Haber Detayı
08 Kasım 2017 - Çarşamba 20:21
 
Bingöl 6 yıldır bekliyor
Çevre ve Şehircilik Bakanı Mehmet Özhaseki, Türkiye’de milyonlarca konutun risk taşıdığını belirterek, her fırsatta kentsel dönüşüm vurgusu yapıyor. Bingöl’de uygulanması planlanan kentsel dönüşüm projesi 6 yıldır sürüncemede bekletiliyor.
GÜNDEM Haberi
Bingöl 6 yıldır bekliyor

“MÜSİAD İnşaat Sektörü ve Kentsel Dönüşüm Temalı Türkiye İstişare Toplantısı"na katılan Bakan Özhaseki, Türkiye'de 1950 ile 1980 yılları arasında inşa edilen yapıların neredeyse tamamının risk taşıdığını belirtti.

İlk kentsel dönüşüm projesini İnönü Mahallesi’nde uygulayan Bingöl Belediyesi, ikinci kentsel dönüşüm projesini, 2011 yılında belediye meclisi kararıyla kentsel dönüşüm alanı ilan edilen Kültür Mahallesi’nde uygulamayı planlıyor.

Kültür Mahallesi ile ilgili kentsel dönüşüm süreci 6 yıldır devam ederken, projenin akıbeti hala belli değil. Yaklaşık 7 aydır evlerinden çıkartılan vatandaşlar kiralarını kendi cebinden ödeyerek mağdur duruma düşerken, halen kira yardımı başlamadı. Yeni konutların yapım ihalesinin ne zaman yapılacağı ve çalışmalara ne zaman başlanacağı konuları da belirsizliğini sürüyor.

Bingöl’de uygulanması planlanan kentsel dönüşüm projesinin akıbeti merak edilirken, Çevre ve Şehircilik Bakanı Mehmet Özhaseki, belediyelere İller Bankası aracılığıyla kredi verileceğini söyledi.

1999 yönetmeliği öncesinde 15 milyon yapının inşa edildiğini anlatan Özhaseki, “Bunların 7,5 milyonu risk taşıyor. Biz bir hedef koyduk. Yılda 500 bin konutu yenilememiz lazım. Bu iş için sıfır faizli kredi sistemini getireceğiz. Belediyelerin sundukları projeler kabul edilirse ilk iki yıllık harcamaları biz vereceğiz. Sonra 3 yıl içerisinde isteyeceğiz. Kendilerine yük binmeden bu iş nasıl yapılırsa bunu da belediye başkanlarına anlatacağız” diye konuştu.

Bakan Özhaseki, kentsel dönüşümde yerli ve milli ürün kullanmayı garanti eden belediyelere kredi önceliği verileceğine işaret ederek, şu bilgileri verdi:

“Çıkaracağımız yasalar içerisinde şu da var. Eğer belediyeler kentsel dönüşüm işinde yüzde 100 yerli ve milli ürün kullanacaklarının garantisini verirlerse kredide öncelik vereceğiz. Yani kimse gidip, Çin'den avize getirmesin. Güney Kore'nin asansörlerini kullanmasın. Bizim kendi içimizde bunları yapacak kapasitemiz var. Bu kadar para nereden bulunacak gibi sorular geliyor. İller Bankasının kaynaklarını bu yöne kaydırıyoruz. İller Bankasından hibeleri kaldırdık. Kredileri de kentsel dönüşüm işine yönlendiriyoruz. Sonra elimizde bulunan 21 sosyal tesisi sattık. Bunlardan doğan geliri de kentsel dönüşüm hesabına aktarıyoruz.”

BARAKAZİ 230 MİLYON TL KREDİ İÇİN MECLİSTEN YETKİ ALMIŞTI

Belediye meclisinin Eylül ayı toplantısında görüşülen kentsel dönüşüm için 230 milyon TL kaynak gerektiği belirtilerek, kredi alınması için belediye başkanına yetki verilmişti.

Belediye meclisinde alınan kararda, “Bingöl Merkez Kültür Mahallesi sınırları içerisinde 151.000 m2'lik alanda çalışmaları devam etmekte olan 2.Etap Kentsel Dönüşüm Alanında yapılacak olan yeni yapıların finansmanı için belediyemiz bütçe imkanları yetersiz olduğundan kentsel dönüşüm alanındaki yapıların yaptırılması, zorunlu hallerde kamulaştırma bedellerinin ödenmesi için 230 milyon TL kredi temin edilmesi gerekmektedir. Buna göre; söz konusu kentsel dönüşüm projesi ile ilgili yapıların yapılması, kamulaştırma bedellerinin ödenmesi için gerekli kredinin ilgili kurum ve kuruluşlardan veya bankalardan temin edilmesi için 5393 sayılı Belediye kanununun 68. Maddesinde yer alan koşulların yerine getirilmesi kaydıyla krediye konu işlerle ilgili her türlü işlemi yapma konusunda Belediye Başkanı Yücel Barakazi’ye yetki verilmesine oy çokluğu ile karar verildi” denilmişti.

 

Kaynak: Editör:
Etiketler: Bingöl, 6, yıldır, bekliyor,
Yorumlar
Haber Yazılımı