız. Bu yetmedi…

-Ali Şahin (Gaziantep) – Maç bitmedi daha, doksan dakika…

-Erdal Aydemir: Maç bitmedi tabii, maç devam ederken kuralları değiştirdiniz. Bunu yapmadınız mı? Yaptınız ama yine kaybettiniz.

-Ali Şahin: Maç beş yıl, beş yıl bekleyeceksin o zaman.

-Erdal Aydemir: Kuralları değiştirmenize rağmen kaybettiniz.

-Ali Şahin: Erken cayma yok…

-Erdal Aydemir: Bu da yetmedi, yedek kulübesinde tuttuğunuz hamaset yüklü yedekleri sahaya sürdünüz, bu da yetmedi yine maçı kaybettiniz.

-İsmail Tamer: Maç bitmedi, maç!

-Erdal Aydemir: Bakın, şu anda seçimi uzatmak için muazzam bir çaba içerisindesiniz.

-Fatma Aksal (Edirne): Daha beş yıl olmadı ki.

-Erdal Aydemir: Bakın, ister uzatın, ister zamanında yapın, ister erken yapın; ister Beştepe’deki sarayınızdan bakın, ister yukarıda uçan 500 milyonluk sarayınızdan bakın; size yolun sonu göründü. Maçı kaybedeceksiniz, bir alt lige düşmeyeceksiniz; başınız dik, yeriniz amatör lig. Bunu kesinlikle yaşayacaksınız.

-Kani Beko (İzmir): Bravo! Bravo!

-Erdal Aydemir: Bakın, yine, Hükûmet Başkanınız Recep Tayyip Erdoğan, daha iki gün önce yapmış olduğu bir konuşmasında Nas’a, Nas’a… Eğer Nas Suresi’yse veya müktesebatıysa biz buradan… Elbette ki Nas müktesebat olarak var. Aynı zamanda hırsızlık ve yolsuzluk ayetleri de var. Bir düşünün, bu ayetler uygulandığı zaman AKP Grubunun vücut bütünlüğü ne hâle gelir? Düşünün arkadaşlar, kaç kişinin eli, kaç kişinin kolu kesilir? Bunu siz kendinize hiç sordunuz mu? Sormadınızsa bu halk bunun hesabını mutlak suretle sizden soracaktır.”

Kaynak: Editör:
Etiketler: AYDEMİR’DEN, SEÇİM, ÇAĞRISI,
Yorumlar
Haber Yazılımı