Haber Detayı
07 Mayıs 2021 - Cuma 16:02
 
Aydemir, hat minibüsü sorununu meclise taşıdı
HDP Bingöl Milletvekili Erdal Aydemir, Bingöl’de şehir içi ulaşım sorununu soru önergesi ile meclise taşıdı.
GÜNDEM Haberi
Aydemir, hat minibüsü sorununu meclise taşıdı

Bingöl’de belediyeye ait şehir içi ulaşım araçlarının bulunmaması nedeniyle yıllardır ulaşımda sıkıntılar yaşanıyor. Pandemi döneminde getirilen kısıtlama günlerinde şehir içi ulaşım araçlarının çalışmama kararı alması, vatandaşı mağdur ediyor.

HDP Bingöl Milletvekili Erdal Aydemir, konu ile ilgili meclise soru önergesi vererek İçişleri Bakanı Süleyman Soylu tarafından cevaplandırılmasını istedi.

Bingöl’ün, ülke genelinde belediyeye ait toplu taşıma araçlarının olmadığı istisna illerden birisi olduğunu belirten Aydemir, “Pandemi sebebiyle 17 günlük kısıtlama kararının ardından, kooperatife bağlı olan şehir içi toplu taşıma araçları, gelir kaybının yüksek olması sebebiyle şehir içi hizmeti durdurma kararı almıştır. Bu durum, özellikle kamuda çalışan yurttaşları zor durumda bırakmaktadır.

Bu bağlamda; Belediyelere ait şehir içi toplu taşıma araçlarının bulunmadığı kaç il vardır, bunlar hangi illerdir? Toplu taşıma araçlarının hizmet vermemesinden sebep, işe gidiş dönüşlerde sıkıntı yaşayan kamu çalışanlarının mağduriyetleri nasıl giderilecek?” diye sordu.

BAĞDÜZÜ CADDESİ AÇILMALI

Aydemir, Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum tarafından cevaplandırılması talebiyle meclise sunduğu diğer bir önergede, Kültür Mahallesinde kentsel dönüşüm nedeniyle Bağdüzü Caddesinin kapatılmasının vatandaşı mağdur ettiğini söyledi.

Aydemir’in önergesi şöyle; “Bingöl Merkez Kültür Mahallesinde, yaklaşık üç yıl sonra yapımına başlanan Kentsel Dönüşüm inşaat alanında, güvenlik gerekçesi ile Bağdüzü Caddesi yaya ve araç yoluna kapatılmış durumda.

Bağdüzü Caddesinde yaşayan yurttaşlarımız ve özellikle bu cadde de işletme sahibi olan esnaflar bu durumdan fazlasıyla muzdarip olduklarını ifade etmektedirler. Cadde yürüyüş yoluna açılıp güvenli yaya yolu yapımına müsait bir durumda, daha fazla mağduriyet yaşanmaması adına bir adım atılabilir.

Bu bağlamda; Bağdüzü Caddesi ne zamana kadar yaya ve araç yoluna kapalı kalacak? Daha güvenli bir çalışma ile, Bağdüzü Caddesi yaya yoluna açılacak mı? Bağdüzü Caddesinde işletme sahibi olan esnafların mağduriyetleri giderilecek mi?”

 

Kaynak: Editör:
Etiketler: Aydemir,, hat, minibüsü, sorununu, meclise, taşıdı,
Yorumlar
Haber Yazılımı