Haber Detayı
02 Ağustos 2017 - Çarşamba 09:48
 
Aziz Sancar’a Bingöllü asistan
Gerçekleştirdiği projeler ve başarılı bir eğitim hayatı ile Bahçeşehir Üniversitesi Moleküler Biyoloji ve Genetik Bölümünden mezun olan Bingöllü Selin Altınok, dünyanın en saygın üniversitelerinden biri olan University of North Carolina'da Aziz Sancar'ın başında olduğu Biyoloji ve Biyomedik Bilimler doktora programına kabul edildi.
GÜNDEM Haberi
Aziz Sancar’a Bingöllü asistan

Programa kabul edilen 90 öğrenci içinde tek Türkiyeli öğrenci olan Altınok, başarısını tetikleyen en büyük etkeni, "Kanser alanında yaptığı çalışmalarla Nobel ödülüne layık görülen Profesör Aziz Sancar'ın programın başında olması" olarak açıklıyor.

Yurtdışı eğitimlerine Bahçeşehir Üniversitesi'nde okurken başladığını söyleyen Altınok ikinci, üçüncü ve dördüncü sınıftayken BAU'nun anlaşmalı olduğu yurtdışı programlarından birinde, Yale Üniversitesi'nde uzun ve kısa dönemlerde staj yaptığını, mezuniyetinin arkasından da Yale Üniversitesi'nde kalarak hocalarıyla birlikte çalışmalarına devam ettiğini aktardı.

Doktora programına kabul edilmesinde Yale Üniversitesi'nde biyokimya alanında yaptığı projesinin önemli bir rolü olduğunu söyleyen Altınok, "Yale Üniversitesi'nde spesifik beyin tümörlerinde, mutasyonların neden tümöre dönüştüğünü araştırıyordum. Bu projemin The University of North Carolina'ya kabul almamda etkisi olduğunu düşünüyorum. Başvuru yaptığım 9 üniversitenin 7'sinden olumlu dönüş aldım. Fakat hiçbiri beni bu kadar sevindiremezdi" dedi.

İlerleyen yıllarda 'farmakoloji' alanında uzmanlaşmak istediğini belirten Altınok, hedefinin diyabet, kanser gibi hastalıklar için ilaç geliştirmek olduğunu söyledi.

Selin Altınok’un Bingöl’ün Yaylader5e ilçesinden olduğu öğrenildi.

 

Kaynak: Editör:
Etiketler: Aziz, Sancar’a, Bingöllü, asistan,
Yorumlar
Haber Yazılımı